Başarılı İnsanların Hayata Bakışı

Herkesin hayatında örnek aldığı bir karakter vardır. Kimisinin ailesinden biri olurken çoğumuzun da kahramanı çok ünlü insanlar olur. Başarılı insanlar genelde herkesin de bildiği Einstein, Steve Jobs, Elon Musk, Zuckerberg gibi isimlerdir.

Herkesin hayatında örnek aldığı bir karakter vardır. Kimisinin ailesinden biri olurken çoğumuzun da kahramanı çok ünlü insanlar olur. Başarılı insanlar genelde herkesin de bildiği Einstein, Steve Jobs, Elon Musk, Zuckerberg gibi isimlerdir. Bu kişiler başarıya ulaşmak için neler yaptılar. Nasıl zorluklarla mücadele ettiler. Nelere katlanmak zorunda kaldılar da başarılı insanlar sıfatını kazanabildiler. Kısaca başarılı olmanın sırrı nedir?

Başarılı İnsanların Hedefleri Olur

Başarıyı yakalamış birçok kişinin, benzer hedef ve düşüncelerinin olduğu yapılan araştırmalarla kanıtlanmıştır. Bu hedef ve düşünceler onlara yol göstermekle birlikte bize vazgeçmemenin en katı örneklerini sunarlar. Başarıyı herkesin yakalayabileceğini ileri süren başarılı insanlar, hedefsiz yola çıkılamayacağının altını çizerler. Bu hedef ve düşünceleri derinlemesine inceleyeceğiz.

Hayal Dünyaları

İnsanoğlunun yapabilecekleri hayal dünyasındadır. O hayal dünyasında yaşar ve orada kendini mutlu hisseder. İşte asıl olması gerek onu gerçek hayatımıza taşıyabilmektir  ve  başarılı insanlar bu güçlerini en iyi kullanan insanlardır. Dünyanın en iyi sosyal medya ağlarından birinin sahibi olan Zuckerberg izlediği  Iron Man filmlindeki Jarvis karakterinin yerine kendini koyarak yapay zekalı sistem geliştirmeyi defalarca hayal etmişti sonunda bunu başararak Facebook’u tüm dünyayı tanıttı ve başarılı insanlar dünyasına adımını atmıştı.

Sabır

Başarıya giden yolda sabır ve kararlılık en büyük etkendir. Sabır, acılara ve zorluklarla başa çıkmanın bir yoludur ve başarıya açılan kapanında anahtarıdır. Başarılı insanlar kervanından biri olan ünlü basketçi Michael Jordan ; defalarca ama defalarca kaybettiğini, bir çok sayı kaçırdığını, son sayıları ona güvenilerek verilmesine rağmen başarısız olduğunu ve bu kadar başarılı olmasının sebebi bir sürü başarısızlık olduğunu dile getirerek,  sabrın ne kadar büyük bir öneme sahip olduğunu herkese bir daha kanıtlar.

Başarıya İnanmak

Büyük şeyleri başarmanın fikri çok büyük ve inanılmaz gibi gelebilir. Peki ya birileri yapıyorsa biz neden yapamayalım. Martin Luther King “ bir hayalim var“ dediğinde ona inan insanların sayısı çok azdı kim bilir belki en başında o bile kendine inanmıyordu. Bilinen en büyük gerçek şu ki buna inanıp ve vazgeçmeyip, bir daha asla eskisi gibi olmayacak zalimlikten dünyayı kurtarmasıydı. Başarılı insanlar başta başarıya inanmakla amaçlarına uzanan o yolda güçlü kalabildiler.

Doğru Yerde ve Doğru Zamanda Olmak

Başarılı insanlar kendileri gibi düşüncelere sahip olan kişiler ile zaman geçirmeye çalışırlar. Bulundukları ortama fikir ve enerjileriyle katkıda bulunan kişilerin etrafındadırlar. Bir diğer deyişle başarılı insanlar kategorsine aday olan insanları bulurlar. Jim Rohn’da dediği gibi insan, birlikte en çok zaman geçirdiği beş kişinin ortalaması kadardır.

Hataların Tecrübesi

İnsanları birbirinden ayıran en büyük özellik bardağın dolu tarafını bakabilmek, kimsenin görmediğini görmektir. Bu durumda hataları da göz önünde tutup, akıl süzgecinden geçirip ve bunların tecrübelerin en değerlisi olduğunu bilmek gerekir. Hatalar hayattaki en iyi öğretmenlerdir. Onları dikkatli bir şekilde dinleyerek hayatımıza yön vermeli. Tecrübelerimizin kaynağı da buradan gelir. Oscar wild’ın söylediği gibi insanlar hatalarından tecrübe diye bahseder.

Rasyonellik ve İçgüdü

Ölçülebilir düşünce olan rasyonel düşünce IQ testleri ile ölçülebilir ama içgüdüsel düşüncenin sınırı ve ölçümü olamaz. İçgüdümüzü kullanmazsak bir şeylerin eksikliğini görürüz. Başarılı insanlar bu iki özelliğe birlikte kullanmışlardır. Aksi takdirde yapay zekadan farkları kalmazdı.

Gurur ve Mütevazilik

Yaptığı işten gurur duymak kuşkusuz güzel bir hissiyattır. Başarıya giden yolda size destek gösteren insanları da unutmamak gerekir. Bunu sevdiği ve yanında olan kişilerle paylaşmak unutulamayacak anlardandır. Başarılı insanlar yanlarında ki dostlarını ve ailelerine her zaman vefa duygularını göstermişlerdir.

Yazar: Özgür Fidan