Doğru Makyajın 4 Temel Unsuru

Günümüzde makyaj bir trend haline gelmiştir. Sosyal medya sayesinde kozmetik sektörüne olan ilgi oldukça artış gösterdi. Makyaj yapmak güzel hissetmek için vazgeçilmez bir adımdır. Çoğu kadın parasının çoğunu kozmetiğe ayırmaktadır.

Günümüzde makyaj bir trend haline gelmiştir.Sosyal medyasayesinde kozmetik sektörüne olan ilgi oldukça artış gösterdi. Makyaj yapmak güzel hissetmek için vazgeçilmez bir adımdır. Çoğu kadın parasının çoğunu kozmetiğe ayırmaktadır. Cilt kusurlarını kapatmak, yüze renk vermek hatta zevk için bile makyaj yapılabilir. Bir makyaj sizi vezir edebildiği gibi rezil de edebilir.

Doğru ürünleri seçebilmek ve doğru miktarlarda kullanmak, ürünleri cilt tipine göre seçmek, cildinizin alt tonunu bilmek, seçtiğiniz tonların mevsimsel özelliklere uyum sağlaması makyajın en önemli 4 unsurudur.

Doğru Makyaj Ürünlerini Nasıl Seçebiliriz?

Öncelikle güzel bir makyaj yapabilmek için, cildimizi makyaja hazırlamamız gerekir. Bu aşamada yüzün temiz olması çok önemlidir. Geceden yapılan bir maske veya makyajdan önce yapılan nemlendirme makyajın cilde oturmasını sağlar.

Bir kozmetik mağazasına girdiğimizde ilk dikkatimizi çeken ambalajı güzel olan ürünlerdir. Fakat bir kitabı kapağına göre yargılamadığımız gibi, ürünleri de ambalajına göre yargılamamalıyız. İçinde ne olduğunu bilmediğimiz ürünler cildimize kalıcı hasarlar verebilir. Doğru ürünü bulabilmek için, çalışanlardan yardım isteyebilir ya da suslusozluk.com, makyajtrendi.com gibi sitelerden ürün hakkında yapılmış yorumları inceleyebiliriz.

Doğru ürünleri seçtikten sonra, ürünü ne kadar uygulayacağınızı bilmek önemlidir. Örneğin fondöteni fazla kullandığımızda cildimiz topak topak görünür. Bronzer'ın fazla kullanımı yanaklarımızı kirli gösterir. Gözlerimizin daha ön planda olmasını istiyorsak, farın pigment eksikliği gözlerimizi sönük gösterebilir.

Cilt Tipinize Göre Ürün Seçmek

Genel bilinen 4 cilt tipi vardır. Karma, yağlı, kuru ve normal. Yağlı bir cilt tipiniz var ise, mat bitişli ürünler tercih etmelisiniz. Pudra sizin makyajınızın vazgeçilmez olmalıdır. Kuru bir cilt tipinize sahipseniz, ıslak bitişli ürünler, içinde nemlendirmesi olan ürünler cildinizi daha güzel gösterecektir. Karma bir cildiniz var ise, yüzünüzün her bölümü için farklı içerikli ürünlere bakmalısınız. Eğer cildiniz normal ise, çoğu ürün size uyacaktır.

Cildinizin Alt Tonunu Bilin

Bileklerinizi güneşin altında inceleyin. Eğer damarlarınız mavi ve mor arası bir renkte görünüyorsa soğuk alt tonuna sahipsiniz demektir. Yeşil-mavi arası bir renk ise sıcak alt tonlu bir cildiniz var. Bir makyaj malzemesi alırken ürünün rengi açık olsa bile bu açıklığın tonu sizin alt tonunuzla uyum sağlamalıdır. Yanlış bir renk seçimi sizi hayalet gibi gösterebilir ya da olduğunuzdan daha koyu tenli görünebilirsiniz. Cilt alt tonu, daha çok fondöten, kapatıcı ve allık seçiminde uygulanır. Bir rimel alacaksınız cilt alt tonunuzu bilmenin bir önemi yoktur.

Mevsime Göre Makyaj Yapmak

Yaz aylarında bronzlaşıyorsanız, kışın aldığınız bir ürün sizin cildinize uymayacaktır. Güneş ışınlarından dolayı cildiniz 4-5 ay boyunca normal renginden daha koyu renkte olacaktır. Bunun önüne geçmek için nötr renklerde bir bb veya cc krem, şeftali tonlarında bir allık veya bronzer, tüm mevsimlerde kullanabileceğiniz uzun ömürlü bir ürün olacaktır. Yaz aylarında özellikle gündüz vakitlerinde koyu renklerde makyaj yapmak sizi çok karanlık gösterecektir. Bu yüzden simsiyah görünen smokey makyajlardan kaçının. Kışın böyle makyajlar yapmak yüzünüzü ön plana çıkaracaktır. Yazın cildinizi fresh göstermek istiyorsanız yüzünüze normalden daha az ürün kullanın.

Yazar: Hicabe Canoğlu