Başarı İçin İnan

Başarı kişiden kişiye değişim gösterir. Her bireyin yatkın olduğu alan farklıdır. Önemli olan durum kişinin yeteneklerini keşfetmesidir.

Başarı kişiden kişiye değişim gösterir. Her bireyin yatkın olduğu alan farklıdır. Önemli olan durum kişinin yeteneklerini keşfetmesidir. Araştırmacılar başarılı insan olmak için çabalayan kişilerin çoğunun " Çevremde ki herkes beni taktir etmeli" düşüncesi ile hırslarına kapılıp hayatlarında ki güzelliklerini kaybettiklerini ön görüyor. Bunun en büyük sebebi kişinin yetiştiği çevre faktörüdür ama tabi ki herkes hayata başarı öyküleriyle başlamıyor.

Gerçek Başarı Nedir?

Başarı kulağımıza çok hoş geliyor değil mi? Bir kişinin istedikleri ve hayalini kurduklarını başarması, gerçekten kendi içinde ki yeteneği keşfetmesi, neleri yapabileceğini fark etmesi yaşamı boyunca çok önemli bir etkendir. Dünyada ismini duyurmuş insanlığa faydası olan başarılı insan diyebileceğimiz kişilerin hayatlarına baktığımızda, gerçek bir çaba görüyoruz. Başarının en önemli noktası denemek ve tekrar denemek çünkü başarı emekten doğar.

Başarı Mı? Maddiyat Mı?

Birçok kişi başarıyı para olarak görür. Jim Carrey'in "Dilerim herkes bir gün zengin ve ünlü olur ve hayalini kurduğu her şeye kavuşur ve aranılan cevabın bu olmadığını anlar." sözü bu konuda çok anlamlıdır. Sizi mutlu edecek idealler için çabalayın.

Hırslarınıza Kapılmayın

Başarılı insan kendi görüşü ile değil başkaları tarafından takdir görülendir. Hırslarınıza kapılıp çevrenizi ve aile ilişkilerinizi aksatmamalısınız çünkü motivasyon ve zihinsel huzur önemlidir. Kendinizi öğrenmelisiniz; ne yaparsam beni mutlu eder? Nasıl bir fikir ile çevreme yarar sağlarım? Bu sorular artabilir ama ilk bunları kendiniz cevaplayarak başlamalısınız.

Hatalarınızdan Ders Çıkarın

Hayatlarında belli yerlere gelmiş ve başarmış diyebileceğimiz insanların ortak özellikleri bize de bir ışık olabilir. Araştırmak, okumak, incelemek her zaman bizi bir adım daha ileri götürür. Çalışmadan olmaz bunu her zaman aklınızda bulundurmalısınız. Başarısız olma durumlarınızda bile çabalamalısınız deneyimleriniz sizi bir sonra ki hamleniz de daha dikkatli olmanızı sağlayacaktır. Başarmak kolay olmayacak bunu bilin ve gerçekçi olun.

Nasıl Bir Yol İzlemeliyim

Başarının anahtarı sadece çok çalışmak ve inanmaktır. Bir işi isteyerek ve severek yaparsanız başarısız olsanız bile onu daha iyi yerlere getirmeye özen gösterirsiniz. Başarısız insan yoktur gerekli çabayı harcamayan insan vardır. Bir işi yapamadığınız başarısız olduğunuz anlamına gelmez. Gelin başarının temel şartlarını inceleyelim;

  • Öğrenmekten çekinmeyin ve sınırlarınızı zorlayın.
  • Geçmişinizde takılı kalmayın ve hep ileri odaklanın.
  • Bahanelerden kaçın hatalardan ders çıkartın.
  • Ne istediğinize karar verin ve araştırın.
  • Mükemmel olmak zorunda değilsiniz olumsuzlukları engel olarak görmeyin.
  • Risk almaktan korkmayın ve harekete geçin.

Harekete Geçin

Başarı imkansız değildir. Başarmak için gerçek başarıları örnek almak hangi konumlardan yılmadan çabalarıyla inanarak nerelere geldiklerini incelemek bence kafanızda ki soru işaretlerini yok edecektir. Artık mazeretleri bırakın onlar sizi hep geciktirir. Fikirlerinizi uygulamaktan çekinmeyin, hata yapmaktan korkmayın unutmayın hatalar sizi olgunlaştırır ve düşüncelerinizi tazeler. İnanın bir gün sizde başaracaksınız.

Yazar: Serkan Yıldız