Başarılı Olmak İçin

Başarmak istediğimiz ve bizi tatmin edecek şeyi bulmak sadece başlangıçtı. Ona ulaşmak ise başlı başına bir serüven. Eminim şu an aklınıza birçok ünlü isim ve onların başarı maceraları geliyordur. Çünkü başarı farklı hikayeler yaratır.

Doğduğumuz andan itibaren başarılı olmak neredeyse hepimize biz daha başarının ne demek olduğunu bilmeden öğretilmeye başlamıştır. İlk konuşmamız, adımımız, ilk arkadaş edinmemiz okuma ve yazmayı öğrenmemiz, sınıf başkanı oluşumuz, yaptığımız bir resmin beğenilmesi, sosyal çevremizin gelişmesi, üniversite sınavını kazanmamız, iyi bir iş bulmamız ve daha birçok şey beklenir ve onları gerçekleştirdiğimizde takdir edilip başarıya ulaştığımızı düşünürüz. Üstelik bazen bu saydığımız şeyler bile başarı olarak görülmeyebilir çünkü sadece siz değil birçok insan bunları yaptı ve daha fazlasını da yapmaya devam ediyor.

Başarılı Olmak İçin Belirli Kriterler

Eğer kriterler varsa da doğru olan bu kriterlere uymaya çalışmak mıdır? Toplumlarda her ne kadar rakamlarla, güçlü olmakla, varlıklı olmakla, kariyerinizde ulaştığınız zirveyle, okuduğunuz kitap sayısıyla, kazandığınız yarışmalarla, aldığınız ödüllerle ölçülüyor olsa da başarı duygusu kişinin içinden gelir, sizin isteklerinize, sizi mutlu eden şeylere hayallerinize göre şekillenir. Daha da açmak gerekirse evet yaptığınız şeyler sonucunda bunlara sahip olabilirsiniz ancak bunları yapmak zorunda değilsiniz. Örnek vermek gerekirse maddi durumu pek iyi olmayan belki de yakınlarını kaybetmiş zor bir çocukluk geçiren bir insanın kendini yetiştirmesi, üniversite mezunu olması, bir iş kurması, ya da çalışmaya, uğraşmaya veya hayallerinin peşinden koşmaya kalkması onun için “başarılı olmak” tır.

Başka bir açıdan ise çok zengin olarak doğmuş biri için kazandığı paradan veya çevresi sayesinde ulaştığı bir kariyerden ziyade yaratıcı olmak, kendini geliştirmek, kendisine ve çevresine değer katmak, sadece kendi yeteneğiyle söylediği bir şarkı belki de onun için “başarılı olmak” tır. Kısacası başka insanların fikirlerine göre değil kendi fikirlerinize ve arzularınıza göre çalışarak, sabrederek, öğrenmeye devam ederek, vazgeçmeyerek geriye baktığınızda olmak istediğiniz noktaya geldiğinizi, olmak istediğiniz kişi olduğunuzu fark edeceksinizdir.

Sadece Başlangıç

Başarmak istediğimiz ve bizi tatmin edecek şeyi bulmak sadece başlangıçtı. Ona ulaşmak ise başlı başına bir serüven. Eminim şu an aklınıza birçok ünlü isim ve onların başarı maceraları geliyordur. Çünkü başarı farklı hikayeler yaratır. Bu hikayelere baktığımızda söyledikleri sözlerde, yaptıkları konuşmalarda hepsinin ortak yanları olduğunu kabul etmek gerekir. Başarılı olmak temelinde çok çalışmayı, pes etmemeyi, motivasyonunuzu yüksek tutmayı, başkalarının yolun ne kadar ilerisinde olduğuyla ilgilenmek yerine önünüze bakmayı, kendinize güvenmeyi, değişime açık olmayı, fırsatları değerlendirebilmeyi, odaklanmayı ve en önemlisi kendiniz olmayı barındırır.

Güne Başlamak

Her gün sizi motive edecek sözlerle güne başlamak, çevrenizde pozitif ve sizi destekleyen insanları tutmak, iletişime açık olmak, kendinizi sevmek başarılı olmak için size güç vermeye yardımcı olacaktır. Sonuç olarak, kendi hedefinizi belirlemek, bu doğrultuda adımlar atmak, potansiyelinizi fark etmek ve fark ettirmek, negatif cümleler yerine pozitif cümleleri yerleştirmek, yapacağınıza inanmak özellikle başkaları inanmasa bile elinizden geleni yapmak başarılı olmak adına anahtardır.

Yazar: Almila Çisil Kasapçı