Bitmeyen Eğitim: Yabancı Dil Eğitimi

Yabancı dil eğitimi almak, öğrenebilmek ve konuşabilmek herkesin hayalidir. Yabancı dil öğrenmek ömür boyu süren bir eğitim, öğrenip konuşabilmek ise ayrı bir beceri ve yetenek gerektiriyor.

Yabancı dil eğitimi almak, öğrenebilmek ve konuşabilmek herkesin hayalidir. Yabancı dil öğrenmek ömür boyu süren bir eğitim, öğrenip konuşabilmek ise ayrı bir beceri ve yetenek gerektiriyor. Peki neden bitmeyen eğitim?

Yabancı dil öğrenmek için ekstra özel bir yeteneğinizin olmasına gerek yok, ama kendinizi belirli bir seviyeye getirdikten sonra bile kelime haznenizi tazelemek, tekrar etmek ve konuşma pratiği yapmak zorundasınız. Bu yüzden yabancı dil eğitimi bitmeyen ve kendi kendinize bile olsa sürekli almanız gereken bir eğitim.

Yabancı Dil Eğitimi İş Sahibi Olmayı Kolaylaştırıyor

Ülkemizde yabancı dil öğrenmek ise adeta milletçe kanayan yaramız konumunda, bunun sebebi ise milli özelliklerimize uygun bir yabancı dil eğitimleri modeli bulamamış olmamız. Öğrencilerimize küçük yaştan itibaren teknik ve gramer ağırlıklı yabancı dil eğitimi vererek üniversite bitirdikten sonra akıcı bir şekilde konuşmalarını bekliyoruz. Tabi ki bu durum hem üniversite mezunu hem işsizlik sorunu ile başa çıkmaya çalışan hem de yabancı dil konusunda sıkıntılar çeken gençler ortaya çıkarıyor.

Günümüzde yabancı dil sahibi olmak, işe alım süreçlerinde kişileri bir adım öne çıkaracak önemli kriterler arasında sayılıyor. Yapılan araştırmalara göre yabancı dil işe alım da birinci kriter olmasa da işe alımda göz önüne alınan oldukça önemli bir faktör.

Yabancı Dil Sorunumuz

Yabancı dil eğitimi neden gençlerimiz için büyük bir sorun? Çünkü, okullarımızda verilen yetersiz ve teknik dil eğitimi öğrencilerin geleceklerine katkı sunmaktan çok, zihinlerde bıraktığı kalıcı dil eğitimi tarzıyla gençlerin gelecekte sıfırdan yabancı dil öğrenmelerini bile zorlaştırıyor. Yabancı dil sorunumuzu nasıl çözebiliriz? En etkili yabancı dil öğrenme şekli o dili kendi ülkesinde öğrenmektir ama maliyetler o kadar yüksek ki çoğumuz bu imkanlara sahip değiliz.

Fakat yine de yabancı dil öğrenmek için yurt dışına çıkabilme imkanı yaratmak hem öğrenim sürecini kısaltmak hem de kalıcılığı artırmak açısından oldukça önemli. Ayrıca online eğitimlere katılabilir, dil öğrenme sürecinde olan arkadaş ve yakınlarınızla iletişime geçerken yabancı dil pratiği yapabilirsiniz. İstanbul İşletme Enstitüsü yabancı dil konusunda da sertifika destekli ücretsiz online eğitimler veriyor. Siz de bu eğitimlere katılarak yabancı dil eğitimi serüveninize yeni heyecanlar katabilirsiniz.

Yazar: İsmail Sandıkçı