Düşünce Gücüyle Tedavi

Fikirler hislerimizi oluşturur. Hisler davranışlarımızı şekillendirir. Değişimin merkezi her zaman yaşadığınız zamanın içerisindedir. Bir şey ihtiyaç hissettiğimiz için hayatımıza girer. Düşünce gücüyle tedavi bizlere ihtiyaçlarımızı belirlemeyi de öğretir.

İnsanoğlunun bugün ki durumunu dünkü düşünceleri belirler. Düşüncelerinize sahip çıkmazsanız düşünceleriniz zihninize ve bedeninize sahip çıkar. Bitmiş tükenmiş değişemez bir kişi olduğunuza inanıyorsanız düşünce gücüyle tedavi sizleri haksız çıkaracaktır.  İnandığınız gibi yaşamazsınız yaşadığınız gibi inanmaya başlarsınız.

Fikirler Ve Hisler

Fikirler hislerimizi oluşturur. Hisler davranışlarımızı şekillendirir. Değişimin merkezi her zaman yaşadığınız zamanın içerisindedir. Bir şey ihtiyaç hissettiğimiz için hayatımıza girer. Düşünce gücüyle tedavi bizlere ihtiyaçlarımızı belirlemeyi de öğretir. Vücudumuzdaki hastalıkları oluşturan bizleriz.

Bütün gücümüzü her şeyin sebebi olan kendini sevmemek sıkıntısından kurtulmak için kullanmalıyız. Kendini beğenmişlik ve kibirden bahsetmiyorum. Zira bunlar sevgi olamaz. Korkudan kaynaklanır. Zatımıza büyük bir saygıdan vücudumuza ve zihnimizin olağanüstü kabiliyetlerine şükür duymaktan bahsediyorum.

Düşünce Gücüyle Tedavi Negatif Düşünce

Belleğimizde günde takriben elli bin düşünce ortaya çıkar. Bu elli bin düşünceden yaklaşık yüzde atmışı negatiftir. Kötümser kişide yüzde doksandır. İntihar fikirlerin yüzde yüz negatif olmasından meydana gelir. Negatif düşünce birikimden oluşan çöplüğün karşılığını bedensel, zihinsel ve ruhsal sıkıntılar edinerek alırız. Düşünce gücüyle tedavi zatına ve başkalarına negatif fikirler edinenlerin aynen iyi beslenmeyen birey gibi hastalığa yakalandığını gösterir.

Devlet kanunlarını bilmemek bizi nasıl suçtan muaf tutmuyorsa. Yaptığımız tercihlerin neticesi hoşumuz gitmiyor diye başka insanları itham etmek bizi hastalıktan ayırmıyor. Dargınlık, incinme ve kin gibi hisleri yenmek kanserin bile en büyük ilacıdır. Düşünce gücüyle tedavi için maziden kurtulup herkesi affetmeliyiz. Çoğu zaman bizi üzen insanlar yaptıklarının farkında bile varmıyor. Gücümüzü onlara kaptırıp hasta oluyoruz.

Yeterli Değilim Düşüncesi

İnsanlar için en büyük üzüntü kaynaklarından biri de yeterli değilim düşüncesidir. Bu yalnızca fikirdir ve fikirler değişebilir. Hiçbir insan hiçbir şey hiçbir şart bizim üzerimizde tesire sahip değildir. Düşünce gücüyle tedavi aklımızla fikirlerimizi ve kelimelerimizi bizim oluşturduğumuzu söyler. Gerektiğinde iyi olmadığımızı hissetmemizin sebebi kendimizi sevme eksikliğidir.

Odanın ortasında üç yaşında bir çocuk olduğunuzu tasvir edin. Birisi bu üç yaşındaki çocuğa ne kadar salak bir çocuksun hiçbir şeyi yapamıyorsun diye bağırıyor. Düşünce gücüyle tedavi içinde olduğunuzun farkına varın. İki tokatta atın karşınızda ya her şeyi kırıp döken yaramaz bir çocuk çıkacaktır ya da korkuyla odanın bir köşesine sinmiş bir çocuk. Aynı çocuğa sen çok zeki ve yetenekli bir çocuksun diye iltifat ettiğinizi tasvir edin. Karşınıza özgüvenli mutlu başarılı bir çocuk çıkacaktır. Düşünce gücüyle tedavi için kendinize iyi davranın hala o çocukla çok ortak noktanız var.

Ayna Tekniği

Ayna kendimiz hakkındaki duygularımızı bize gösterir. Kendimize olumlu telkinler vermenin en güçlü yolu aynıya bakarak gerekli telkinleri yüksek sesle tekrarlamaktır. Nasıl ki bir gıdanın size hasta ettiğini fark ettiğinizde onu bırakıyorsanız aynı şekilde düşünce gücüyle tedavi için hasta eden düşüncelerimizi de bırakmamız gerekir. Gözlerinizin içine bakarak bu durumu kendimin oluşturduğu biliyor ve bu inanç kalıbından kurtulmak istiyorum diyerek kendinize telkin verin. Dikkatimizi neye yönlendirirseniz hayatınıza o girer. İstemediğimiz şeyleri düşünürsek daha da fazlası.

Baş: Sizi temsil eder Baş ağrısı kendimizi hatalı görmekten kaynaklanır. Kendinizi affederseniz geçer. Düşünce gücüyle tedavi olabilirsiniz.

Saç: Dayanıklılığı ifade eder. Saç problemleri sakin ve huzurlu olursanız geçer.

Kulak: İşitme yetisini ifade eder. Kulak ağrısı işitmek istemediğiniz şeyler olduğuna işaret eder. Size söylenen şeyleri takmazsanız geçer.

Yazar: Barış Acar