Başarılı İnsanların Sırları

Yıllardır insanların merak ettiği ve üzerinde durduğu bir konu var: Başarılı insanlar. Pek çok insan başarılı insanların ardındaki sırları merak eder, araştırır ve hayatına uygulamak için adım atar.

Yıllardır insanların merak ettiği ve üzerinde durduğu bir konu var: Başarılı insanlar. Başarılı insanların sırları merak uyandırır. Kimileri bunları araştırır ve hayatına uygulamak için adım atar. Siz de bu insanların arasındaysanız ve insanların başarısını hayatınıza uygulamak istiyorsanız, başarılı insanların sırlarına bir göz atın.

İnsanların başarısına genellikle otomatik cevaplar verilir. Şans, zenginlik, zeka ve çalışmak gibi. Ancak başarılı insanlar yalnızca şansa veya yalnızca zekaya sahip değildir. Örneğin Bill Gates bu konuda 10.000 saat kuralını ortaya atar. Ona göre bir insan yaptığı işte başarılı olmak istiyorsa, o işi 10.000 saat boyunca yapmalıdır. Sonucunda ustalaşır ve başarıya ulaşır.

Başarılı İnsanların Ortak Özellikleri

Yapılan araştırmalar sonucunda başarıya ulaşan insanların zenginlik, zeka veya şans dışında bazı ortak özelliklere sahip olduğu görülür. Nedir bu ortak özellikler ?

Pes etmezler

Alibaba’nın kurucusu Ma Youn 9 yaşında yaşadığı şehirdeki turistleri para karşılığı olmadan gezdirir. Amacı İngilizce öğrenmektir. Yıllar boyunca pes etmeden, hiçbir şekilde para kazanmadan turistlere rehberlik eder. Ve azmin sonu zafer olur. Başarılı insanlar asla pes etmezler. Hedeflerine odaklanır ve yılmadan o hedef doğrultusunda ilerlerler.

Dolayısıyla sıfırdan başlamaktan korkmazlar. Çünkü insanlar yalnızca ileriye gidemezler. Başarıya ulaşmış pek çok insanın hikayesinde bir dönüm noktası vardır. Bu dönüm noktası ise pes etmeden ilerleyerek başarıyla sonuçlanır.

Kendilerinden fedakarlık yaparlar

Başarılı insanlar konfor alanlarının dışına çıkmayı başarmışlardır. Keyfine düşkün olmayan veya bunun üstesinden gelmeyi başarmış insanlardır.

Zamanı iyi yönetirler

Öncelikle güne erken başlarlar. Erken saatlerde çalışırlar. Gün içerisinde yapacakları işleri iyi bilirler ve onları iyi şekilde planlarlar. Önemli işleri ön planda tutarlar ve ertelemezler. Bunu yapmak için ise ajanda tutarlar ve daima yazarlar.

Başkalarıyla değil kendileriyle yarışırlar

Başarılı insanlar başkalarının yaptıklarına odaklanmak yerine kendilerini her defasında yukarıya taşımaya çalışırlar. Bu yolda kendilerini geliştirmek onların başarı anahtarlarından biridir. Başkalarının eleştirilerine ve olumsuz düşüncelerine kulak asmazlar.

Onay değil tavsiye alırlar

Yaptıkları işler sonucunda onları kabul ettirmeye veya onları onaylatmaya ihtiyaçları yoktur. Çünkü bu insanlar yalnızca onlara faydalı olacak tavsiyeleri hayatlarına katarlar ve olumsuz düşünceye yer vermezler.

Çözüm odaklı olurlar

Hayatlarında karşılaştıkları sorunlar karşısında, soruna odaklanmak yerine çözüme odaklanan insanlar başarılı insanlar olabilirler. Böyle insanlar bu sorunları fırsata çevirmeyi ve onları değerlendirmeyi iyi bilirler.

Meraklıdırlar

Başarıya ulaşan insanların hikayelerinde merak daima vardır. Sürekli okurlar ve araştırlar. Kitaplar onların hayatlarında önemli yer tutar. Örneğin Bill Gates haftanın belirli günlerini yalnızca kitap okumaya ayırır ve saatlece kitaplarla ilgilenir. 10.000 saat kuralını ise bu derin okumalarından sonra keşfeder.

Risk alırlar

Adam Colonel Sanders yaşadığı bütün başarısızlıklar sonunda intihar etmeyi planlarken aklına tek başarılı olduğu iş gelir: yemek yapmak. Sonrasında intihar batağından kurtulur. Corbin şehrinde bir benzin istasyonunda açtığı küçük bir dükkan olan KFC ise şu anda bir dünya markasıdır. Sanders yaşadığı başarısızlıklar sonrasında risk almasaydı tekrar başarısız olacağını düşünseydi asla başarıya ulaşamazdı. Dolayısıyla başarılı insanlar sabit bir fikirde veya sabit bir işte kalmazlar ve risk alırlar.

Birçok örnekte insanların yalnızca şansı veya zenginliği beklemeden kendi fırsatlarını kendileri yaratarak başarılı olduğu görülür. Eğer siz de başarılı insanlar arasında yer almak ve hayatınızdan başarısızlıkları silmek istiyorsanız; beklememeli, fırsatlarınızı yaratmalı ve bu tavsiyeleri hayatınıza entegre etmelisiniz. Unutmayın şans her zaman etrafınızda. Onu beklemeyin, arayın ve bulun.

Yazar: Seda Ergin