5 Maddede Kariyer Hedefiniz

Yaşamımızın her noktasında değişik hedeflerimiz olduğu gibi iş yaşamımızda da büyümek ve hayallerimizi gerçekleştirmek için kariyer hedefimizin olması gerekir.

Yaşamımızın her noktasında değişik hedeflerimiz olduğu gibi iş yaşamımızda da büyümek ve hayallerimizi gerçekleştirmek için kariyer hedefimizin olması gerekir.  . Kendinizi 5 yıl içinde nerede görüyorsunuz? Sorusu iş verenler için önemli iş isteyenler için ise zordur. 5 yıl sonra çok yükseklerde görüyorum kendimi diyerek boş hayallere kapılmayın. Doğru planlama ile kariyerinizde yüksek yerlere çıkmak kolay olabilir.

Hedef Koyma

İlk olarak yeteneğinizden emin olmalı ve realist hedefler koymalısınız. Yapabileceğinizden fazla hedefler belirlemek sizde yoğun stres, odaklanma sorunu ve mutsuzluk gibi hisler ortaya çıkmasına sebep olur. Kendinizi yenilmiş olarak hissedersiniz. Kariyer hedefiniz beklediğiniz gibi sonuçlanmaz. Böyle olursa kariyer hedeflerinizden uzaklaşarak istemediğiniz işleri yapmaya ve ömür boyu mutsuz yaşamaya mahkum bir hayat seçmiş olursunuz. Kendinizi tanıyarak hangi iş kolunun sizi yansıttığı öğrenebilirsiniz.

Sevilen İşi Yapma

Kariyer hedefiniz kendinizin sevdiği işi yapma üzerine kurulu olmalı. İşinizi severek yaparsanız, sevdiğiniz yüksek standartlı mutlu hayatı yaşamamanız işten bile değil. Ve arzuladığınız hayat bu doğrultuda önünüze serilecektir. Hedef geliştirmede öz değerlendirme yapmak önemli bir faktördür. Öz değerlendirmenizi birkaç kişilik testiyle yapabilirsiniz. Kendi benliğinizi tanımak size hangi işin daha uygun olacağı konusunda fikir verebilir.

Zaman Kriteri

Kariyer hedefi belirlenirken zaman kriterini de göz ardı etmemek gerekir. Kısa uzun ve orta vadede olmak üzere kariyer hedefiniz üç bölümde değerlendirilebilir. Örneğin bir reklamcılık bölümü öğrencisi ileride sanat yönetmeni olmak istiyorsa kariyer hedefini uzun bir zamana yaymalı ve adımlarını ona göre atmalı. Bu zaman içerisinde her detayı dikkatli bir şekilde öğrenmeli ve uygulamalı.

İstediğimiz dalda başarılı olmak istiyorsak sabır ve azim şart. Böylece kariyer hedefiniz gerçekleşirken dönüp arkanıza baktığınızda kendinize sarsılmaz bir özgüven oluşturacaksınız.

Yetenek Önemli

Kariyer hedefiniz tek bir noktada yoğunlaştırılamayacak kadar önemli. Hedeflediğiniz kariyer ile ilgili mutlaka bir b planınız olması gerekmekte. Yapabileceğinizden fazlasını yapmamalı ve aşırıya kaçmamalısınız. Yetenekleriniz kadar yapın fazlasını zorlamayın. Kariyerinizde ulaşmak için faydalı kurslardan yararlanmalısınız. Örneğin, reklamcılık sektöründe gelişme göstermek istiyorsanız birçok ücretsiz kurs bulabilir veya konu ile ilgili kitaplardan faydalanabilirsiniz. İstanbul İşletme Enstitüsü birçok dalda ücretsiz online eğitimler veriyor. Takip edin ve yararlanın.

Bu konularda gerekli araştırmayı yapabilmelisiniz. Grup çalışması gerektiren durumlarda çalışabileceğiniz iş arkadaşlarınızı iyi analiz edebilme yeteneğinizi geliştirmeniz gerekmektedir. Çalışma arkadaşlarınız kariyer hedefiniz için izlemeniz gereken yolda önemli rol oynar. Aynı pozisyonda çalıştığınız iş arkadaşlarınızın olumlu taraflarını gözlemlerseniz size uyan fikirler elde edebilirsiniz.

Asla Vazgeçmek Yok

Kariyer hedefiniz ile gitmek istediğiniz yolda bir takım olumsuz olaylar gerçekleşebilir. Bu durumda şevkiniz kırılmamalı hatta tam tersine tekrar ayağa kalkıp yine denemeli ve yaptığınız hatalardan ders çıkarıp taze planlarla yolunuza devam etmelisiniz. Hiçbir şey kolay değil. Kişisel ve sosyal hayatınızda da olduğu gibi sebat etmek önemlidir. Direnç göstermelisiniz. Güven verici olun ve bunu üstlerinize ve amirlerinize de gösterin hatta onların görmesini de sağlayın. Bu sizin kariyer hedefiniz için gittiğiniz yolda yükselmenizi sağlayacak.

Aldığınız görevi doğru yapmanız, zamanında teslim etmeniz ve işinize mükemmel konsantre olmanız durumunda hedeflediğiniz yolda hızlı ve emin adımlarla ilerlersiniz. Hedefiniz ve siz entegre bir oluşumsunuz. Ulaşmak isteğiniz yolda mükemmel olan sizsiniz ve mükemmeliyete ulaşmak için de gereken tek yol kendinizden geçmekte.

Yazar: Muammer Özdemir