Değişimlerin En Zorlusu: Kariyer Değişikliği

Teknolojinin dünyanın, piyasaların, iletişimin hızla evrildiği yaşadığımız zaman diliminin en değişmez gerçeği değişimin kendisi

Teknolojinin dünyanın, piyasaların, iletişimin hızla evrildiği yaşadığımız zaman diliminin en değişmez gerçeği değişimin kendisi. Dünyadaki gelişimin son çeyrek asırdaki hızını göz önüne aldığımızda birçok mesleğin geçerliliğini yitirdiği ya da yitirmek üzere olduğu tartışılmaz bir gerçek. Bu gerçeğe birçoğumuzun mesleklerini severek icra etmediği de eklendiğinde değişim çoğu zaman kaçınılmaz.

Değişim Süreci

Başlı başına değişim kelimesi dahi korku vericiyken söz konusu değişim kariyer değişimi olduğunda alışılmışın dışına çıkmak ve yeniden başlamak imkansızmış gibi gelebilir. Oysa istemeden girilip bitirilmiş okullar, baba meslekleri ve böyle gelmiş böyle giderlerle yataktan mutsuz kalkıp ayakları geri geri işe giden insan sayısı hiç de azımsanacak gibi değil. Kiminin emeklilik hayali kiminin bu saatten sonra ne yaparım endişesi kiminin çocukları bir okutayım da bakarım umutlarıyla zaman akıp geçer. Nihayetinde maddi olsa da manen tatmin olmamış birçok mutsuz yetişkin çocuklarını da aynı çarkın dişlisi yapar.

Kariyer Değişimi

Kariyer değişimi elbette kolay bir karar değil fakat imkansız hiç değil. Sosyal medyanın yaygınlaşmasıyla bunu başaran pek çok isim olduğunu görebiliriz. Kariyer değişikliği fikriniz ufak da olsa kıvılcımlandıysa konfor alanınızı terk etme endişesiyle o kıvılcımı hemen söndürmeyin. Fakat size ayakları yere basmayan tavsiyeler verip yeteneklerinizi, sorumluluklarınızı, yaşınızı göz ardı etmenizi söyleyenler varsa hemen harekete geçmeden önce arkadaşlıklarınızı gözden geçirin. Zira sesiniz kötüyken rock yıldızı olamazsınız ya da boyunuz kısayken manken.

Kariyer değişimi fikrinizin anahtar noktalarından biri yeteneğiniz. Hedefiniz ile yeteneğiniz örtüşmüyorsa unutun gitsin. Zira sadece isteyerek hayalini kurduğunuz sese kavuşup bir rock yıldızı olamazsınız. Doğuştan bir yeteneğe ya da keşfedilmeyi bekleyen genetik bir mirasa sahip olmasanız da yeni bir kariyer planı yapabilirsiniz. Bu durumda kariyer değişiminiz için öğrenilebilir ve geliştirilebilir bir hedefe yönelmelisiniz.

Kariyer İçin Doğru Hedef

Yeteneğinizin hedeflediğiniz kariyer için uygunluğundan ya da hedefinizin öğrenilebilir ve geliştirilebilir olduğundan emin olduktan sonra ki nokta içinde bulunduğunuz şartlar. Eğer çalışıyorsanız hemen istifa etmek yerine gelecekteki işinizin tohumlarını mevcut işinizi sürdürürken atın ve bunu ikinci bir iş gibi düşünün. İkinci işinizi şartlarınızda radikal değişiklikler yapmadan deneme şansınız varsa bu işin size vaat ettiklerini ve sizin işinizle olan uyumunuzu tespit etmiş olacaksınız.

Yeteneğiniz var ya da yeni işinizi öğrenmeye başladınız. Uyumunuzdan ve yeni işinizin potansiyelinden eminsiniz. Hatta hazırdaki işinizle paralel de yürütebiliyorsunuz. Bu sevindirici ama kesinlikle yeterli değil. Çünkü iki işi aynı anda yürütmek yorucu olabileceği gibi veriminizi de düşürebilir. Uzun vadede sürdürülebilir olmadığından  dolayı da yeni kariyer yolculuğunuzda uzmanlaşmaktan başka şansınız yok.

Uzmanlaşma Süreci

Uzmanlaşma süreci ise teknik ve pratik bilginin harmanlanmasıyla mümkündür. Teknik bilgiye ulaşmak kolay görünse de içinde bulunduğumuz çağın sadece bilgi çağı değil, aynı zamanda bilgi kirliliği çağı olduğu da unutulmamalı. Gereksiz, fazla detaycı bilgilerle en kıymetli kaynağımız zamanımızı, kariyer gibi hassas bir konuda boşa harcamamak mühim. Alanında uzman kişilerin verecekleri eğitim ve deneyimlenmiş olan bilgi birikimleri sayesinde arzu ettiğiniz teknik donanıma ulaşmanız sandığınız kadar zor değil.

Bu kadar nitelikli bilgiye ulaşmanın maliyetli olduğunu düşünenler için ise İstanbul İşletme Enstitüsü zoru başarıyor. Birçok alanda uzman isimlerden alacağınız online eğitimler bu kurumda ücretsiz. İnternet bağlantınızın olduğu her yerde online derslere katılabilir ve kaçırdığınız dersleri tekrar izleyebilirsiniz. Ücretsiz eğitiminizi aldıktan sonra gireceğiniz sınavda başarılı olursanız özel ve resmi kurumlarda geçerli ıslak imzalı sertifikanızı alabilirsiniz.

Yazar: Evrim Tepe