E-eğitim Nedir? Nasıl Yapılır? Avantajları Nelerdir?

Hayatımızda ki her şey gerçek hayattan sanal ortama taşınmış durumda. Eskiden günlük hayatta yaptığımız şeyleri internet sayesinde bilgisayar üzerinden yapabilir hale geldik.  Arkadaşlarla görüşmek, bir mekanda yer ayırtmak, toplantılara katılmak ve aklınıza gelebilecek her şeyi yapabiliyoruz. Tüm bunları yaparken bizim için hayatımızda büyük öneme sahip olan eğitimin bu gelişmelerden uzak kalması düşünülemezdi. O da e-eğitim ya da diğer adıyla uzaktan eğitim olarak güncelledi kendini.

E-eğitim nedir?

Artık bir mekana ya da bir başkasına bağlı kalmadan da hangi konuda eğitim almak istiyorsak o konu hakkında eğitim alabileceğimiz aktif bir sistem var.  Kurslara gitmek için verdiğimiz paralar, kursa gidip gelirken yaptığımız yol masrafı, yemek, çay, kırtasiye masrafları gibi giderleri artık ödemek zorunda değiliz. Ya da yarın kursa giderken ne giyeceğim saçımı nasıl yapacağım gibi gereksiz konulara vakit harcamak zorunda da değiliz. Sınıf ortamında ki gereksiz konuşmalara ya da arkadaş ortamlarında ki gruplaşmalara, kötü şakalara, alaycı bakışlara maruz kalmak zorunda da değiliz.

Yapmamız gereken tek şey yapmak istediğimiz şeye yoğunlaşmak. Konsantrasyonumuzu bozacak tüm etmenlerden uzak, günün hangi saatinde çalışmak istiyorsak çalışabileceğimiz, ister günlük yarım saat ister se saatlerce çalışma özgürlüğümüz olan e-eğitim sayesinde sadece hedefimize yürüyebiliyoruz. Artık nerede olduğumuzun bir önemi kalmadı. İster açık ister kapalı ya da isterseniz dünyanın bir ucunda olun fark etmez. Sizin ihtiyacınız olan şeyler bir amaç ve bu amaç doğrultusunda yürümek için duyacağınız arzu ve tabi ki internet ve bilgisayar. Tüm bunlar olduktan sonra istediklerinizi yapacağınızdan emin olabilirsiniz.

Online Eğitim her türlü insanların faydalanabileceği son derece aktif olan bir sistemdir. İnternet bağlantısı ve akıllı cihazlara sahip olan insanlar kurslara yüksek fiyatlar ödemeden diledikleri yerden kişisel gelişim sertifikaları alma şansını yakalayabiliyorlar. E eğitimin en büyük yararı da insanların normal kurs ortamlarında bulmakta zorlanacakları eğitimleri ev ortamında alma şanslarının bulunmasıdır. Özellikle özel sektörün yorucu iş hayatına katlanmak zorunda olan insanların kendilerini yeteri kadar geliştirememesi karşısında e eğitim bulunmaz fırsatlar sunabiliyor. Kaliteli ve hızlı bir eğitim sonucunda dilediğiniz kariyer sertifikasını almaya hak kazanıyorsunuz.

E-Eğitim Neden Önemli?

İnsanların kendilerini geliştirmeleri açısından sertifikalara sahip olabilmeleri son derece önemlidir. Yüksek standartlara sahip olan insanlar birçok kariyer kurslarına katılmış ve bu kurslardan sertifika almış olan insanlardır. İş bulmada ve kariyer geliştirmede sizin en büyük yardımcılarınız olacak olan sertifikaları edinmek için iş çıkışlarında kurslara giderek saatlerinizi harcamanıza gerek bulunmuyor. Bunun yerine çok daha rahat bir şekilde dersleri dinleyebileceğiniz bir ortam yaratabilir ve çok hızlı bir şekilde kariyerinizi geliştirebilirsiniz.

E-Eğitime Kimler Katılabilir?

E-eğitime katılmak isteyen herkes bu ücretsiz sertifika programlarına katılabilir.. Özellikle iş hayatında ve şirket ortamında bulunan insanlar için özellikle kariyer kursları öneriliyor. Evinizde internet bağlantınızın olması ve bilgisayar ya da tablet gibi bir cihaza sahip olmanız tüm kursları almanız için yeterli olacaktır. Üniversite öğrencilerinden tüm kariyer hedefi olan insanlara kadar herkes  e eğitim olanaklarından yararlanabilir.

Hayatımızın her aşamasına giren internet teknolojileri eğitim sektörünün de önemli ve vazgeçilmez unsuru haline geldiler. İnternet teknolojileri sayesinde artık eğitim öğretim faaliyetleri gerek sesli olarak gerekse görüntülü olarak internet aracılığı ile online ve dijital kanallar aracılığı ile uzaktan kolaylıkla yapılabiliyor. E-eğitim denilen bu uygulama sayesinde öğretmenler için büyük avantajlar sağladığı gibi öğrenciler için de önemli ve büyük avantajlar oluşturmaktadır.

E-Eğitimin Öğretmenlere Avantajları Nelerdir?

E-eğitimin öğretmenler için sağladığı en büyük avantaj öğrencilerin istedikleri zaman ders kayıtlarına ulaşabilecekleri bir ortam oluşturmasıdır. Online ve konferans şeklindeki dersler dışında yapılan ve video kayıt şeklinde gerçekleştirilen derslerin günün herhangi bir saatinde dijital cihazlardan indirilebilmektedir.

E-derslerin bu avantajı öğrencilerin derse katılımını zorunlu olmaktan çıkartan bir avantajdır. Bu avantaj öğretmenlere de önemli avantaj ve kolaylıklar sağlamaktadır. Öğrencilerin derse katılımını beklemek ve ders içeriğini ve kapsamını bu koşula göre belirlemek öğretmenler için önemli bir kısıtlılıktır.

Derse katılım zorunluluğunun kalkması sayesinde öğretmenler derslerini herhangi bir kısıtlamaya maruz kalmadan tüm kapsamı ve gereklilikleri ile birlikte anlatabilmektedirler.

E-Eğitimin Öğrenciler İçin Avantajları Nelerdir?

Online eğitimlerin öğrencilere sağladığı birçok avantaj bulunmaktadır. Türkiye’nin herhangi bir ilinden verilen bir online sertifikaya başka illerden katılımın sağlanması ve bu katılım için herhangi bir yol zahmetine katlanılmak zorunda kalınmaması online eğitimin faydalarından sadece bir tanesidir.

Günün herhangi bir saatinde dersi açıp dinlemek ve eksik kalınan konular hakkında bilgi sahibi olmak da online eğitimin öğrencilere sağladığı önemli avantajlar arasında sayılabilir.

Enstitü İle Online Sertifikaya Kavuşabilirsiniz

iienstitu.com internet sitesi de online ve uzaktan eğitim veren bir sanal portaldır. Çok geniş alanlarda ve konularda ihtiyaç duyan herkese online olarak e-eğitim hizmetlerinin sunulduğu bu platformda, başarılı, alanında uzman ve deneyimli öğretmenler online, canlı ve kayıttan e-eğitim programları ile öğrencilerinin ihtiyaç duydukları alanlardaki tüm eğitim eksiklerini tamamlıyor ve onları sınavlara en iyi şekilde hazırlamaya çalışıyorlar.

İienstitu.com internet sitesi aynı zamanda bir e-sertifika portalı olup düzenlediği sertifika programlarını online olarak eğitime açmaktadır. E-eğitim yoluyla verilen bu sertifikaların gerekli yasal izinleri alınmış, onay süreçleri tamamlanmış ve yasal geçerlilik statüsüne kavuşturulmuştur.

MEB onaylı ve örgün ve yaygın öğretim kurumlarından verilen sertifikalarla aynı derece ve geçerliliğe sahip online sertifikalar sayesinde sahibi bulunduğunuz niteliği belgeleyebileceksiniz. Aynı zamanda iş başvurularında lehinize bir belge olarak kullanabileceğiniz online sertifikaları yeterlilik ve yetkinliğinizin ispatı için bir ömür boyu eğitim ve iş hayatınızda kullanabileceksiniz.

Uzaktan öğrenme, öğretmenlerin ve öğrencilerin aynı ortamda ve aynı anda olmalarına gerek kalmadan, İnternet teknolojileri yardımıyla gerçekleştirilen bir eğitim ve öğretim etkinliğidir. Öğrenciler dersin içeriğine istedikleri zaman erişebilir ve e-posta veya sohbet odaları aracılığıyla birbirleriyle veya öğretmenlerle ve e-egitim konusu uzmanlarıyla iletişim kurabilirler.

İyi Bir E-Öğrencinin Özellikleri Nelerdir?

Öğrenmenin ilk koşulu, öğrenme arzusudur. E-öğrenciler kendi öğrenmelerini yönlendirir. Bu, bazı zorlukların yanı sıra büyük bir şanstır. Bir e-öğrenci her zaman öğrenme için kişisel motivasyonunu en üst düzeyde tutmaya çalışmalıdır.

E-öğrenciler çalışmak için günün belirli bir saatini ayırırlar. Bilgisayarda saatlerce oturup kendilerini zorlamazlar, ancak planlanan egzersizler başarıyı artıracaktır. Örneğin, antrenmanlara her gün 1 saatlik seanslarla devam edilebilir. Sonuçta eğitimlerin sonunda sertifika alınması ile kariyerinize bir katkıda bulunacaksınız.

E-öğrenciler günün daha az yoğun olacağı bir zaman seçerler ve çalışma zamanının belirlenmesinde çalışma seansı azalır. Çalışmalarını yaparken dikkatlerini dış etkenlerden (çalan telefonlar, arkadaşlarımızın sesleri vb.) Mümkün olduğunca dikkatini dağıtmaya çalışırlar.

E-öğrenciler, bir oturumu her kapattıklarında öğrendikleri yeni bilgiler ve onu nasıl kullanabileceklerini düşünüyor. Bu motivasyonu artıracaktır. E-öğrenciler öğretmenlerine veya diğer arkadaşlarına e-posta yoluyla veya forumlarda anlamadıkları veya güçlendirilmesi gereken bir konu hakkında soru sormakta tereddüt etmemektedir. Öğrenmenin en karşılıklı görüş alışverişi olduğunu bilirler.

Uzaktan Eğitim ve E-Öğrenme

Hızla gelişen ve günümüzde gelişmeye devam eden bilgi ve iletişim teknolojileri, eğitimde çeşitli alanlarda ve araçlarda geliştirme ve her alanda olduğu gibi kullanım için gerekli ortamı sağlamaktadır.
Teknoloji eğitime başladığından beri bu alanda çok şey yapılmıştır ve enstitu sistemi de bunun en büyük kanıtıdır. Mektuplar, videolar, kasetler ve televizyonlar kullanılarak tanıtılan öğretim yöntemine “uzaktan öğrenme” adı verildi. Geçmişten gelen teknolojinin gelişmesiyle birlikte, uydular, bilgisayarlar, Internet, cep telefonları ve PDA'lar gibi birçok araç uzaktan e-egitim sürecine katılmıştır.

Son yıllarda, bilgisayarların yaygın kullanımı, İnternet teknolojilerinin gelişimi ve hızlı bir İnternet bağlantısı, çevrimiçi eğitim ortamlarında uzaktan öğrenmenin önemli bir payına yol açmıştır. Bu nedenle, daha geniş bir alanı tanımlayan uzaktan eğitim kavramı yerine, web eğitimi, çevrimiçi eğitim ve popüler online eğitim kavramları bu eğitim ortamlarını adlandırmak için kullanılmıştır.

İyi Bir E-Öğrenme Uygulaması Nasıl Olmalıdır?

- Hazırlanan malzemenin geliştirilmesinden organizasyon sisteminin oluşturulmasına kadar süreçte elde edilen kalite, e-öğrenmenin beklenen faydalarını en üst düzeye çıkaran etkenlerden biridir.
- Teknik açıdan gerçekten karmaşık bir sistem olan e-öğrenme sisteminin konuşlandırılması ve sürdürülmesi için iyi teknik destek ve danışmalar gereklidir.

- Ses, video gibi multimedya bileşenleri yüksek hızlı İnternet bağlantısı gerektirir. Ancak, sınırlı (düşük bant genişliği) bağlantı hızına sahip kuruluşlar için akışlı multimedya olarak sunulabilmeleri gerçeği göz ardı edilmemelidir. Tüm bu özellikleri iienstitu sistemi ile evlerinize kadar getirebilirsiniz.