Bana Pazartesi Demeyin

Pazartesi sendromunu yaşama sebeplerimizin başında istemediğimiz bir iş de çalışıyor olmamız. Maddi imkansızlıklar ve yöneticilerin mobingleri hepsi birer etken oluşturur.

İki günlük hafta sonu tatilinden sonra yoğun iş temposu, ders programları insan psikolojisi üzerinde olumsuz bir durum olarak algılanmakta ve adaptasyon problemi yaşamaktayız. Özellikle monoton yaşamı olan bireyler bu durumdan daha çok etkilenmektedir.

Pazartesi Sendromu

Pazartesi sendromunu yaşama sebeplerimizin başında istemediğimiz bir iş de çalışıyor olmamız. Maddi imkansızlıklar ve yöneticilerin mobingleri hepsi birer etken oluşturur. Pazartesi sendromunu atlatabilmek için ilk öncelikle yaşam tarzımızı değiştirmeli, hayata daha pozitif enerjilerle bakmayı bilmeliyiz. Hayatla memnuniyet oyunu oynamayı öğrenmeliyiz.

Hayatımızı devam ettirebilmek için para kazanmaya ihtiyacımız var bu doğru fakat eğer şu an çalışmış olduğun iş seni hem mental hemde fiziksel olarak yoruyorsa, daha mutlu ve huzurlu çalışabileceğin farklı bir iş alanına geçebilirsin. Sağlıklı beslenmek, spor yapmak, kitap okumak, müzik dinlemek ruhuna iyi gelecek hayata daha farklı bakmaya başlayacaksın. Mesela yeni bir şeyler öğrenmelisin. Belki hep o istediğin Ahşap Boyama Kursuna yazılmalısın. Hayatını güzelleştirmek strese girmeden yaşamak senin elinde.

Gülümsemek

Bulunduğun yer neresi olursa olsun, hayatında eksik etmemen gereken şey gülümsemek o zaman her şeyin değiştiğini göreceksin iş yerindeki patronun, evde ki eşinin ve arkadaşlarının sana olan bakışı değişecek kendini mutlu hissettikce çevrene yayılacak yayıldıkça kendini önemli, pozitif, sosyal hissedeceksin pazartesilerin cumartesilerin karışmaya başlayacak ve hayattan zevk aldığını hissedeceksin. Eğer bu döngüyü kırmaya karar verdiysen ve araştırmaya başlayıp bir şeyleri değiştirmeye karar verdiysen doğru yoldasın demektir. Haydi hayatına sahip çıkma vakti.

Yazan: Burcu Atlı