Dekorasyonda Uyumlu Renkler Ve Kombinasyon

Renk uyumu insanların kendi özel zevk ve tercihlerini ortaya çıkaran en önemli unsurlardan biridir. Fakat insanlar tarafından kabul görmüş ve benimsenmiş renk uyumu kuralları bu hususta göz arda edilmemesi gerekir

Renk uyumu insanların kendi özel zevk ve tercihlerini ortaya çıkaran en önemli unsurlardan biridir. Fakat insanlar tarafından kabul görmüş ve benimsenmiş renk uyumu kuralları bu hususta göz arda edilmemesi gerekir. Uyumlu renkler çoğu kitle tarafından kabul görmüş gerçekten birbirine uygun olan kombinasyonlardan oluşur.

Renk Kombinasyonları Nasıl Yapılır?

Renkler hayatımızın her alanında olmakla beraber kendi tercihlerimiz doğrultusunda değiştirebildiğimiz özel bir zevk alanıdır. 60-30-10 kuralı renk kombinasyonu açısından bizlere yardım eden en pratik kurallardan biridir. Bu kuralın kullanımı çevremizde yaygındır. Fakat çoğu zaman bilinmeden uygulanır. Kısaca anlatmak gerekirse bir mutfak tasarlandığında dekorasyoncular üç ana renk kullanır.

Kullanılan bu renkler mutfak içerisinde yüzdelik olarak yüzde 60, yüzde 30, yüzde 10 olarak dağılır. Uyumlu duvar renkleri bu kombinasyonun yüzde 60'ını oluştururken dolap, masa, sandalye vb. eşyalar yüzde 30'unu oluşturur. Mutfak içerisindeki küçük aksesuarların renkleri ise yüzde 10'luk bir dilimde kalır. Estetik açıdan renk uyumları hayatımızın olmazsa olmazıdır.

Uyumlu Renkler

Günlük hayatta en çok gördüğümüz renkler kırmızı sarı ve mavi olan üç ana renktir. Bu renkler kendi aralarında karışama uğrayarak diğer renkleri oluşturur. Çoğu kimse tarafından kabul görmüş uyumlu iki renk bu üç ana renk ile bulunabilir. Kırmızı rengine en uyumlu renkler sarı, yeşil, beyaz, mavi ve siyahtır. Sarı rengine mavi, lila, mor, gri ve siyah renkleri güç katar ve dekorasyon açısından sıklıkla uyumlu halde kullanılmaktadır. Mavi renk ise kırmızı, sarı, beyaz, kahverengi, gri, turuncu ve pembe ile kombinlenebilir. Birbirine uyumlu iki renk doğru kullanıldığında, günlük hayatta görsel açıdan güzel bir izlenim bırakır.

Dekorasyonda Renk Kuralları

Ev dekorasyonları yapılırken önem verilen ilk nokta renk uyumudur. En ideal renk dağılımı doğru bir şekilde kombinlenmeli. Uyumlu duvar renkleri birbirine uyumlu renkte aksesuarlar gibi küçük dokunuşlar dekorasyonlara ne kadar özen verildiğini gösterir. Aynı zamanda bu uyum kuralları dekorasyonun başarılı olabilmesi için gereklidir. Yukarıda da belirtildiği üzere çoğu dekorasyoncu tasarlama sürecinde 60-30-10 kuralını kullanır. Bu kural dışında yaygın olarak kullanılan dekorasyonun kendi içerisinde olan renk kuralları vardır.

  • En bilindik ve uygulanan kurallar şunlardır;
  • Duvarların ve zeminin aynı renkte olması,
  • Mobilyaların ve halı seçiminin aynı renkte olması,
  • Perdelerin ve halı renklerinin aynı olması,
  • Aksesuar seçiminde de aynı renklerin kullanılması.

Bu kurallar çerçevesinde yapılan renk kombinasyonları göze hitap etmekle beraber şahane görseller ortaya çıkarabilir. Bu doğrultuda uyumlu renkler en pratik yardımcınızdır.

Dekorasyon bazında en çok tercih edilen ahşap ve pastel renkler birbirleriyle gayet uyumludur. Dekorasyona uyumlu olarak görülen koyu mobilya renklerinin açık-canlı renklerde perde ve halı ile kombinlenmesi genellikle tercih edilen kullanımdır. Mavi rengin gri renk ile uyumunu kullanarak koltuk, kırlent ve halılar da kombin yapılabilir.

Mobilyalarınızın ve duvarlarınızın renkleri koyu tonda ise canlı renklerde aksesuarlar kullanarak bunları uyumlu hala getirebilirsiniz. Modern dekorasyonda kullanılan monokromatik renkler, canlı ve parlak renkler ile kullanılması halinde mekanın odak noktasını belirlemede gayet yenilikçi bir fikirdir. Duvarlarda kullanılan renkler koltuk ve halı renklerine en yakın tonda renkler ile kombinlenebilir. Renkler hayatımızda büyük bir yere sahiptir. Bu renklerin uyumu ise kişiye ve kişilere pozitif olarak yansıyabilir. Kabul görmüş uyumlu renkler dışında zevk ve tercihler farklılık gösterebilir. Bu farklılıklar renk uyumlarının kullanım çeşitliliklerini ortaya çıkarır.

Yazar: Erkin Şengil