Başarı Başarısızlıkların Sonucudur

Denedikçe başarılı bir insan olunur ama bir şeyleri denemeden durursanız sadece başarısız olursunuz. Yerinde saymak denemeyen, yenilikten korkan ve uyutulmayı kabullenen insanlara mahsustur. Başarılı olmak istiyorsak geleceği de planlarınıza katmalıyız.

Denedikçe başarılı bir insan olunur ama bir şeyleri denemeden durursanız sadece başarısız olursunuz. Yerinde saymak denemeyen, yenilikten korkan ve uyutulmayı kabullenen insanlara mahsustur. Başarılı olmak istiyorsak geleceği de planlarınıza katmalıyız. Başarı imkansız değildir. Gelecek belirsiz olduğu için korkmayan insan yoktur. Ama psikologların dediği gibi korku aslında iyi bir şeydir. Sizleri tehlikelerden korur. Cesaret de burada başlar ilerlerken önlem almanızı sağlar.

Fütürizm

Bu yüzden fütürist bir yaklaşımla hayatımızı şekillendirmeli ve yaşamalıyız. Fütürizm değişikliği ve hareketliliği savunan gelecekçi bir bakış açısı olmasıyla beraber şimdiye kadar ki bütün başarılarında bu kavramın daha 20.yy'da ortaya çıkmasına rağmen etkili olduğu söylenilebilir. Mucitlerin gelecekçi bir bakış açısıyla yeni icatlar yapmaları bilim insanlarının veya Leonardo Da Vinci gibi meraklı insanların (insan anatomisini kusursuza yakın çizmiştir.) merakları doğrultusunda geleceğe yön verecekleri bilgiler bulmaları gibi dünya üzerinde bir sürü örnek var ve gelişmeler hayla devam ediyor. Kısacası fütürizm geleceğe yön verme sanatıyken fütürist o sanat doğrultusunda ilerleyen takip eden bir sanatçı.

Teknolojik Gelişme

Dünyamız özellikle bu son 10-15 yıldır hızla değişmekte ve teknoloji durmaksızın ilerliyor. Bu gelişime ayak uydurabilenler sadece başarılı olacak ve gelişime karşı kayıtsız kalmak bir insanın kendine yapabileceği en kötü şeyler arasında. Teknolojinin en hareketli olduğu bu dönem robotlaşma dönemine çok yakındır. Bunu Instagram'dan "lilmiquela", "bermudaisbae" ve "blawko22" hesaplarına bakarak rahatlıkla görebilirsiniz ve inanmayacaksınız belki ama onlar "robot".

Bu yüzden her hayalin bir gün gerçek olacağını biliyoruz artık ama nelerle karşılaşacağımız bile belirsiz. Bu yüzden tetikte olup ama aynı zamanda teknolojiyi takip edip artık hayatımızın bir parçası olduğunu kabullenip kendimizi geliştirmeliyiz. Bu konuda özellikle genç nüfusa çok iş düşüyor artık sadece bir mesleği yapmayı para kazanmak olarak görmeyi bırakmalı ve ben bu meslekte iyi miyim? Ya da hangi meslek bana göre? Nasıl yenilikler katabilirim işime, çevreme, dünyaya ve kendime diye düşünmeliler.

Sabırlı Ve Pozitif Olmak

Fütürizm artık bir kişinin bakış açısı olmayı aşıp şirketlere kadar gitmiştir. Örneğin British Telecom'un Uzgörü ve Gelecek Bilimi Birimini kurması gibi veya şirketlerin üst yönetici olarak fütürist insanları alması çok güzel örneklerdir. Bu yüzden başarılı olmanın bakımlı olmak, pozitif olmak, sabırlı olmak ve meraklı olmak gibi temel özelliklerin yanında bir de fütürist olmalıdırlar.

Para yerine bitcoin benzeri finansal teknolojilerin artacağı, sağlık cihazlarının mobil olacağı, hologram teknolojisi, insansız araç teknolojileri gibi düşünülen kulağa şu an inanılmaz gelen ama gelecekte olacak şeyleri yakından takip etmeniz ve bu gibi şeylerin olacağını görmeniz gerekiyor. Robotların insan görünümlü olabileceğini değil, robotların olabileceğine bile inanmazken artık az da olsa sayıları varlar hem de insan gibi görünen robotlar var. Ufuk Tarhan'ında dediği gibi "Tarih nasıl geçmişi bilmeye çalışmaksa, fütürizm/gelecekçilik de geleceği bilme gayretlerinin bütünüdür."

Başarı Size Gelmez

Başarılı olmak için arkanıza yaslanıp bir şeylerin size gelmesini beklemeyin çıkın dışarı ve neler yapmak istiyorsanız fırsatı yakalayıp gerçekleştirin. Hiç kimse oturduğu yerde yenilik katamaz hayatına. Fütürist olmak için bilgiye ve yeniliğe aç bir şekilde yaşamak gerekir. Hangi mesleği yaparsan yap yaptığın sürece küçük de olsa hep bir farkın olur. İş hayatında yükselmek için de bir farkın olması gerekir ki onca insanın arasından seni seçsinler.

Fütürizm özel hayatında da iş hayatında da seni geleceğe hazırlar kendi geleceğini adım adım planlamanı sağlar. Bir fütürist olmak zor değildir ama önemli olan etkin bir şekilde bu bakış açısını kullanmak ve geliştirmektir. Hatta bir süre sonra belki de artık sizin için iş ve kişisel başarıdan çıkar ve dünyaya insanlığa karşı yardımım nasıl olur diye düşünebilirsiniz. Dünyanın neresinde olursanız olun kendinizi geliştirin. Kendinize yeni şeyler katın ve etrafınızdakilere kendinizden bir şeyler verin. Paylaştıkça ve öğrendikçe gelişirsiniz.

Zamanı geldiğinde Winston Churchill gibi "Tarih bana iyi davranacak çünkü yazılmasına yardım ettim." diyebilmeniz dileğiyle.

Yazar: Sıla Ezgi Aslan