Dijital Pazarlama Uzmanı Ne İş Yapar?

E-ticaret ve dijital pazarlama uzmanlığı için özellikle son yılların en gözde mesleklerinden birisidir demek pek de yanlış sayılmaz. En temel anlamıyla firmaların İnternet üzerinden satış ve pazarlama faaliyetlerini yürüten ve özellikle içinde yaşadığımız bu dijitalleşme sürecinde işletmelerin geleneksel pazarlama stratejilerine, dijital pazarlama stratejisini entegre etmekle görevli kişiler, dijital pazarlama uzmanı olarak anılmaktadır. Bahse konu bu işi yaparken de işletme politikalarına uygun hareket etmek, dijital pazarlama bütçesini en etkin şekilde kullanmak ve hedeflenen amaçlara ulaşmak için veriye dayalı analizler geliştirmek uzmanların temel sorumluluklarındandır. Peki e-ticaret ve dijital pazarlama uzmanları tam olarak ne iş yapar? Hangi enstürmanları kullanır? Hedeflenen amaçlara ulaşıp ulaşmadığı nasıl ölçülür? İşte bu yazının ana konusunu oluşturan bu ve benzeri soruların cevapları yazımızın devamında...

Dijital Pazarlama Uzmanı Nasıl Olmalıdır?

E-ticaret ve dijital pazarlama uzmanlarının her şeyden önce tüm dijital pazarlama mecralarını ve bu mecraların tüm özelliklerini çok iyi bilmeleri gerekmektedir. Firmaların dijital pazarlama kampanyalarını başarılı bir şekilde yürütebilmesi için elindeki enstrümanları nerede, nasıl ve ne ölçüde kullanması gerektiği konusunda uzman olmalıdır. Hatta bu uzmanlık düzeyi sezgisel değil tam hakimiyet seviyesinde olmalıdır. Aksi durumda tek bir dönüşüm elde etmeden uzmanın elindeki bütçe eriyip gidebilir. Söz gelimi 10 tl bütçe ile yapılan bir reklam ile 5 satış dönüşüm alınmışken, yanlış kurgulanmış bir reklamdan dolayı 100 tl. lik bir bütçe ile hiç satış olmayabilir. Bu nedenledir ki konusuna tam hakimiyet ve işin püf noktalarını bilmek diğer işlerde olduğundan çok daha önemlidir dijital pazarlama uzmanları için.

dijital pazarlama uzmanı

Dijital pazarlamada herbiri nerdeyse ayrı bir uzmanlık gerektiren pek çok alan bulunmaktadır. Dijital pazarlama uzmanının bu alanları amaca uygunluğuna göre ve bütünleşik kullanması elzem sayılır.  Ancak tüm dijital pazarlama yöntemlerinin 4 ortak özelliği vardır ki bu özellikler dijital pazarlama faaliyetlerini geleneksel pazarlamaya üstün kılmaktadır. Birincisi çok ekonomik olması, ikincisi ölçülebilir olması, üçüncüsü esnek olması ve en önemlisi nokta atışı hedefleme yapılabiliyor olmasıdır. Bugün söz gelimi 100 tl. lik bir bütçe ile yine söz gelimi İngiltere’de bir Google Ads reklamı başlatıp reklamımız sayesinde kaç tane tıklama aldığımızı ölçebilir, reklamımızı sadece belirlediğimiz kriterlere ( örneğin, lokasyon, yaş, cinsiyet, ilgi alanları vb.) sahip kişilerin görmesini sağlayabilir ve istediğimiz zaman bu kriterleri değiştirebilir ya da reklam bütçesini azaltıp arttırabiliriz. Bu kararları doğru vermek ise dijital pazarlama uzmanın sorumluluğundadır.

Dijital Pazarlama Uzmanı olmak için artık günümüzde birçok üniversite bünyesinde ve özel eğitim kurumlarında dijital pazarlama eğitimi alma şansı mevcuttur. Ancak her işte olduğu gibi bu işte de alınan eğitim sadece bir anahtardır ve kapıyı açmak sizin elinizdedir. Mutlaka yeniliğe açık, teknolojiye meraklı, ticaret, pazarlama, girişimcilik vb konulara ilgi duyan, sürekli gelişmeyi hedefleyen ve yaptığı işi severek yapan, ayrıca yabancı dil bilgisine sahip ve dünyadaki gelişmeleri yakından takip eden kişiler bu meslekte daha başarılı olacaktır. Özellikle sosyal medya pazarlama alanında kişi ne kadar çok eğitim ve seminere katılırsa o kadar çok kendini geliştirme fırsatı bulacaktır. Ancak tüm bunlarda yeterli değildir ve mutlaka tecrübe edinmek gereklidir. Tecrübe için küçük bütçelerle kampanyalar kurup yönetmek ve dönüşümleri ölçüp yeni analizlerle yeni kampanyalar kurgulamak faydalı olacaktır.

Dijital Pazarlama Uzmanı Görevleri Neler?

 • Web stratejisi geliştirmek,
 • İçerik oluşturmak
 • Arama motoru reklamları yönetimi (Google Adwords, Yandex Direct gibi)
 • Arama motoru optimizasyonu (SEO)
 • E-posta ile pazarlama
 • E-ticaret sitesi yönetimi
 • Sosyal medya reklamları yönetimi (Facebook, Linkedin gibi)
 • Mobil pazarlama
 • Display reklam yönetimi
 • Websiteleri için kullanıcı deneyimi ve kullanıcı arayüzü tasarımı (UX&UI)
 • Dijital ölçümleme (Analytics) ve dünüşüm optimizasyonu

gibi pek çok faaliyetin birkaçını veya tamamını yapabilmektedirler. Görüldüğü üzere dijital pazarlama uzmanlığı, altında pek çok uzmanlığı barındırmaktadır. Uzmanlığa aday kişinin öncelikle bu konulardan birisi ile başlayıp sonrasında diğerlerini de öğrenerek yol alması en uygun olanıdır.

dijital pazarlama, uzman, ne iş yapar

Dijital pazarlama uzmanlığının en zor taraflarından birisi işte bu denli alt konunun olması hatta bu konuların da alt konularının olmasından dolayı kişinin büyük resmi görmekte zorlanması ve strateji kurarken yanılabilmesidir. Bunu önlemek ise tamamen tecrübe ile sağlanabilir bir durumdur. Ayrıca dijital pazarlama mesleğinde yenilikleri takip etmek ve araştırmacı bir ruha sahip olmak da çok önemlidir ve bu özelliği olmayanların başarı şansı oldukça düşüktür. Buna karşın yeni bir iş kolu olması dolayısıyla kolay iş bulunması ve maaşların nisbeten daha iyi olması mesleğin kolay taraflarıdır. Özellikle işini İnternet’e taşıyan KOBİ’ler tarafından sıklıkla aranan bir meslek dalıdır. Hali hazırda Türkiye’nin 20 bin e-ticaret uzmanına ihtiyacı oldduğu düşünülmektedir ve uzmanlar 3.000 tl – 10.000 tl arasında maaşlar alabilmektedirler. Bir diğer kolaylığı ise yapılacak işler için ofis ortamının zorunlu olmaması, neredeyse tüm faaliyetlerin İnternet olan her yerden yürütülebilir olmasıdır.

Dünya ışık hızında dijitalleşiyor ve bu değişime ayak uyduramayan tüm yapılar rekabet gücünü tamamen kaybedecekler. Dijital dönüşüm (veya bazılarına göre dijital devrim) sürecinde üstüne düşeni layıkıyla yapan tüm dijital pazarlama kahramanları, aslında sadece kendisi için değil aynı zamanda ülkesi için de önemli bir rol üstlenmiştir demek pek de yanlış sayılmaz.

Yazar: Kürşat Kazankaya