Dijital Pazarlama Hız Kesmiyor

Dijital pazarlama işinin bel kemiğini Google ve sosyal medya oluşturuyor. İşin sosyal medya kolunda ise Facebook grubu aslan payını alıyor.

2019 yılının başında açıklanan verilere göre internetin kullanıcı sayısı tam 4.3 milyar insan. Bu kadar yüksek bir popülasyonu içinde barındıran tek oluşum olan internet hayatımıza çok fazla kolaylık getirdi. Bu kolaylıkları listeleyecek olursak eminim ilk on içerisine siz de alışverişi koyarsınız.

Artık hiç kimse saatlerce mağazaları gezmiyor ve fiyat konusunda çok daha geniş seçeneklere sahip olabiliyoruz. Bu getirdiği iki avantaj bile dijital mecrada alışverişi çok büyük bir kitle için çekici kılıyor. Dijital alışverişin olduğu yerde tabi ki dijital pazarlama da olacaktır. Dijital pazarlama günümüzde klasik pazarlamadan daha fazla önem kazanmış ve her yıl milyarlarca dolar bu alana tabiri caizse akıtılmaya başlanmıştır.

Dijital Pazarlama Nasıl İşliyor?

İnternette gezinen her insanın potansiyel bir müşteri olduğunu düşünürsek, dijital pazarlama işinin en önemli unsuru da tabi ki insanların internetteki hareketlerini incelemek, takip etmek ve satın almayı istedikleri ürünü/hizmeti önlerine çıkartmak diyebiliriz. Diyelim ki siz bir güneş şapkası alacaksınız ve bunun için herhangi bir alışveriş sitesine girip ürünü incelediniz. Bu sırada sizin tarayıcınıza bir çerez yerleştiriliyor.

Çerezler basit olarak sizin hareketlerinizi takip eden küçük hayranlarınız diyebiliriz. Siz güneş şapkasını alsanız da almasanız da belli bir süre güneş şapkası sizi takip ediyor. Facebook'a giriyorsunuz o da ne? Bir güneş şapkası reklamı. Twitter'a giriyorsunuz aynı şekilde. Bu strateji ile ürün sizi bir süre takip ediyor ve size adet kendisini hatırlatıyor. Bu hatırlatma stratejisi ciddi oranda işe yarıyor ve satışların yükseltilmesinde önemli rol oynuyor.

Dijital Pazarlama Ve Platformlar

Dijital pazarlama işinin bel kemiğini Google ve sosyal medya oluşturuyor. İşin sosyal medya kolunda ise Facebook grubu aslan payını alıyor. Facebook ve grubun diğer üyesi Instagram sosyal mecralarda kaliteli reklam verebilme, takip ve analiz yapabilme özellikleriyle büyük holdingler tarafından tercih ediliyor. İlerleyen zamanlarda WhatsApp platformunun da reklamlar ile tanışacağını belirtmek isterim.

Şunu da atlamamak gerekir ki sosyal medyada Google'a ait olan büyük bir oyuncu daha var, YouTube. Günümüzün neredeyse video tekeli haline gelmiş olan YouTube sadece sosyal medya niteliğinde bakarsak Facebook'tan sonra ikinci sırayı kapmış durumda. Bunların dışında Twitter, Snapchat, Tumblrgibi pek çok sosyal medya platformu dijital pazarlama için aktif olarak kullanılıyor.

Dijital Pazarlama Nasıl Öğrenilebilir?

Dijital pazarlamayı öğrenmenin en kolay yolu yine dijital pazarlama sayesinde tanıtılan online kurslardır. Bu işi öğrenmek için bir okula veya fiziksel kursa gitmenize gerek yok. İstanbul İşletme Enstitüsü üzerindeki ücretsiz online eğitimler arasından seçeceğiniz Dijital Pazarlama Eğitimi almanızın size büyük faydası olacaktır. Bu sayede hem bu iş hakkında bilgi edinebilir hem de çalışabilir veya kendi işinizi kurabilirsiniz.

Dijital pazarlama işini öğrendikten sonra affiliate marketing gibi satış ortaklığı programlarına girip başkalarının ürünlerini internet üzerinde pazarlayarak satıştan komisyon kazanabilirsiniz Ya da sosyal medya üzerinde bir hesap kurup belli bir kitleye ulaşmak kaydıyla "influencer" olarak da bu işten gelir elde edebilirsiniz. Bunların dışında internet reklamcılığı da yapabilmeniz mümkün. Tabi ki dijital pazarlama sadece bu yöntemlerle sınırlı değil fakat temel taşları bu yöntemler üzerine oturmuş durumda.

Her sene büyüyen internet üzerinden satış mecrasında dijital pazarlama da önümüzdeki yıllarda çok ama çok daha önemli bir hale gelecek. Öyle ki televizyon reklamları dahi terk edilmeye başlamış durumda, siz de ileride kendinize ek gelir veya ciddi bir iş olarak dijital pazarlama yapmayı düşünebilirsiniz fakat unutmayın ki bu meslekte de kaliteli olmak çok önemlidir.

Yazar: Mert Safa Özdemir