Bireysel Döviz Bürosu: Kişisel Gelişim

Kişisel gelişim bireyin kendi potansiyelini en iyi şekilde kullanması ve kendini iyi yönde değiştirmesi ve geliştirmesidir. Fakat çoğu zaman bu gelişme kısa bir süreç gibi algılansa da öyle değildir.

Vakit nakittir.” cümlesi hepimizin aşina olduğu bir deyiş. Eğer vakit nakit ise zamanı yönetmek de bir döviz bürosudur aslında, zamanınızı nakite çevirmenizi sağlar. Peki kişiliğimizi daha değerli bir hale dönüştürmek de bizim elimizde değil midir? Bu durumda kişisel gelişim de bir döviz bürosudur aslında. Kişiliğimizi alır, değiştirir ve geliştirir.

Kişisel Gelişim Neden Önemli?

Kişisel gelişim bireyin kendi potansiyelini en iyi şekilde kullanması ve kendini iyi yönde değiştirmesi ve geliştirmesidir. Fakat çoğu zaman bu gelişme kısa bir süreç gibi algılansa da öyle değildir.  Söz konusu gelişim bir süreçtir ve hayat boyu devam eder.  Bu süreç kişinin kendini daha iyi bir noktaya taşımak istediği an başlar.

Kişisel gelişim çoğu bilinçsiz insan tarafından bir zırva olarak nitelendirilse de aslında önemli ve gereklidir.  Gelişim süreci sayesinde kişi daha üretken, verimli, topluma ve kendine yararlı hale gelir. Kendisini geliştiren bir kişi toplumu ve dünyayı da geliştirme yolunda bir adım atmış olur. Çünkü kişi kendisini olumlu yönde değiştirdikçe bilinçlenecek ve dünyaya da fayda sağlayacaktır.

Örneğin kendini geliştirme yolunda araştırma yaparken sürdürülebilir yaşam konusunda gelişen bir kişi düşünün. Bu kişi artık doğaya karşı daha saygılı olabilir ve çevreyi korumaya dikkat ederek, plastik kullanımını azaltarak dünya için bir adım atmış olur. Hatta belki de bu inancını etrafındaki insanlara yayarak daha büyük faydalar sağlayabilir.

Değişim kişinin kendi hayatını da daha kaliteli bir seviyeye getirmesinde de bireye yardımcı olacaktır. Daha sağlıklı ve düzenli bir yaşam bireyin ruhsal ve fiziksel iyilik halini olumlu etkileyecektir. Ayrıca bireyin sosyal anlamda da gelişmesine katkı sağlayacaktır.

Kişisel Gelişim Önerileri

Kişisel gelişim kendini tanımakla başlar. Neleri seviyorsunuz, neleri sevmiyorsunuz, nerede mutlusunuz, nelere ilginiz ve yeteneğiniz var, olumlu ve olumsuz özellikleriniz neler vb. pek çok konuda kendinizi tanımak gelişim konusunda doğru bir harita çizmenize yardımcı olacaktır. Ayrıca kendinizi tanımanız ne istediğinizi bilmenize de yardımcı olacaktır. Kimse yanlış yolda gelişerek mutsuz olmak istemez değil mi?

Zamanı yönetmek de fazlasıyla önemli bir adımdır. Zamanınızı planlamak ıvır zıvır işlerin ömrünüzü tüketmesini engeller. Bu alanda gelişmek için ajandalar kullanabilir, yapılacaklar listesi ve günlük rutinler oluşturabilirsiniz. Ardından yapılacak işlerinize gerekli saati ayırarak hayatınıza daha kolay yön verebilirsiniz.

Özgüven

Kişisel gelişim konusunda en önemli detaylardan biri de özgüveni arttırmaktır. Kişi özgüveni arttıkça yapabilecekleri de aynı oranda gelişecektir. Özgüven eksikliği bireyi sosyal hayattan uzaklaştırır, bir şeyleri yapabilmeye olan inancı alıp götürür.

Spor yapmak, düzenli ve sağlıklı beslenmek, bol bol kitap okumak, film izlemek, ufkumuzu açacak başka konuları araştırmak, eğitici konuşmalar izlemek, podcast dinlemek, meditasyon yapmak da kendinizi olumlu yönde değiştirmek ve geliştirmek için yapabileceğiniz şeyler arasındadır. Ayrıca yeni hobiler edinmek, seyahat etmek, ilgi duyulan alanlarda kurslara gitmek farklı kültürler tanımak ve bilmediğiniz bir dili öğrenmek de oldukça önemlidir.

Kişisel gelişim için geçmişe takılı kalmamayı öğrenmek de önemli bir adımdır. Kişi geçmişi bırakıp geleceğe odaklandıkça yol alacaktır. Stresi yönetmeyi öğrenmek, kendini olduğun gibi kabul etmek ve daha fazla gülümsemeyi alışkanlık haline getirmek de hayat kalitesini arttıracak ve mutluluk kaynağı olacak detaylardandır. Her bireyin kendine göre farklı ve ömür boyu yürünecek olan birden çok yoldur kişisel gelişim. İşte şimdi sıra sizde. Bırakın oturmayı ve kendinizi geliştirmeye başlayın.

Yazar: Ebru Taner