4 Yapraklı Yonca Ve Başarı

Başarı dört ana yoldan geçer bu da 4 yapraklı yonca figürünü doğurmuştur. Bu figürün anlamı bulan kişinin çok şanslı olduğuna yorulur. Ben bu figürün hayatım üzerinde harita görevini gördüğünü uzun süre sonra anladım.

Başarı mayalanmamış bir hastalıktır ve ilk insanoğlunu yok eder. Ben insanım. Hatasız insan çıplak kalmış cahilliği andırır. Yaşadığım sürece hata yapmaya ve başarısızlığın aynasına mütemadiyen bakmak zorundayım. Ben insanım ve insan olduğum sürece zihnim bir yılan gibi deri değiştirmeye devam edecek. Siz, hiç gökten altın gibi yağan bir başarı gördünüz mü? Ben göremem. Hak edilmemiş başarı sana emanet edilmemiş bir şeyi avuçlarında tutmak gibidir. Ve ben o hak etmediğim şeyi hayatıma atılmış bir imza gibi bırakmak istemem.  

4 Yapraklı Yonca Figürü

Başarı dört ana yoldan geçer bu da 4 yapraklı yonca figürünü doğurmuştur. Bu figürün anlamı bulan kişinin çok şanslı olduğuna yorulur. Ben bu figürün hayatım üzerinde harita görevini gördüğünü uzun süre sonra anladım. Benim 12 yaşımdan beri bir idealim ve hedefim vardı. O da yazar olmaktı. Şu an 19 yaşındayım ve hedefimi bu figürünün sınavından geçiriyorum. Hedefimi halı zannedip üzerinden geçen çok kişi oldu fakat pes etmek hedefime vuracağım prangadan farksız olacaktı.

4 yapraklı yonca figürü sırtımı yasladığım sivri ve yeşil bir tepeceği andırıyor desem yalan söylemiş olmam. Bu figürün bende yansıttığı şey ise başarının bu dört yoldan geçtiğidir.  Geçmişin ağına takılan başarı geleceğin gölgesini üzerinde taşıyamaz. Atılan her adımda geçmiş yarası olan bir deniz gibi ikiye ayrılır ve başarıyı ebediyen içine alırdı. Geçmiş ayağını sıkan bir ayakkabıyı andırır. Her giymeye çalıştığında yer yer yaralar bırakır fakat biz geçmişin dalını kopardık ve geleceğin bileylenmiş bıçağıyla kariyerimize kalıcı çizikler atmayı hedefliyoruz.

Geleceğimiz Sürprizlerle Doludur

Geleceğin içinden ne çıkacağı belli değil fakat bunlardan birinin kesinlikle başarı olacağını söyleyebiliriz. 30 katlı bir gökdelen düşünelim ve 28 katına kadar başarısızlık ve pes ediş varken diğer kalan 2 katı ise başarı ile taçlandırılmış. O zaman şunu söyleyebilirim ki, başarısızlığın sayısı olmaz sayılar sadece matematikte olur. Asıl önemli olan başarısız olunan katları tekrar çıkıp gözden geçirmektir. Geride kalan basamaklardan ders alındığı taktirde 4 yapraklı yoncanın başarı basamağına geçebiliriz.

Geçmişe takılmaktan tökezledik, geleceğin ışığını yakmayı unuttuk, fedakarlık yapmaktan kaçındık, başarısızlıkların sevgili kurbanı olduk ve gözyaşlarının haklı gururunu başarıya taşıdık. Kimse en rahat ayakkabılarıyla başarının basamaklarında yürüyemez yara içinde kalınacak ama o noktaya ulaşılacak! Kimi zaman megaloman insanların ezici fikirleriyle pes etmek istedik, kimi zaman ise hedeflerin zorluğuyla vazgeçmek istedik fakat siz aslında 4 yapraklı yoncanın ta kendisisiniz.

Bu figürü bulan kişinin en şanslı kişi olduğuna inanılır ve siz bu figürün bütün basamaklarını başarıyla geçtiniz ve aklınızın dünyasında gizli kalmış hedefleri gün yüzüne çıkardınız, şimdi ise var gücünüzle başarmak için her şeyinizi ortaya koyuyorsunuz.

Başarı Geleceğe 12’den Vurulmuş Dart Tahtasına Benzer

Her insanın hedefleri ve idealleri vardır. Hedefsiz insan ampute olmuş bacak gibidir. Hedefler olursa, o zaman başarı emekleyerek yürüyecek konuma ulaşır. Kurduğun o hedefi gerçekten başaracağına inanan insanlar varsa, o inanma duygusunun perde arkasında hedefini domino taşı gibi yıkacak insanlar mutlaka vardır. Bunun sebebi ise hedefleri olmayan insanların başkalarının bir şeyleri başarmasını istememesinden doğmaktadır. Bu yüzden hedefini ve hayallerinin üzerinden basıp geçecek potansiyele sahip insanları lütfen ciddiye alma, sen ve senin hedeflerin belki de insanlığa kuşaktan kuşağa aktarılacak konuma sahiptir. Ne kadar şanslı ve özel olduğunu lütfen unutma ve bunu her zaman zihninin bir köşesine silinmeyecek bir şekilde kazı. Tek temennim hedeflerinizi ve hayallerinizi 4 yapraklı yonca terazisinden geçirmek olacaktır.

'Engeller beni durduramaz, her bir engel kararlılığımı daha da güçlendirir.' -Leonardo Da Vinci-

Bu söz zihnimde yer alan varoluşsal bir felsefeden başka bir şey değildir. Benim için ehemmiyeti büyük ve her seferinde tekrar tekrar okuma gereksinimi barındırıyor. Hayatımızda yer alan tabular hedeflerimize engel koyabilir ve başarıya geç ulaşmamıza neden olabilir fakat onlarda bizim gibi ve hedeflerini gerçekleştirebilmek için tonlarca aşamadan geçtiler. Şimdi ise bazı yazarların başarıya nasıl ulaştığını ve ne zorluklarla bu aşamaya geldiğinden bahsedeceğim.  

Başarılarımız Ve Başarısızlıklarımız

Pes edişlerimiz, üzüntülerimiz ve sonunda zafere ulaşımız. Hepimiz savaş meydanındayız ve savaşmazsak kaybedeceğimizi biliyoruz. Kolu ve bacağı kaybetmek bir aklı kaybetmekten daha iyidir. Korkma, başaracağına inan. İnan ki, insanların bayatlamış fikirlerinin eziciliği üzerine sinmesin. Her daim kendinle gurur duy. En aciz insan, gururunu kendine 2 beden küçük zannetmesidir. Her zaman ona sahip çık. 4 yapraklı yoncanın her yaprağına gözün gibi bak çünkü sen, o adımları geçmeden başarıya ulaşamazsın.

Ben insanım. Biz insanız. Başarısızlıklarımızı sevdiğimiz sürece insanız. Sana güveniyoruz, hedeflerinin önüne çıkan taşları kıracak gücünün olduğunu biliyoruz. Pes etme. Tabulaşmış hedeflerden kurtul ve seni sen yapacak hedeflerine yönel. Hiç kimse hedefimi çiğneyemez. Ben hedeflerim varken insanım. Başaracağım çünkü başkaları yapabiliyorsa asla geriden gelmiyorum ve kendime inanıyorum. Ne zaman olur bilmiyorum ama kendi başarımı ellerimin arasında tuttuğumda dökeceğim gözyaşı bana verilen bütün zenginliklerden daha değerli olacak.

Yazar: Burcu Çiçek