Başarılı İnsanların Zorlukla İmtihanı

Başarılı dediğimiz insanların illa ki zorlukla ile mücadele etmesi mi gerekiyor? Ya da zorluklar ile mücadele eden herkes başarılı oluyor mu? Bu soruların cevapları tam olarak bilinmez ama bazı insanların çok büyük zorluklardan çıktığı kesin.

Başarılı dediğimiz insanların illa ki zorlukla ile mücadele etmesi mi gerekiyor? Ya da zorluklar ile mücadele eden herkes başarılı oluyor mu? Bu soruların cevapları tam olarak bilinmez ama bazı insanların çok büyük zorluklardan çıktığı kesin. Belki hayatta belki de öldükten sonra biz onlar için ne kadar başarılı diyeceğiz.

Başarısızlıktan Korkmamak

40 yaşında ama beş parasız bir Henry Ford bir de üstüne ilk arabasına geri vites koymayı unutmaz mı? Mecburen arabayı satıp şirketi batmaktan kurtarır sonrası ise hepimizin malumu. İşe yarar fikirler bulamadığı gerekçesi nedeniyle çalıştığı gazeteden kovulan, defalarca iflas eden Walt Disney sonrası mı? Eğlence ve film alanında devrimler yaptı. Öğretmeni tarafından sürekli aptal denilerek azarlanan, Thomas Edison.

Müzik derslerinde bizim tabirimiz ile bütünlemeye kalan, devamında o günün ve günümüzün özellikle çocukların şarkılarını dilinden düşüremediği Barış Manço. Küçük yaştan itibaren babasının yanında bisiklet tamircisi karnesindeki zayıf notları düzeltmeye çalışırken sahtekarlıktan ceza alan, 2. dünya savaşı döneminde meslek okulundan atılan, katıldığı ara yarışmalarında ölümden dönen ve yarış kariyeri sonlanan otomotiv devi Honda'nın kurucusu, Soichiro Honda.

Stephen King Ve Jobs

İlk kitabında defalarca reddedilen ve kitabı çöpe atan ama karısının ısrarı üzerine bitiren ve daha sonra korku dünyasının duayen yazarı olan Stephen King. Disleksi hastalığına sahip, ataride iken çok kokuyor diye sürekli gece vardiyasına alınan, kurucusu olduğu şirketten atılan Steve Jobs. Anne hasta baba sarhoş, daha çocuk iken önce annesi sonra da babasını kaybeden ilk kitabında başarıdan çok uzak olan 1849 yılında komploya bulaştığı nedeniyle dört yıl hapis yatan, kumar ve sara hastalığından dolayı borç batağına saplanan, kızının ölümü ile içine kapanan, ciğer kanaması sonucu ölen Dostoyevski.

Mark Zuckerberg Ve Stone

Doğumu ile annesini kaybeden, uzun süre boyunca ekonomik olarak kardeşine bağımlı yaşayan, yaşadığı psikolojik sorunlar nedeni ile kulağını kesen, kötüleşen ruhsal sorunları sonucu kendi vurarak intihar eden Vincent van Gogh. Okulu bırakmak zorunda kalan Facebook sahibi Mark Zuckerberg. Yale üniversitesini bırakmak zorunda kalan, ilk kitabı defalarca yayıncılar tarafından reddedilen, Amerika ordusuna alınmayan oscarlı yönetmen Oliver Stone.

Albert Einstein Ve Jordan

Kısa olduğu için basket takımına bile giremeyen basketbol yıldızı Michael Jordan. Çıkarttıkları plaklar ilgili şirketler tarafından fırlatılıp atılan dünyanın en başarılı müzik gruplarından The Beatles. Gazete editörü tarafından işten atılan, ilk girişimlerinde iflas eden Walt Disney. Pirinç pişiricisi iken yaktığı pirinçler yüzünden batan Sony'nin sahibi Akio Morita. Dört yaşına kadar konuşamayan, yedi yaşına kadar okuyamayan, zihinsel engelli ve anti sosyal olduğu düşünülen ve bu şekilde bakılan, okuldan atılan ve kayıt için gittiği diğer okullardan is reddedilen nobel ödüllü fizikçi Albert Einstein.

Mustafa Kemal Atatürk

Memleketinin dört bir tarafı kuşatma altında iken tüm zorluklar ile baş etmeyi başarabilen Mustafa Kemal Atatürk ve arkadaşları. Erken yaşlarda matematikte çok defa başarısız olan okulda hiç iyi seviyeye ulaşamayan, çiftlikte çalışmak zorunda kalan ve bence dünyanın bilim dünyasının bir numarası olan Isaac Newton. Okuduğu okulda altıncı seferinde mezun olabilen, okuldan sonra ilk zamanlarda politikada çok başarısız olan, işe girdiği tüm kamu sektörlerinde deyim yerindeyse kovulan Winston Churchill.

Askeriye de düşük rütbede bir türlü yükselemeyen, sonrasında giriştiği tüm işlerde başarısız olan Abraham Lincoln. Birçok hastalık ve depresyon ile mücadele etmek zorunda kalan, Uçak prototipi yaparken defalarca başarısız olan Orville and Wilbur Wright kardeşler. Yine Yale Üniversitesinde iki defa atılan, Amerika başkan yardımcısı ve iş adamı Dick Cheney.

Yazar: Ferit Efe