Bir Lisan Bir İnsan

Alacağınız bir yabancı dil eğitimleri size yepyeni bir dünyanın kapılarını açar. O kültüre ait öğrendiğiniz her şey, izlediğiniz her film, her dizi, dinlediğiniz her müzik yaşam kalitenize katkıda bulunur.

“Bir lisan, bir insan” demiş atalarımız. Globalleşen dünyada var olabilmenin ve iletişim kurmanın tek yolunun lisan öğrenmekten geçtiğinin en doğru ve kısa tanımı bu olsa gerek. Bir yabancı dil öğrendiğinizde, aslında sadece bir dil öğrenmiş olmazsınız. O dilin konuşulduğu ülkenin, bölgenin kültürünü, sinemasını, müziğini, mutfağını ve insanlarını da tanımış olursunuz.

Yabancı Dil Eğitimi

Alacağınız bir yabancı dil eğitimleri size yepyeni bir dünyanın kapılarını açar. O kültüre ait öğrendiğiniz her şey, izlediğiniz her film, her dizi, dinlediğiniz her müzik yaşam kalitenize katkıda bulunur. Öğrendiğiniz yabancı dile ait gazeteleri, edebi eserleri okuyabilir, internet ortamındaki dokümanlara erişebilir, herhangi bir konudaki araştırmaları, forumları takip edebilirsiniz. Sosyal medya üzerinden tıpkı eskilerin mektup arkadaşlıkları gibi yabancı dil konuşabileceğimiz arkadaşlıklar kurabilirsiniz.

Öğrendiğiniz yabancı dil, yapacağınız yurt dışı seyahatlerinde daha özgüvenli olmanızı, gittiğiniz ülkedeki insanlarla daha rahat iletişim kurmanızı ve dolayısıyla o ülkenin gündelik hayatına daha çabuk adapte olmanızı sağlar. Bunlarla birlikte artık iş dünyasının da globalleşmesi ve ülkemizde hemen her sektörde ithalat-ihracat işlemlerinin yapılması, yurt dışına yapılan telefon görüşmelerinin, yazışmaların ve iş seyahatlerinin gerekliliğini ve yabancı dil bilen insan ihtiyacını beraberinde getirmekte, bu nedenle yabancı dil eğitimi çok daha önemli bir rol oynamaktadır.

En Popüler Yabancı Dil: İngilizce

Dünyada en çok konuşulan dili, 1,5 milyara varan nüfusundan dolayı Çincedir. Bunun yanında gelişmekte olan ve gün geçtikçe daha fazla insanın konuştuğu birçok farklı dil olmakla birlikte, dünyadaki en popüler yabancı dil hala İngilizcedir. Diğer bir deyişle dünyanın evrensel dili İngilizcedir. Örneğin ülkemizde yurt içi seferini yapan bir uçakta, pilot anonsunu önce Türkçe daha sonra İngilizce yapar.

Başka bir örnek vermek gerekirse İstanbul’da metro, tramvay gibi birçok toplu taşıma aracında da anonslar yine Türkçe ve İngilizce olarak yapılmaktadır. Yapılan araştırmalarda dünya üzerinde yaklaşık 425 milyon insanın İngilizce konuştuğu saptanmıştır. Yabancı dil eğitimi sektöründe de dünyanın en yaygın dili doğal olarak İngilizcedir. Ülkemizde özellikle son 15-20 yılda yabancı dil konusu büyük önem kazanmıştır. İnsan beyninin küçük yaşlarda öğrenmeye ve gelişmeye açık olduğu yapılan araştırmalar ile kanıtlanmış bir gerçektir.

Bu nedenle okullarda artık 1.sınıflardan başlayıp eğitim hayatının sonuna kadar devam eden yabancı dil eğitimi, lise ve üniversite öğrencilerinin Erasmus vb. öğrenci değişim programlarıyla devam etmekte ve Türk öğrencilerin, İngilizce konuşulan ülkelerde belirli süreler yaşayarak İngilizceyi öğrenmelerini hedeflemektedir.

Online Yabancı Dil Eğitimi

İngilizce öğrenmenin okul eğitimi dışındaki en iyi yolu, yurt dışı yabancı dil eğitimi, yani İngilizce konuşulan bir ülkede bulunarak orada eğitim almaktır. Ya da özel bir öğretmen veya bir kurs aracılığıyla disiplinli bir çalışma ile de öğrenilebilir. Fakat bu yöntem hem çok zaman alacak hem de maddi anlamda birçok kişiyi zorlayabilecektir. Bu da yabancı dil eğitimi almak isteyen bireylerin farklı eğitim yöntemlerine yönelmesine sebep olmaktadır.

Gelişen online eğitim sektörü İngilizce eğitimi konusunda oldukça geniş bir yelpazede bize yabancı dil eğitimi alma fırsatı sunmaktadır. Bu eğitimlere evde, işyerinde ve hatta yolculuk sırasında dahi katılabilirsiniz. Eğitimlere katılım zamanları genelde esnek olduğu için, kendi günlük programınız içinde 30-60 dakika gibi kısa sürelerde bir yer ayırarak İngilizce öğrenebilirsiniz.

İstanbul İşletme Enstitüsü bu konuda ülkemizin önde gelen online eğitim kurumlarından biridir. Uzman eğitmen kadrosu ile İngilizce başta olmak üzere birçok farklı dilde yabancı dil eğitimi alma fırsatı sunulmaktadır. Detaylı bilgilere İstanbul İşletme Enstitüsü internet sitesinden ulaşabilirsiniz.

Yazar: İlker Oynar