Çalışma Hayatında Bilinçli Farkındalık

Mindfulness terimini Türkçeye bilinçli farkındalık olarak çevriliyor. Kelime anlamı olarak ise içinde bulunduğumuz anın bütünüyle farkında olarak yaşamak; dikkatli, sakin ve tüm ön yargılardan arınmış bir şekilde uyanıklık halinde olma durumudur.

Dünyada ve ülkemizde hızla yayılan mindfulness uygulamaları iş hayatına da sıçradı. Bu yeni akımdan nasibini alan şirketler, yöneticilerine ve çalışanlarına bu eğitimi aldırmaya başladı bile! Peki nedir bu mindfulness ve çalışma hayatına nasıl uyarlanabilir?

Mindfulness Nedir?

Mindfulness terimini Türkçeye bilinçli farkındalık olarak çevriliyor. Kelime anlamı olarak ise içinde bulunduğumuz anın bütünüyle farkında olarak yaşamak; dikkatli, sakin ve tüm ön yargılardan arınmış bir şekilde uyanıklık halinde olma durumudur. Bedenimizin, zihnimizin ve duygularımızın tümüyle farkında olabilmek için yaptığımız uygulamalara ise farkındalık becerileri deniliyor.

Bu uygulamaların acıyı azalttığı, mutluluğu ve zihin üzerinde kontrolü arttırdığı görülüyor. Bilimsel olarak etkililiği kanıtlanan uygulamalar psikologlar arasında gittikçe popülerleşiyor. Dikkati ve farkındalığı arttırdığı iddia edilen bu mindfulness uygulamalarını artık çalışma hayatında da görmeye başlıyoruz.

Çalışma Hayatında Mindfulness

Genellikle her gün aynı saatte işe gidiyor, benzer işleri yapıyor ve aynı saatte işten çıkıyoruz. Bu tempoda yaşamımızı sürdürürken aslında çoğu işimizi farkında olmadan otomatik bir şekilde yapıyoruz. Bir fincan kahve içerken bir evrakı doldururken ya da bir aracı kullanırken bu eylemler üzerinde düşünmeden kendiliğinden gerçekleştiriyoruz. Bu basit işler için zihnimizi yormamak avantajlı gibi görünse de farkındalığımızı kaybetmemize yol açıyor.

Böylece içinde bulunduğumuz anın tadına varamadan kontrolümüzü kaybetmiş bir şekilde günlerimizi tüketiyoruz. Üzülmeyin! Mindfulness egzersizleri sayesinde siz de zihninizin ve bedeninizin kontrolünü ele alarak çalışma hayatında daha verimli ve yaratıcı işler çıkarabilirsiniz. . Farkındalığın farkına varmak için bu egzersizler çok yararlı olacak.

Uzmanlar farkındalığı vücut kasına benzetiyor. Sporcular ne kadar çok egzersiz yaparsa vücutları o kadar çok kaslı oluyor. Biz de sporcular gibi ne kadar çok mindfulness egzersizi yaparsak farkındalığımız o derecede artacaktır. Aynı zamanda sporcular gibi egzersiz yapmayı bırakırsak zamanla sahip olduğumuz farkındalık düzeyimiz de azalacaktır. O zaman mindfulness bizim için bir yaşam felsefesi haline dönüşmeli ve günlük olarak düzenli egzersiz yaparak farkındalığımızı arttırmalıyız. Böylece çalışma hayatımızda ve özel hayatımızda daha mutlu, başarılı, kendisini kontrol edebilen farkındalık düzeyi artmış bireyler olabiliriz.

Basit Mindfulness Egzersizleri

Farkındalık egzersizlerinin temelinde sadece tek bir işe odaklanmak vardır. Her ne iş yapıyorsanız zihninizi tamamen o işe vermelisiniz. O sırada başka hiçbir iş veya düşünce ile meşgul olmamalısınız. Egzersizleri yapmaya başladığınızda aslında tek bir işle meşgul olmanın o kadar da kolay olmadığını göreceksiniz. İstemediğiniz düşünceler zihninizde birden belirecektir. Bu durumda, gelen bu düşünceleri yargılamadan sakince zihninizden kovmaya çalışın. Siz sadece o sırada yapmak istediğiniz işe odaklanın. Örneğin araç sürerken müzik dinlemeyin, sadece araç sürün. Bir içerik yazarı iseniz metin yazarken sadece yazdığınız metine odaklanın.

Aynı anda kahvenizi yudumlamayın. Eğer kahve içmek istiyorsanız önce kahvenizi içip ardından metin yazma işine başlayabilirsiniz. Bu durum size sıkıcı gelebilir hatta yaptığınız işten zevk alamayacağınızı düşünebilirsiniz. Ancak mindfulness uygulamalarını hayatınıza geçirdiğinizde anın farkında olarak tek bir işi yapmanın size kadar çok zaman kazandırdığını gördüğünüzde şaşıracaksınız. İşleri sırasıyla ve farkında olarak yaptığınızda kahvenin tadına daha çok varacaksınız. Sadece araç kullandığınızda hem daha güvende olacak hem de araç sürmenin keyfini doruklarda hissedeceksiniz. Sadece dinlediğiniz müziğe odaklanırsanız ise eserin hakkını verecek ve kendinizi melodinin akışına kaptıracaksınız.

İnsan Heykeli Egzersizi

Farkındalığınızı arttırmak için yapabileceğiniz birçok mindfulness egzersizi bulunuyor. Bunlardan biri de ‘insan heykeli’ egzersizidir. Otururken ya da yatarken tüm vücudunuzu hissetmeye çalışın. Bedeninizin sırasıyla farklı farklı noktalarına odaklanın ve bir süre orada kalın. Böylece tüm bedeninizin farkına varmış olacaksınız. Bir diğer mindfulness egzersizi olan ‘beş duyu’ uygulamasında ise her duyunuza sırasıyla ve bütünüyle odaklanmaya çalışmalısınız.

Gözlerinizi kapatın ve sadece duyduğunuz seslere odaklanın. Bu sesleri tanımlamayın sadece sesi duyun. Tatma duyusu için ise bir naneli şekeri alın ağzınıza atın. Onun verdiği tat hissini olabildiğince yaşamaya çalışın. Bu egzersizleri tüm duyularınıza uyarlayabilirsiniz. Burada temel bazı farkındalık uygulamalarını size anlatmaya çalıştım. Sizler de mindfulness eğitimi alarak öğrendiğiniz bu egzersizleri çalışma hayatınızda ve özel yaşamınızda uygulayabilirsiniz. Bu sayede bilinçli farkındalığınızı arttırıp anın tadına vararak yaşamanın avantajlarını görebilirsiniz.

Yazar: Sümeyye Şahin