Bilgisayar Programcılığı Nedir?

Bilişim ile ihtiyacımız olan tüm verilere ulaşmamız sağlanır. Yazılım, donanım, hizmetler ve ekipmanlar olarak dört ana başlıkta toplayabiliriz. Bilgisayar programcılığı bunun yazılım kısmında yer almaktadır.

Bilişim sektörünün önemli bölümlerinden olan bilgisayar programcılığı günümüz itibariyle rağbet görmektedir. Bilişim aynı zamanda paylaşmak demektir. Dolayısıyla işin içine programlama girdiği zaman bilgiyi üretime dönüştürebilen bir alan olduğundan bahsedebiliriz.

Bilgisayar Programcısı Olmak

Ara yüzüyle gördüğümüz programların, arka planında olan kişilere de bilgisayar programcısı diyebiliriz. Hem tasarım olarak hem de veri tabanı olarak bilgisayar programcısına çok iş düşmektedir. Bilgisayar programcısı ihtiyaca cevap verecek uygulamalar yapmalıdır. Bilişim sektörü ise çok geniş bir sektördür. Çeşitli dallara ayrılır. Her gün gelişmektedir, yani bilişim alanına bağlı olarak çalışan kişiler kendini güncel tutmalıdır.

Bilişim ile ihtiyacımız olan tüm verilere ulaşmamız sağlanır. Yazılım, donanım, hizmetler ve ekipmanlar olarak dört ana başlıkta toplayabiliriz. Bilgisayar programcılığı bunun yazılım kısmında yer almaktadır. Bilişim yalnızca bilgisayar ya da tablet üzerinden değil, radyo, televizyon, telefon gibi sistemlerde de mevcuttur. Hayatımızın her alanında yer aldığını bu şekilde de görebiliriz.

Bizim için önemli iletişim kaynağı olan bu sistemler her gün gelişmektedir. Herhangi birinin eksikliği veya noksan çalışması işlemlerimizi yavaşlatır. Çağımız gereği hepsine ihtiyaç duymaktayız. Bilgisayar programcılığı burada ise üretme ve geliştirme kısmında yer almaktadır.

Bilgisayar Programcılığı Eğitimi

Peki ya bu bölüme karar verip okumak istersem?  Bilgisayar programcılığı Web tasarım ve veri tabanı olmak üzere ikiye ayrılmaktadır. Web tasarım adı üstünde tasarım ağırlıklı kısmıdır. Veri tabanı ise kod ağırlıklıdır. Ancak web tasarımında da yine kod yazılır, veri tabanında da yine tasarımdan yararlanılır.  Hangisini seçerseniz Java script, ASP.NET, HTML, C#, C++ JAVA programlama dilleri gibi eğitimleri alarak internet uygulamaları, web siteleri veya mobil uygulamalar yapabilirsiniz.

Görülen dersler isimleri; Türk Dili,  Algoritma ve Programlamaya Giriş, Bilgisayar Donanımı, Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi, Entegre Ofis ve Web Tasarımı ,Veri Yapıları ve Programlama, yabancı dil ,  Grafik ve Animasyon, Matematik, İşletim Sistemleri, , C# ,İnternet Programcılığı, Programlama, Bilgisayar Ağ Sistemleri,  Görsel Programlama, Sunucu İşletim Sistemleri, Sitelerin kullanımı, Veri Tabanı Yönetim Sistemleri, Yapay Zekaya Giriş, Genel ve Teknik İletişim, Temel Elektronik ve Teknolojinin Bilimsel İlkeleri olarak sıralayabiliriz.

Bilgisayar Programcılığının Amacı

Günlük hayatımızda kullandığımız programları, verileri, ürünleri vb sistemleri daha ileriye taşımak, problemli ise onarmak, yeni algoritmalar üretmek bilgisayar programcılığının temel amacıdır. Bu işlemleri yapabilecek nitelikli kişiler bölüme yönelebilirler. Ancak unutmayalım sadece okuyup bilgilenmek yetmez, ilgili ve araştırmacı olmak programcıda aranan en önemli özelliklerdendir.

Bu bölümden mezun olan kişi tekniker diploması ile mezun olmaktadır. Herhangi bir firmada teknikerlik yapabilir, bilgisayar programcılığı ile doğrudan ilgilenebilir veya bilgi işlemde görev alabilir.  2 yıllık bir bölüm olmasına rağmen DGS (dikey geçiş sınavı) ile çoğu lisans bölümüne tamamlanabilir. Bunlardan bazıları; bilgisayar mühendisliği, yazılım mühendisliği, fizik mühendisliği, bilişim sistemleri mühendisliği, istatistik, bilgisayar bilimleri olarak sıralayabiliriz. Dolayısıyla bilgisayar programcılığı her anlamda geleceği olan bir bölüm ve meslektir.

Bilgisayar Programcılığı Ne Kazandırır?

Herhangi bir firmada işe başlandığında ortalama 3000 TL fiyat teklif edilir. Fakat proje bazlı olursa onlar tabii ki projelere göre değişecektir. Projelerde oldukça yüksek primlerle çalışılmaktadır. Bunların haricinde kendi projenizi üretip piyasaya da sunabilirsiniz. En güzel avantajlarından biri ise Freelance (serbest) olarak çalışılabilir. Oldukça kazandıran bilgisayar programcılığı çok dikkat ve zaman isteyen bir iştir.

Kısacası geleceğin mesleklerinden olan bilgisayar programcılığı uzun ama güzel bir yolculuktur. Ayrıntılarla çalışmak işin yorucu kısmı fakat sonucunda hem kendimizi hem de kullanıcıyı mutlu etmek paha biçilemez.

Yazar: Bilge Sancak