Başarılı İnsanların Bizden Farkı Ne?

Birçok insan için başarı, insanlar tarafından tanınmak, takdir edilmek ve övülmek olarak algılanıyor. Ama aslında başarı sadece bunlardan ibaret değildir.

Çevrenize bir bakın. Herkes başarılı olmak istiyor ve bunun için emek veriyor. Peki ama başarılı olmak için bu kadar çaba sarf ederken aslında başarının ne olduğunu biliyor muyuz? Birçok insan için başarı, insanlar tarafından tanınmak, takdir edilmek ve övülmek olarak algılanıyor. Ama aslında başarı sadece bunlardan ibaret değildir. Bu saydıklarımız, bazı insanların kendini iyi hissetmesi için gerekli olan unsurlardır.

Başarı, takdir edilme ve beğenilme isteğinden doğabilir ama öyle devam etmez. Başarı dediğimiz kavram, belirli bir amaç uğruna verilen emekle ortaya çıkar. Emek vermeden ve çaba sarf etmeden başarı gerçekleşmez. Başarıyı elde etmek kadar, devam ettirmekte önemlidir. Bunun için insanın kendini beslemesi gerekir. Okudukça ve kendinizi geliştirdikçe başarı kaçınılmaz olacaktır.

Başarılı İnsanların Özellikleri

Eğer bir sabah uyandığınızda artık bazı şeylerin değişmesi gerektiğine inanıyorsanız, değişime önce kendinizden başlamanız gerekiyor. Başarıyı elde etmek için yeni alışkanlıklar edinilmesi gerektiğini hepimiz biliyoruz. Bu alışkanlıklar aslında başarılı insanların özellikleridir. Başarı, insanı farklı kılar. Başarılı insanların sırları vardır.

Sahip oldukları zekalarını doğru iş için kullanırlar

Sınıfınızdaki hocalar tarafından en çok azarlanan ve buna rağmen aynı şeyleri yapmaya devam eden arkadaşlarınızı düşünün. Aslında birçok insanın yapmaya cesaret edemediği ve hatta akıllarına bile gelmeyecek şeyleri düşünüp eyleme geçerler. Evet, sonucu onlar için kötü olabilir ama aslında diğer çocuklardan daha girişimci ve daha zeki oldukları ortadır. Zekayı doğru kullanmak burada devreye giriyor. Eğer sınıfın en atik ve yaramaz çocuğu derslerine gereken önemi verirse o çocuk kesinlikle başarılı olacaktır. Günümüzde en başarılı insanların yaşamlarını incelediğimizde başarılı diye imrendiğimiz bu insanlar genelde o çocuklardır.

Emek verirler

Zeka kadar emekte önemlidir. Zeka, başarı için olmazsa olmazlardan biridir evet bunu inkar edemeyiz ama emek vermediğimiz hiçbir şeyden sonuç  alamacağımızı biliyoruz. Zeka ve emek birbirinden ayrı düşünülemez.  Zekayı emekle birleştirmek başarıyı getirir ama bu kalıcı bir şey değildir, başarıyı kalıcı hale getiren ise verilen emeklerdir.

Başkalarının yaptıklarını göz ardı etmezler

Bazen başarı bir ekip işidir. Başarılı insanlar bunu bilir ve asla inkar etmezler. Çünkü bir takımda rol almanın başarılı olmak için önemli olduğunu bilirler.

Asla vazgeçmezler

Başarılı insanların bir amaçları vardır ve bu amaçlar için savaşır. Vazgeçmek onlar için bir seçenek değildir. Kaybetseler bile tekrar ayağa kalkıp mücadele etmeye devam ederler. Kaybetmek başarının önünde bir engel değildir. Unutmayın ki, suyun içerisindeyken ne kadar dipteyseniz, su sizi o kadar yukarıya doğru iter. Başarı da böyledir. Siz ne kadar düşerseniz, aldığınız dersler size tecrübe olarak döner ve sizi ileriye taşır. Bir sonraki hamlenizin kusursuz olmasını bu tecrübeler sağlar.

Ertelemezler

Hepimiz zaman zaman gerek iş hayatımızda gerekse özel hayatımızda problemler yaşıyoruz. Öyle ki, problemlerimiz yüzünden bazı günler hiçbir şey yapmak istemeyebiliyoruz. Ama başarılı insanlar böyle durumlarda bile çalışmaya devam etmek için kendilerini zorluyor çünkü biliyorlar ki, ertelemek başarının düşmanıdır. Siz erteledikçe o da sizden o kadar uzaklaşır.

Risk alırlar

Başarıyla ilgili öyküleri incelediğimiz zaman neredeyse hepsinin risklerden oluştuğunu görürüz. Aslında risk, bu işin bir parçasıdır. Bazen alınan riskin boyutu biraz fazla olabilir ve bu sizi korkutabilir. Ama bu, mutlaka kötü sonuçlanacağı anlamına gelmez.  Çoğu zaman yeni dengelerin oluşması için mevcut dengelerin bozulması gerekir.

Başarılı insanların bir özelliği de mütevazi olmalarıdır

Hepimizin bildiği bir atasözü vardır. “Olgun başak eğik durur.” Başarılı insanlar kendilerini övmek yerine, diğer insanlar tarafından başarılarının konuşulmasını isterler. Çünkü başarı insanın kendisinin söyleyeceği bir şey değildir. Toplum tarafından saygı görmek ve imrenilmek başarının getirdiklerindendir. Övünmek ise güçsüz insanların yaptığı bir şeydir.

Problemleri görmezden gelmek yerine sorunu tespit eder, çözüm yolları üretir ve yola devam eder. Birçoğumuz hedefimize ulaşmaya çalışırken detayları gözden kaçırabiliyoruz. Karşımıza çıkan problemlerin ileride bizler için sorun çıkarmayacağını veya daha sonra çözülebileceğini düşünüyoruz. Halbuki, sorunun o sırada çözülmesi ileride oluşabilecek diğer problemlerin önüne geçiyor.

Yazar: İpek Basmacı