Beden Dili Evrenseldir

Dilini bilmediğimiz bir ülkede bulunuyorsak kullandığımız jest ve mimiklerle birçok şey anlatmaya çalışırız. Bedenimiz, jest ve mimiklerimiz iletişimi güçlendirir.

İletişim karşılıklı mesaj iletimidir. İletişim esnasında bedenimizle duygularımızı açığa çıkarmış oluruz. Bu nedenle beden dili iletişim alanında büyük bir yer tutar. İletişimimiz esnasında konuşurken şekillendirdiğimiz beden dilimiz hislerimiz hakkında karşı tarafa bilgi verebilir. Biz de konuşma esnasında karşımızdakinin hislerini anlayabiliriz.

İletişimde Beden Dili

Ağzımızdan hiçbir sözcük çıkmadan bile beden dili sayesinde iletişim kurmuş oluruz. Jest ve mimikler ile zenginleştirdiğimiz iletişim karşı taraf için daha açıklayıcı olabilir. İletişim kurarken duruş şeklimiz bile karşımızdaki insana birçok şey anlatır. Arkadaşımızla konuşurken sunduğumuz jest ve mimikler ile öğretmenimiz ile konuşurken sunduğumuz jest ve mimikler birbirinden çok farklıdır. Bu nedenle iletişimde beden dili ve özellikle onu kullanmak çok önemli bir yere sahiptir.

Bedenimiz yalan söyleyemez. Karşımızdaki insana aslında yanlış bir şey söylüyorsak bedenimiz buna tepki gösterir. Beden dili alanında yapılan çalışmalarda farklı ruh halleri içinde bulunan insanların bedenlerini nasıl ve neye göre şekillendirdiğini gösteren birçok örnek vardır. Bu nedenle karşımızda bu alanda bir profesyonel varsa ruh halimizi hemen anlayabilir. Eğer işimiz insanlar ise onlarla iletişimimizi daha iyi sağlayabilmek için kendimizi beden dili alanında geliştirmeli ve gözlem yapmayı alışkanlık haline getirmeliyiz.

Beden Dili Ve Kültür

Dilini bilmediğimiz bir ülkede bulunuyorsak kullandığımız jest ve mimiklerle birçok şey anlatmaya çalışırız. Bedenimiz, jest ve mimiklerimiz iletişimi güçlendirir. Anlaşmazlıkları ortadan kaldırır. Ancak bazı jest ve mimikler vardır ki ülkeden ülkeye farklılık gösterebilir. Biz kafamızı yukarı kaldırarak hayır derken, Hintli insanlar bu şekilde evet demeye çalışmaktadırlar. Buradan aslında kültür ve beden dili arasında bir ilişki olduğu ortaya çıkabilir. İnsanları birbirleriyle etkileşim içinde tutan en büyük olgu iletişimdir. Kültürler de bu şekilde evrimleşir.

Bu nedenle iletişim esnasında bedenimizle sunmuş olduğumuz her hareket yüzümüzde oluşan mimikler kültürümüzün de bir parçası haline gelmiştir. Bazen bir sunumu dinlerken sunucunun yüzünde oluşturduğu ifade bizim o konuya ilgi duymamızı sağlar bazen de o ifade nedeniyle ilgimizi tamamen yitirebiliriz. Bir yüz ifadesi bile düşüncelerimizi etkiler. Beden dili, böyle bir durumda iletişimin en büyük parçası haline gelmiş olur.

Beden dili alanında yapılmış ve yapılmakta olan birçok bilimsel çalışma vardır. Ray Birdwhistell tarafından kinesics olarak ifade edilen vücut hareketlerini ve dilini analiz eden bir bilim dalı mevcuttur. Ray Birdwhistell’e göre konuşarak sürdürdüğümüz bir etkileşimde kinesics bu iletişimin %60-%70’ini oluşturur. Bu kadar büyük bir etkiye sahip olan vücut hareketleri ve dilinin önemi kurduğumuz sözlü veya sözsüz her iletişimde görülmektedir.

İletişim Önemlidir

İlk defa iletişim kurduğunuz bir insanı düşünün. Karşılıklı konuşurken seçtiğiniz kelimeler, telaffuzunuz, duruş şekliniz ve hatta o kişiyle olan aranızdaki mesafeniz bile yakın bir arkadaşınızla kurduğunuz iletişimde bu durumlara bağlı olarak çok farklılık gösterir. Hatta yüz yüze olmasa bile ilk defa mesajlaştığınız bir insanla yazım şekliniz daha farkı olacaktır. Gün içinde bu gibi durumlara ve farklılıklara birçok açıdan rast geliriz.

Sonuç olarak iletişim çevremizle ilişkilerimizde önemli bir yere sahiptir. Ve buna bağlı olarak sunduğumuz beden dilimiz bu ilişkinin gelişiminde somut bir gösterge gibidir. Bedenimizi ve sözcüklerimizi ne kadar iyi kullanırsak karşımızdakini etkilemek ve sağlıklı bir etkileşim kurmak o kadar kolay olur. Beden dilimizi ve kelimelerimizi doğru kullanarak çevremizdekilerle güzel ilişkiler kurmak bizim elimizdedir. Buna da bağlı olarak beden dili iletişimin yapı taşıdır. Konu hakkında daha çok şey öğrenmek için online eğitimler alabilirsiniz. Ücretsiz alabileceğiniz Etkili İletişim Stratejileri ve Beden Dili eğitiminin size büyük faydası olur.

Yazar: Nisa Sevim