Amaç Mı Hedef Mi?

Hedefiniz değil amacınız olursa bilirsiniz ki mücadele etmeli bazen koşmalı, bazen durmalı arada bir fırtınanın ortasına tedbirsiz dalmalı. Dümeni bırakmayı bilmeli.

Kişisel gelişim. Yıllardır bir kişisel gelişemedik. Önce hedefiniz olmalı, hayalleriniz büyük olmalı diye beynimizi yediler.  Sonra hedeflerimiz yerinde durdu ama daha gerçekçi oldular. Şimdi yeni yeni hedefimizi elimizden almaya başladılar. Hedef koymayacakmışız. Akışına bırakacakmışız.

Hedef Belirlemek Mi Amaç Mı?

Hayal et ve hedef belirle. Hedef belirleme ile amacınızın olmasının ayrı kavramlar olduğunu anladığımızda “hedef” belirlemenin doğru bir şey olmadığı anlaşılır. Hedef TDK’ya göre nişan alınacak yer yani bir şeye nişan alarak onu vurmak anlamına geliyor. Yüzyıllardır bu anlamı ile kullanılan ve biz ilk olarak nişan alınacak yer olarak öğrendiğimiz bu kelimeye sonradan yüklenen ikinci anlam bilinçaltımızca ne kadar doğru anlaşılabilir ki.

Amaç ise sonunda elde edeceğin yol için gerekli çabayı göstermektir. Amaçta gittiğiniz yoldan zevkte alırsınız. Öyle bir enerji verir ki size hiçbir engel sizi durduramaz. Yanınızda size yardım eden hiç tanımadığınız insanlar var. Çünkü inandığınız bir şey için kimseyi ikna etmenize gerek yoktur. Onlar siz anlatırken ikna olmuşlardır.

12’den Vurmak

Hedefimize ulaşamamamızın en önemli nedeni hedefi on ikiden vurmaya kalkıyoruz. Bu hedef belirlediğimizde yaptığımız en büyük hata. Taşı atarsınız ya hedefi vurur ve siz havalara zıplarsınız ya da hedefi vurmazsınız omuzlarınız çöker. Her iki senaryonun da toplam süresi 60 saniye kadar bir zamandır. Hadi hedefi buldunuz taşı aradınız ve nişan aldınız diyelim “üç dakika” olsun. Ve bitti.

Hedef kelimesi bize tam olarak bunu anlatıyor. Üst bilincimizde farklı bir anlamda kullanıldığını bilsek de bilinçaltımız böyle düşünmüyor. Hedeflediğiniz şey üç dakika içinde olmazsa sinirlenmeye, öfkelenmeye ve kendini kaybetmeye kadar giden duygu hallerini yaşıyoruz. Hepimiz bu duyguları uçlarda yaşamasak bile hedefimizden vazgeçirmeye yetecek kadarını yaşadığımız kesin.

Bir Amacınız Olmalı

Hedefiniz değil amacınız olursa bilirsiniz ki mücadele etmeli bazen koşmalı, bazen durmalı arada bir fırtınanın ortasına tedbirsiz dalmalı. Dümeni bırakmayı bilmeli. Amacımıza ulaşmak için yapacağımız hareketler bilinçaltı tarafından desteklendiği için negatif duygular bizi teğet geçecek ve bu kadar fazla etkilemeyecek.

10 kilo vermek hedefiniz olmamalı. Kilo vermek hedef olamaz. Amaçta değildir. Sadece irade ve akışına bırakmakla ilgilidir. Hayatın kendi deviniminde size destek olmasına izin verirseniz eğer ortada ne hedef kalır ne de amaç. Sadece yol ve yolun sonunda elde edeceğiniz gururlu gülümseme vardır. Ben yaptım diyebilmenin saf mutluluğu.

Artık hayatınızın vazgeçilmez enerji kaynağına ulaşmak için yollara düşeceksiniz. Buda sizi hep daha ileriye ve daha yukarıya gitmenin bir yolunu bulmaya sevk edecektir. Hedef yıkıcıdır. Amaç yapıcı. Hedefin başarısını yalnız kutlarsınız fakat amacın başarısını herkesle. Tanıdığınız tanımadığınız herkesle. Amaç fedakarlık ister ve amaç bir vazgeçiştir. Vazgeçmeyi ve bırakmayı öğrendiğimizde hedeflerinize ulaşacaksınız. Tabii ulaşmak istediğiniz hedefiniz gerçekten istediğiniz şeyse. Hedeflerden vazgeçip amaçlarla dolu günler sizinle olsun.

Yazar. Ahter Özsoy