Beden Dilinin İletişimdeki Önemi

Beden dili gerek günlük hayatımızda gerek profesyonel yaşantımızda oldukça önemlidir. Bireylerle kurduğumuz iletişimin etkisini artıran ve anlatmak istediğimizi en doğru şekilde aktarma gücüne sahiptir.

Beden dili gerek günlük hayatımızda gerek profesyonel yaşantımızda oldukça önemlidir. Bireylerle kurduğumuz iletişimin etkisini artıran ve anlatmak istediğimizi en doğru şekilde aktarma gücüne sahiptir.

Beden Dili Nedir?

Beden dili bilimsel olarak bir çalışma alanı olan ve vücut dilini ve hareketlerini inceleyip, analiz eden bilim dalının inceleme sahasına girer. Bilimsel olarak incelenerek sözlü iletişim kurarken eşlik eden vücut hareketlerimize yüklenen anlam derinleş ve anlam kazanmıştır. Beden dilini kullanma tarzımız değişen dünyada çok daha önemli hale gelmiştir. Aynı zamanda sözsüz iletişimin en etkili ve ana türlerinden biridir.

İletişim kurduğumuz insana veya insanlara konuşarak anlatamadığımız şeyleri bazen bir bakışla, kıyafetlerimizle, oturuş tarzımızla ya da araya koyduğumuz fiziksel mesafe ile anlatabiliriz. Tüm bunlardan yola çıkarak beden dilinin, evrensel bir dil olduğunu, insanlarla kurduğumuz iletişimde önemli rolü olduğu için kullandığımız kelimeler kadar dikkat etmemiz gereken bir nokta olduğunu unutmamalıyız.

Beden Dilinin Günlük İletişimdeki Yeri

Beden dili toplumsal hayatın her aşamasında karşımıza çıkmaktadır. Etkili İletişim İçin Beden Dili ve Önemi sağlıklı ve doğru kullanıldığında anlaşılır.  Günlük sohbetlerimizde karşılaştığımız anlaşılmama ya da yanlış anlaşılma sorununun can sıkıcı etkisini azaltmak hatta yok etmek için beden dilinin de söylediklerimize doğru eşlik etmesi gerekmektedir. Etkili ve doğru bir şekilde kullanılan beden dili bazen kelimeleri kullanmamıza bile gerek kalmadan anlatmak istediğimizi açıkça ortaya koyar ve iletişim kurduğumuz kişiye ulaştırır.

Oldukça basit ve sıradan görünen günlük konuşmalarda ya da sözsüz iletişimde bile vücut hareketlerimiz karşıdakine doğrudan mesaj verme konusunda oldukça güçlüdür. Bu yüzden vücut dilimizin sözcüklerle aynı şekilde mesaj vermesine dikkat etmeliyiz. Beden dilimizi etkili bir şekilde kullanmayı öğrenmek gündelik iletişimimizi de etkili hale getirecektir.

Beden Dilinin İş Hayatındaki Yeri

Beden dili, iş hayatının başından sonuna kadar iş hayatımızı olumlu ya da olumsuz etkileme gücüne sahiptir. En başından başlamak gerekirse, işe alım süreçlerinde insan kaynakları departmanında çalışanların dikkat ettiği ilk şey başvuru yapan kişinin nasıl oturduğu, ellerinin nasıl şekil aldığı, ellerini nereye koyduğu, göz teması kurup kurmadığıdır. Tüm bunlar işe alım mülakatında sorular sorulmadan, mülakata tabi tutulan kişi cevaplamadan önce insan kaynakları sorumluluklarının o kişi hakkında bilgi edinmesine sebep olur. Bundan dolayı iş görüşmesine, mülakatına gittiğimizde beden dilimizin bizi iyi ifade ettiğinden, özgüvenli, dik bir duruş sergilediğinden ve en önemlisi başvurulan pozisyonda gerçekten başarılı olacağımızı vurgulamasından emin olmalıyız.

Farkında olmadan yaptığımız hareketlerin beden dilimizi ne kadar etkilediğini unutmamalıyız. Ve bu hareketlerin bilimsel anlamda ne ifade ettiğini öğrenerek bu durumu anlatacak durumlarda kullanmalıyız. Günümüz dünyasında iş hayatında bireylerin beden dili kullanımı gerek işverenler gerek iş arkadaşları gerek müşteriler açısından dikkat edilen noktalardandır. Çalışma sürecinde patronunuzla ya da iş arkadaşlarınızla iletişim kurduğunuzda söylediklerinden çok yaptığınız vücut hareketlerine, mimiklere bakarak sizi anlama eğilimine gireceklerdir. Tüm bunları göz önünde bulundurarak başarılı iş yaşamına sahip olmak için beden dilinizi doğru şekilde kullanmanız gerektiğini kesinlikle unutmamalısınız.

Beden Dili ve İletişim

Beden dili iletişim kurarken kalıcılık yaratmamızı sağlama açısından en etkili sözsüz iletişim araçlarındandır. Etkili şekilde kullanmayı öğrendiğimiz zaman yaşamımız boyunca hangi ortamla kiminle olursa olsun kurduğumuz iletişimler güçlü olacaktır.

Yazar: Nevin Ak