Dijital Pazarlama Uzmanı Ne Kadar Maaş Alır?

Teknolojik gelişmeler, veri madenciliği ve tüketici davranışları konusundaki araştırmaların artması nedeniyle dijital pazarlama 21. yüzyılda daha da önemli hale gelmiştir. Doğrudan posta ve TV reklamları gibi geleneksel pazarlama biçimleri, güçlü dijital pazarlama ile tamamlanmadıkça etkinliklerini kaybederler. Bu nedenle, dijital pazarlama sektörü günden güne büyüyen bir sektör haline gelmiştir. Bu büyüme ile beraber dijital pazarlama uzmanı ihtiyacı her geçen gün artıyor. Bu durum da bu alana ilgi duyanlar için parlak bir kariyer geleceği sunuyor.

Dijital Pazarlama Nedir?

Dijital pazarlama genel anlamıyla internet üzerinden dijital teknolojiler aracılığı ile müşterilere ulaşarak ürün ve hizmet pazarlanmasıdır. Dijital pazarlama, elektronik cihaz veya internet kullanılan tüm pazarlama çabalarını kapsar. İşletmeler, mevcut ve potansiyel müşterilere bağlanmak için internet arama motorları, sosyal medya, e-posta ve diğer web siteleri gibi dijital kanallardan yararlanır.

Basılı reklamlar, telefon iletişimi veya fiziksel pazarlama hala geleneksel pazarlama yöntemleri olarak kullanılsa da, elektronik ortamda ve online olarak gerçekleştirilen dijital pazarlama markalar için sonsuz imkan sağlar. Dijital pazarlama ile ilişkili çok fazla seçenek ve stratejisi olduğundan, mevcut bütçeyi yaratıcı bir şekilde kullanarak çeşitli pazarlama taktikleri denenebilir. Dijital pazarlama ile kampanyaların başarısı ve yatırım getirisi analitik araçlar ile kolayca takip edilebilir.

dijital pazarlama uzmanı, dijital pazarlama uzmanı maaşı, dijital pazarlama, dijital pazarlama eğitimi, sertifika,

Dijital Pazarlama Uzmanı Kimdir?

Teknolojinin gelişmesiyle birlikte geleneksel reklamcılık devrini tamamlamaya başladı. Şirketlerin artık amacı hızlı ve kolay şekilde tüketicilere ulaşabilecek anlaşılır, anlamlı ve yaratıcı online içerikler sunmak. Dijital pazarlama uzmanı bu amaç doğrultusunda ürün ve hizmetlerin uygun kitleye, uygun zamanda, uygun şartlarda en etkileyici şekilde ulaşmasını sağlar. Bir dijital pazarlama uzmanı arama motoru optimizasyonu (SEO), sosyal medya veya alışveriş gibi belirli alanlarda uzmanlaşmayı seçebilir. Fakat genellikle sorumlu olduğu işler içerik hazırlamak, zaman-kitle analizi yapmak, uygun müşterilere ulaşmak, ar-ge çalışması yapmak, reklam hazırlamak, gündemi ve sosyal medyayı takip etmek, SEO’ya hakim olmaktır.

Örneğin, bir içerik pazarlamacısı müşteri adaylarına ulaşmak için yeni bir e-kitap hakkında bir blog yazısı oluşturabilir. Şirketin sosyal medya pazarlamacısı bu blog yayınlarının şirketin sosyal medya hesaplarında tanıtımına yardımcı olabilir. E-posta pazarlamacısı ise e-kitabı indirenleri şirket hakkında daha fazla bilgilendirmek için bir e-posta kampanyası oluşturabilir.

Dijital Pazarlama Uzmanının Sahip Olması Gereken Beceriler

En iyi dijital pazarlama uzmanı, kendi sektöründeki online müşteri davranışlarını yakından izleyendir. Her ne kadar teknik beceriler pozisyona bağlı olarak değişmese de her sektör tarafından önemsenen temel bir beceri vardır. Genel olarak dijital pazarlama, web platformları, strateji ve tasarım konularında uzmanlık gerektirir. Fakat bir dijital pazarlama uzmanı geleneksel pazarlamada kullanılan sözlü ve yazılı iletişim becerileri de sahip olmalıdır.

Elektronik ortamın kullanılması çok fazla miktarda bilgi toplamayı mümkün kılar, ancak uygun şekilde analiz edilmediğinde bu veriler işe yaramaz. Bir dijital pazarlama uzmanının bu analizleri kendi başına yapmasına gerek olmasa da, nasıl çalıştıklarını ve sonuçlarının nasıl yorumlayacağını anlaması gerekir. Bu bilgiler etkili kampanyalar oluşturmak ve uygulamak için anahtardır.

dijital pazarlama uzmanı, dijital pazarlama uzmanı maaşı, dijital pazarlama, dijital pazarlama eğitimi,

Dijital pazarlama uzmanı, dijital pazarlama kampanyalarının etkinliğinin değerlendirilmesinde detaylara özen göstermelidir. Bunun yanı sıra e-posta pazarlama kampanyaları için hedef listelerinin derlenmesi, maliyetlerin kontrolü, dijital pazarlama için yeni teknoloji araçlarının değerlendirilmesi, dijital pazarlamada gelişen trendlerin takibi, dijital pazarlama faaliyetine ilişkin yönetime yönelik rapor oluşturma gibi görevlerden sorumlu olur. Analitik yazılımları kullanma, dijital medya paketlerini takip etmek, proje yönetimi, sanayi araştırması, kampanyalar için optimal online medya seçimi ve hedef kitleye doğru pazarlama alanları sağlamak da bir dijital pazarlama uzmanı için gereken beceriler arasındadır.

Günümüzde herkesin hayatının bir parçası olan sosyal medya dijital pazarlama için büyük öneme sahiptir. Dijital pazarlama uzmanı sosyal medyada tüketici tepkilerini ve görüşlerini sistemli şekilde izlemelidir. Web içeriklerini arama motorlarına daha çekici hale getirmenin çeşitli yollarını ifade eden SEO dijital pazarlama uzmanı tarafından bilinmesi gereken en önemli kavramlardan biridir. Birçok kişi, iş yaptıkları şirketleri internet aramaları yoluyla bulur ve çoğu web sitesi arama sonuçlarının ilk sayfasının başında veya yakınında bulunan şirketi seçer.

Arama motoru algoritmaları sürekli değiştiğinden, SEO da sürekli değişmelidir. Bunu yapabilen şirketler, daha genel pazarlama personelinin yanı sıra SEO uzmanlarını da işe alacaklardır. Ancak yine de SEO uzmanları ile koordineli olarak çalışabilmek için dijital pazarlama uzmanının SEO'nun temellerini bilmesi gerekir. Dijital pazarlamada kullanılan içerik metin tabanlı, görüntü tabanlı, video tabanlı veya podcastlerde olduğu gibi ses tabanlı olabilir.

Dijital pazarlama uzmanının işi bir içeriğin ilgi çekici ve profesyonel kalitede olduğundan ayrıca mesaj verdiğinden emin olmaktır. Çoğu pazarlamacı uzmanlaşmıştır, bu yüzden bir yazar veya video yönetmeni olunmasa da profesyonelliğin medya bazında ne anlama geldiğinin bilinmesi gerekir. WordPress ve diğer içerik yönetim sistemleri ve video düzenleme konusunda bilgi sahibi olmak kariyerde bir adım öne çıkmaya yarayacaktır.

Maaşı Etkileyen Faktörler ve Maaş Aralıkları

dijital pazarlama uzmanı maaşı, dijital pazarlama, dijital pazarlama eğitimi, sertifika,

Dijital pazarlama uzmanı maaşları çalışılan şirketin iş koluna ve işin niteliğine bağlı olarak değişiklik de gösterir. 2019 yılı itibari ile dijital pazarlama uzman yardımcısı olarak işe başlayanların maaş aralığı 2020 TL ile 2500 TL arasındadır. Tecrübe ile beraber uzman yardımcılığından dijital pazarlama uzmanlığına terfi eden bir birey 6000 TL’ye kadar maaş alabilir. 5 yıl üzeri deneyime sahip dijital pazarlama uzmanlarının maaşları 10000 TL seviyelerine kadar gelmektedir.

Online Eğitimler İle Kariyerinize Yön Verin

Dijital pazarlama uzmanı olmak için pazarlama ve yaratıcılığın yanı sıra bazı dijital ve online kavramlara da hakim olmak gerekir. Enstitü tarafından sunulan online dijital pazarlama kursu ile dijital dünyaya hızlı bir giriş yapabilirsiniz. Geleneksel pazarlamadan dijital pazarlamaya geçiş ile başlayıp dijital pazarlama kavramları, SEO ve SEM kavramları, online reklamlar, müşteri ve yazılım gibi kariyeriniz boyunca ihtiyacınız olacak daha bir çok konuda bilgi sahibi olabilirsiniz.

Ayrıca Adwords eğitimi ile Google üzerinden dijital kullanıcılara tanıtım ve reklam yapmayı öğrenebilir, sosyal medya uzmanlığı eğitimi ile sosyal medyayı en etkin biçimde kullanabilir ve SEO eğitimi ile SEO'nun kullanımı ve sektördeki önemi hakkında bilgi edinebilirsiniz. Canlı dersler, videolar ve eğitim dokümanları ile desteklenen ücretsiz online eğitimler sonunda alacağınız sertifikalar size dijital hayatın kapılarını açacaktır.

Dijital pazarlama uzmanı olmak için gereken beceriler nelerdir?

Dijital pazarlama sektöründe analitik düşünce önem taşımaktadır. Bunun yanı sıra çalışılan sektördeki dijital pazarlama, web platformları, strateji ve tasarım konularında bilgi sahibi olunmalıdır. Ayrıca geleneksel pazarlamada kullanılan sözlü ve yazılı iletişim becerileri de gerekir.

Dijital pazarlama uzmanı ne kadar maaş alır?

2019 yılı itibari ile dijital pazarlama uzman yardımcı olarak işe başlayanların maaş aralığı 2020 TL ile 2500 TL arasındadır. Tecrübe ile beraber uzman yardımcılığından dijital pazarlama uzmanlığına terfi eden bir birey 6000 TL’ye kadar maaş alabilir. 5 yıl üzeri deneyime sahip dijital pazarlama uzmanlarının maaşları 10000 TL seviyelerine kadar gelmektedir.

Dijital pazarlama uzmanı nasıl olunur?

Dijital pazarlama uzmanı olmak için spesifik bir bölümden mezun olmaya gerek yoktur. Analitik düşünce, yaratıcılık ve insan ilişkileri yüksek herkes bu kariyere adım atabilir. Bunun yanı sıra enstitü tarafından sunulan online eğitimler ile sahip olabileceğiniz sertifikalar iş hayatında bir adım öne çıkmanızı sağlayacaktır.