Bilingual Eğitim Sistemi İle İngilizce Öğrenme

Dünyanın her köşesinde insanlar İngilizce öğrenmek için uğraş veriyor. Dolayısıyla İngilizce eğitimi ülkemiz dahil olmak üzere dünya çapında önem kazanıyor. Her geçen gün kaliteli bir İngilizce eğitimi vadeden okul, online ya da yüz yüze eğitim veren kurs ve programların sayısı artıyor.

Dünyanın her köşesinde insanlar İngilizce öğrenmek için uğraş veriyor. Dolayısıyla İngilizce eğitimi ülkemiz dahil olmak üzere dünya çapında önem kazanıyor. Her geçen gün kaliteli bir İngilizce eğitimi vadeden okul, online ya da yüz yüze eğitim veren kurs ve programların sayısı artıyor. Bu durum özellikle ülkemizde fayda sağlayabileceği gibi bu uğurda ciddi miktarların harcanmasına sebep oluyor. Üstelik ezbere dayalı bir eğitim sisteminde İngilizce öğrenmek bulamaç halini alıyor.

İngilizce Eğitiminin Önemi

Küreselleşen dünya teknolojinin desteğiyle küçük bir köy halini almış durumda. Ticaretten eğitime birçok alanda yeni bir dil, yeni bir kültür anlamına gelmektedir. Dünya çapında en çok konuşulan dillerin başında Çince gelse de İngilizce 508 milyon insan tarafından konuşulan en yaygın dil olarak yerini almıştır. Başlangıç, orta veya ileri seviye farketmeksizin hemen her ülkede İngilizce konuşmak ve İngilizce eğitimi yaygınlaşmaktadır. Kapalı bir kutuda yaşayamayacağımız gibi tek bir dille dünyada yerimizi alamayız.

İngilizce Neden Öğrenemiyoruz?

Ülkemizde en büyük eğitim problemlerinden biri haline gelen İngilizce eğitimi maalesef çoğunlukla başarısız oluyor. Bugün sahip olduğumuz tüm imkanlara rağmen yeterince konuşamıyor, bir türlü İngilizceye hakim olamıyoruz. Öncelikle bir dil öğrenmekle günlük bilgileri öğrenmeyi karıştırıyoruz. Bebeklikten yetişkinliğe dil öğrenme sürecini düşündüğümüzde dilin edinim yoluyla kazanıldığını görmekteyiz. Dolayısıyla İngilizce eğitimi öğrenim değil bir edinim şeklinde karşımıza çıkıyor. İngilizceyi edinmek için bol bol kullanmak, konuşmak ve üretmek gerektiğini gözden kaçırıyoruz.

Temel Problem Konuşamamak

İngilizce eğitimi klasik bir ders anlatımı şeklinde uygulandığında sadece ezberleyerek YDS, E-YDS, YÖKDİL gibi sınavlarda başarılı olabilirsiniz. Fakat pratik kazanmadığınız için İngilizceyi bir dil olarak kullanamazsınız. Bu yüzden duyduğunuz zaman anlar ama konuşamazsınız. 4 temel beceriyi (okuma, yazma, konuşma, dinleme) esas alması gereken İngilizce eğitimi ülkemizde öğrenciyi pasifleştiren ve sadece 2 beceriyi (okuma, dinleme) kullandıran eğitimlerle sınırlı kalmaktadır. Ülkemiz dışındaki TOEFL, IELTS, PTE gibi İngilizce sınavlarına baktığımızda konuşma becerisini de ölçtüğü görülmektedir. Eğitimin üreten tarafında olmak her dersi olduğu gibi İngilizce eğitimini de kolaylaştırmaktadır.

Bilingual (Çift dilli) Eğitim Sistemi

Bilimsel araştırmalar göstermiştir ki 3 ile 6 yaş arası dönem çocuklar için mucizevi bir etkiye sahiptir. Erken dönem kazanımları daha kolay olabileceği gibi daha kalıcı olmaktadır. Bu temele dayanan Bilingualizm çocukluktan ikinci dili öğretip her iki dili de anadili gibi kullanmayı hedeflemektedir.

İngilizce eğitimi ilerleyen yaşlarda zorlaşmakta ve pratik kullanımı da çocukluk çağı kadar kolay olmamaktadır. Çocukluktan çift dil kullanılarak yetişen bireylerin eğitim hayatında İngilizce öğrenmesi doğal bir süreç halini almaktadır. Bilingual eğitim sistemi aynı zamanda doğru aksana kapı aralamaktadır. Öğrenip konuşamayan öğrencilerin sayısını azaltmaktadır.

Bilingual (Çift dilli) Kreşler ve Anaokulları

Bilingual Kreşler ve Anaokulları çocuklarına her türlü imkanı sağlamak isteyen ebeveynlerin yeni dönem tercihleri arasında ilk sırayı almaktadır. Gelişen dünyaya uyum sağlayabilen, kendini her alanda ve ülkede ifade edebilen çocuklar yetiştirmek aileler için oldukça önem kazanmakta. Bilingual kreşler ve anaokulları bu talebi temelden karşılayan sisteme sahiptirler. Bugün kaliteli bir İngilizce eğitimi isteyen tüm aileler için hemen hemen her ilde mevcut anaokulları ve kreşler bulunmaktadır.

Helen Doron Anaokulları birçok ilde faaliyet gösteren bilingual eğitim sistemini uygulayan okullardan biridir. Bu anlamda oyun becerilerinin yanı sıra günlük aktivitelerde yoğun İngilizce kullanımıyla çocuklar farkında olmadan İngilizceyi edinmektedir. Bu sayede İngilizce eğitimi kolay hale gelmektedir.

Yazar: Fatma Aktaş