Bir Müzik Ziyafeti : Coachella Festivali

Coachella Festivali Güney Kaliforniya’nın Colorado Çölü bölgesindeki Indio’daki Coachella Vadisi’nde gerçekleşiyor ve adını da bu vadiden alıyor. Her yıl nisan ayında gerçekleşen festival çoğunlukla 2 hafta sonu boyunca sürüyor.

Coachella Festivali Güney Kaliforniya’nın Colorado Çölü bölgesindeki Indio’daki Coachella Vadisi’nde gerçekleşiyor ve adını da bu vadiden alıyor. Her yıl nisan ayında gerçekleşen festival çoğunlukla 2 hafta sonu boyunca sürüyor. İlk olarak 1999 yılında gerçekleşen festival, 2 yılın ardından 2001 yılında geleneksel bir hale dönüştü. O günden beri birçok müzik türünden efsaneleşmiş ve yeni çıkan sanatçıları seyircilerle buluşturuyor

Sadece Müzik Festivali Mi?

Dünyanın en büyük müzik festivallerinden biri olan Coachella, Amerika Birleşik Devletleri’nin Kaliforniya eyaletinde bu sene de tüm hızıyla devam etti. 3 gün süren ana program, ilk olarak bir haftada yapılıp sonlandırılsa da daha sonra 2 haftaya uzatılarak kaçıranlar ve tekrar izlemek isteyenler için tekrar bir fırsat yaratıyor.

Peki bu festival sadece bir müzik festivali mi? Elbette değil! Festivali diğer festivallerden ayıran en önemli özelliği ise birçok ünlünün de festivale katılıyor olması. Festival bir müzik şöleni olduğu kadar katılanların stilleriyle de gözlerin bolca bayram ettiği, bazen de kelimenin tam anlamıyla rüküşlükten nasibini almış bir moda platformuna dönüşüyor. İlk yıllarından 2016 yılına kadar sade şıklıktan yana olan festival severler son yıllarda işi abartmakla kalmamış bazı anlarda da takıp takıştırıp festivale gelmekten kendilerini alıkoyamıyorlar.

Türkiye’den Ünlüler Festivalde

Tabi bizim ünlülerimiz de geri kalmayarak her sene festivale gitmeyi ihmal etmiyor. Sabancı ailesi, Hadise, Murat Boz ve festivallerin aranan yüzü Şeyma Subaşı daha önceki senelerde dikkat çeken isimlerden sadece birkaçı. Giydikleriyle çok konuşulan Hande Erçel ve sevgilisi Murat Dalkılıç, Burcu Esmersoy ve sevgilisi Berk Suyabatmaz da festivale katılanlar arasında.

Sahnede Kimler Var?

Festivalde bilmeniz gereken en önemli şeylerden bir diğeri ise sahneye çıkacak ana sanatçıların kimler olduğu. Her yıl yayınlanan listede en üstte yer alan isimler bizim tabirimizle gecenin starları oluyor. Gelelim festivalin en önemli starlarına. İncelemeden önce bir detayı fark ediyoruz ki festivalde uzun yıllar kadın headliner (ana sanatçı) bulunmuyor. Björk bu şerefe ulaşan ilk kadın sanatçı (2007), ta ki 2017 yılında Lady Gaga showuna kadar bir kadın headliner olmamasıyla festival birçok kesim tarafından eleştirilmişti.

Nitekim Gaga’nın getirdiği başarıdan dolayı olsa gerek (bilet satışları) bir sonraki senelerde kadın sanatçıları daha ön planda görmeye başlıyoruz. 2018 yılının belki de festival ismi değiştirilip Coachella değil de Beychella yapılmalı. Çünkü güçlü ve bir o kadar da göz dolduran performansıyla Beyonce’i izleyenler tarihi bir ana tanık oldu.

Bu seneye yani 2019’a gelecek olursak festival Childish Gambino'dan Tame Impala'ya, Ariana Grande'den Solange'a kadar birbirinden flaş isimleri ağırladı. Ayrıca listede Anderson .Paak, Janelle Monáe, Virgil Abloh, Juice WRLD, Solange, Kid Cudi, Aphex Twin, Blood Orange, Pusha-T, Gucci Gang, Sheck Wes, Jaden Smith, 070 Shake ve K-pop act BLACKPINK gibi isimler yer alıyor. Pop müziğin yeni prensesi olarak anılan Ariana Grande’nin gösterisi bu işin ustaları Lady Gaga ve Beyonce kadar olmasa da genel itibari ile iyi bir performans sergiledi ve kadın sanatçıların müzik piyasasında show konusunda ne kadar önde olduğunu ispatladı.

Yazar: Ahmet Demir