Dekoratif Ev Aksesuarları

Dekor bir yeri süsleme amacıyla verilen düzene denir. Dekor yapma işi ise dekorasyondur. İnsanoğlunun doğasında olan var olanı güzelleştirme bedeninden yaşadığı alana kadar yansıyor. Türk kültüründe evin önemi ise tarihin her döneminde karşımıza çıkıyor.

Dekor bir yeri süsleme amacıyla verilen düzene denir. Dekor yapma işi ise dekorasyondur. İnsanoğlunun doğasında olan var olanı güzelleştirme bedeninden yaşadığı alana kadar yansıyor. Türk kültüründe evin önemi ise tarihin her döneminde karşımıza çıkıyor. Bireyselleşmenin arttığı bu dönemde evlerimizi kendi zevklerimize uygun döşerken büyük bir payı dekorasyonda  kullandığımız aksesuarlar alıyor. Peki onlarca seçeneğin arasında evinize en uygun dekoratif ev aksesuarını nasıl seçeceksiniz?

Evin Hangi Kısmında Kullanacaksınız?

Öncelikle seçeceğiniz aksesuarın evinizin hangi alanında kullanacağınız önemlidir. Örneğin mutfakta su içtiğiniz cam şişeyi geri dönüşüm kutusuna atmadan önce ondan bir vazo yapmayı düşünebilirsiniz. Cam şişenin etrafına ipleri sarıp bir yapıştırıcı ile sabit hale gelmesini sağlayın. İçerisine yerleştireceğiniz çiçekler evinize farklı bir hava katacaktır. Herkesin mutfağında çok sık kullanmadığı porselen fincaları vardır. Bunlardan avize yapabileceğinizi düşündünüz mü hiç? Fincalarınızın altından matkapla küçük bir delik açın. Kabloyu buradan geçirin ve fincanın içinden ampulünüzü takın. Şimdi ışıkları açma zamanı!

Konserve kutularınızı çöpe atmak yerine etrafını çakıl taşlarla kapatıp banyoda kullanacağınız diş fırçalık kabı yapabilirsiniz. Yine banyonuzda kullanabileceğiniz bir başka fikir karton kutunun etrafına banyo dolaplarınızla uyum oluşturacak renkte keçe sarıp içini birbirinden güzel kokan sabunla doldurmak olabilir. Dekorasyon için malzemelerinizi tekrar gözden geçirebilirsiniz.  Yuvarlak bir ayna nasıl dekoratif bir aksesuar haline getirilebilir dersiniz? Farklı uzunlukta kesilmiş tahta parçalarını boyayıp aynanın arkasına belirli aralıklarla yapıştırın. Koridorunuza asabileceğiniz bu aynaya evden çıkmadan bakmak eğlenceli olacaktır.

Modern mi Klasik mi?

Yapacağınız aksesuarın evinizin stiliyle uyumlu olması önemlidir. Örneğin kullandığınız lambaderi süslerken odanız klasik bir formda ise daha pastel tonlarda ve desenli kumaşlar kullanabilirsiniz. Aksesuarları dekorasyonda kullanırken kullanacağınız malzeme önemlidir. Modern ise sade ve geometrik şekillerde kumaşlar tercih etmenizi öneririz.

Fotoğraflarınızı asabileceğimiz çerçeveler yapmak istiyorsunuz ama kullanacağınız malzemeyi seçmekte zorlanıyorsanız yine modern-klasik ayrımı yapıp buna göre karar vermelisiniz. Keçeden yapılmış yada küçük çırpıların bir araya getirilmesiyle yapılmış bir çerçeve klasik bir tarza yakışabileceği gibi minimal tarzda yapılmış, kare, tek renk çerçeveler modern bir tarza hitap eder.

Eski Eşyayı Dekorasyonda Aksesuara Dönüştürmek

Seneler önce alınan, kullanmadığınız ama atmaya da kıyamadığınız o ahşap masayı değerlendirmenin şimdi tam zamanı! Masayı dilediğiniz renge boyayın. Artık kullanmadığınız kemerlerinizin bağlantı yerlerini kesiniz. Masanın üst kısmına gelecek şekilde sırasıyla kemerleri yapıştırın. Böylece aksesuar haline gelmiş ama kullanışlı bir masanız olabilir. Dekorasyonunuz için eskimiş eşyalarınızı düşünmeye başlayabilirsiniz.

Kullandığınız Dekoratif Ev Aksesuarlarının Anlamını Biliyor Musunuz?

Son zamanlarda moda olmakla birlikte sık kullanılmaya başlanan bazı figürler görüyoruz. Özellikle dekorasyon ürünlerinde kullanılan bu figürlerin anlamı nedir? Örneğin bir elin beş parmağı açık şekildeki figür Fatıma'nın elini temsil etmektedir. Bereket anlamını taşır. Fil figürleri Hinduizm'de şans anlamına gelir. Porselen melek şamdanlar, semazen bibloları, adalet tanrıçası heykeli gibi figürler farklı kültürlerde belirli anlamlara sahiptir.

Dekorasyon Hem Hobi Hem İş

Sosyal medyanın yaygınlaşmasıyla birlikte kadınlara ev içi emekle üretebilecekleri yeni bir iş alanı doğuyor. Evde maliyeti düşük malzemelerle çeşitli ev dekorasyon aksesuarları yaparak bu işten kazanç sağlayabilirsiniz. Ev ve iş yerlerinin dekorasyonlarında kullanılacak malzeme üretebilirsiniz. Kendinizin yapacağı dekorasyon ürünleri hem daha az maliyetli olacak hem de içinde emeğinizin olduğunu bilmek size iyi hissettirecektir.

Yazar: Büşra Artan