Başarı Neyi İfade Ediyor?

Başarı aslında en büyük başarısızlığınızdan doğandır. Doğada var olan her şey uyum içerisinde yaşamak zorunda iken biz insanoğlu ise hırsımız kinimiz ve başarı için çoğu şeyi yok etmeye devam ediyoruz. Yaşamın en değerli parçası olarak düşündüğüm başarı aslında iyi bir şey mi?

TDK sözlüğünde başarı “Kişinin yetenek ve yetişmeye bağlı olarak gösterdiği ansal ya da eylemsel etkinliklerinin olumlu ürünü, bir işi istenilen biçimde bitirmek, elde etmek, istediğini bulmak.” olarak açıklanmaktadır. Ama sizin için neyi ifade ediyor o önemli?

Başarı Ve Mutluluk

Başarı aslında en büyük başarısızlığınızdan doğandır. Doğada var olan her şey uyum içerisinde yaşamak zorunda iken biz insanoğlu ise hırsımız kinimiz ve başarı için çoğu şeyi yok etmeye devam ediyoruz. Yaşamın en değerli parçası olarak düşündüğüm başarı aslında iyi bir şey mi? Veya bu başarıyı doğru yönde mi kullanıyoruz en önemlisi bu. Pek çok insana göre başarı huzurlu, mutlu, sevgi dolu bir yaşam sürmektir. Peki mutlu muyuz veya mutlu olacak mıyız? Neyi başardığınızı bir düşünün elinize bir kalem kağıt alarak neyi başardığınızı yazın bir hiçlik mi yoksa gerçekten bir başarınız var mı?

Eğer bir başarınız varsa sizi kutluyorum ama bir başarınız yok ise başarısızlıklarınız yakında başarıya dönüşecek sizler sadece emin adımlarla yol almaya devam edin pes etmeyin savaşı kaybetmeyin. Ortalama yaşam ömrümüz belli bu yaşları başarıyla geçirmek ne kadar güzel olurdu. Ama bir püf noktası var ve bunun ismi kibir! Onun var olmasını engelleyin yoksa başarılarınız başarısızlıklara dönüşecek ve hiçbir zaman başarılı olmayacaksınız. Sokağa çıkıp önümüze gelen herkese “Başarının anlamı nedir? Bize başarıyı tarif eder misiniz diye sorduğunuzda sizlere nasıl cevap verecekler sizce? Tahminim sadece para ile ilgili olan şeyleri tarif edecekler.

Para ve Başarı

Mumin Sekman'ın verdiği bir örnekten yola çıkarak “başarı parayı getirir” konusunda yorum yapmak istiyorum. Orhan Veli ve Van Gogh isimlerini örnek olarak sunmuştur. Her iki isim de para kazanamadıkları için başarısız mı sayılmalıdır?" Para ve başarı ile birleştirmek doğru mudur bence kısmen. Benim şahsi fikrim her başarının bir nokta da elbet para kazandıracağıdır ama parayı amaç değil araç için kullanırsak gerçek başarıya ulaşacağız.

Başarının en güzel yanı size verdiği özgüvendir. O özgüven hissi size yaşamın en güzel mutluluğunu yaşatacaktır. Başarı ve mutluluk benim için eşittir her başarının arkasında bir mutluluk olmalıdır. Yaşadığınız bu hayatı hissetmeniz için en iyisini yapacağınızın farkında olun. Başarmak istediğin şeyleri lütfen düşün. Başarabilir miyim değil başaracağım demeliyiz. Kazanmalıyız kendimizi önce kendimiz inanmalıyız önce kendimiz toparlanmalıyız. Başarıya ulaşmanız için en önemlisi kendinize vereceğiniz destek. Bu desteği kendinizden esirgemeyin.

Mustafa Kemal Atatürk'ün dediği gibi "Sağlam kafa, sağlam vücutta bulunur"

Cenap Şahabettin'in dediği gibi “Hayat merdivenlerini çıkarken insanlara iyi davranalım çünkü inerken gene aynı insanlara rastlayacağız. Sizler yükselirken gördüğünüz insanları kibirlerinizle boğmayın. Çünkü başarının yanında başarısız olabileceğinizi unutmayın. Hayatta neler olabileceğini bilemezsiniz.

W.E.Deming’in dediği gibi “İnsanlar öğrenme dürtüsüyle doğɑrlar”.

İstemek Gerek

Öğrenmeye karşı merak ve bundan duyulan zevk insanın yapısında var. Bunlar bebeklikten başlayarak zamanla yok edilir. Bizler savaşçı ruhumuz ile yenildikçe tekrar savaşmalıyız durmamalıyız binlerce kez denemeliyiz başarısızlıklarımız başarıya yaklaştığımızın anlamına geliyor sakın bunu unutmayın. Başarılı olabilmek için çoğu şeyden vazgeçebiliriz bazen.

Mutsuz da olabiliriz ama başarılı olmak istiyorsak eğer çalışmalıyız durmamalıyız. Başarı imkansız değildir.Bizler başarı merdivenini çıkarken birilerinden destek almaya çalışmalıyız ve akıllıca hareket edip kazanacağımızı istediğimizi elde edeceğimizi unutmamalıyız. Biz insanoğlu başarı ile bu imtihanı her zaman başarıyla geçebilir sadece isteklerimizle alakalı. Sadece isteyin ve elde edebilmek için savaşın.

Yazar: Sıdıka Özlem Akkuş