E-Ticaretin Faydaları Nelerdir?

Hepimiz alışveriş yaparız. Tarih boyunca her insan alışveriş yapmıştır. Alışverişin belirli bir tarihi var mı bilinmez ama kesinlikle dönemleri, çeşitleri ve gelişimleri vardır. Artık internetin hayatımıza girmesiyle birlikte altın çağını yaşayan yeni bir alışveriş sektörü mevcut. Bu sektörün adı herkesin bildiği gibi e-ticaret.

E-Ticaretin Faydaları

Hız çağı olarak adlandırdığımız yirmi birinci yüzyılda konu alışveriş yapmak olunca işler biraz değişti. Artık insanlar alışverişin de hızlı ve güvenli olanını tercih ediyor. Tabi satıcılar içinde, müşteriler içinde yeni nesil alışverişi en uygun yürütebilecekleri yer e-ticaret platformları oldu. Temel mantık “herkes için kar” ya da “kazan-kazan” formülü ile kısa sürede büyük popülerlik sağladı e-ticaret. Aynı zamanda bu popülerliği ve güvenilirliği aynı ivme ile arttırmaya devam edecek gibi görünen e-ticaret fikirleri bulmak ve satıcı da olsak müşteri de olsak kâr edebilmek için iyi anlamak gerekir.

Herkes için kar formülü durumunda olması bu tür platformların yıllık işlem hacmi ve günlük kullanıcı sayısı gibi istatistikler ile net bir şekilde ortaya koyulabilir. Klasik ticarette olduğu gibi müşteri maksimum faydayı, satıcı maksimum kazanç durumunu hedeflemez. E-ticarette konuya dahil olan başka etmenler de vardır. Temelde e-ticaretin satıcı için avantajları (faydaları) ve müşteri için avantajları olarak incelememiz gerekir. Aynı zamanda kazan kazan durumu dediğimiz ortak faydalar da vardır.

e-ticaret- -e-ticaretin faydaları, e-ticaret, pazarlama, eğitim, online eğitim, 

E-Ticaret Nedir?

Kısaca bahsetmek gerekirse e-ticaret fiziksel mağazalar yerine, satıcıların online platformları kullanarak kendilerine bir sanal mağaza oluşturup, bu mağazalara ürün yükleyerek satış yapması olarak tanımlanabilir. Müşteri ise onlarca mağazayı gezerek kendine en uygun ürünü satın almaya çalışır. E-ticaret platformları kullanıcı sayısının oldukça fazla olması bu e-ticaret sistemleri popülerliği tüketicilerin güvenini kazanmasına neden oldu.

E-Ticaretin Satıcı Yönünden Faydaları Neler?

Söz konusu satış yapan mağazanın yedi gün yirmi dört saat açık bir şubesi olur. Böylece fiziksel mağaza gibi belirli bir açılış-kapanış saati ve tatil günleri gibi satış miktarını kısıtlayan olumsuz durumları ortadan kalkmış olur. Stok bilgisi her ürün için belirli dir. Bu sayede sürpriz durumlar için stok yapma durumu ortadan kalkar, söz konusu ürüne olan talebe göre düzenli bir şekilde stok oluşturulur. Malın elde kalması ve zarar edilmesi durumu ortadan kalkmış olur. Satıcı büyük bir ofise ihtiyaç duymaz, fiziksel mağazalarda olduğu gibi kira masrafı, işleri kolaylaştırmak için işçi çalıştırılması ve dolayısıyla ücret ödemeleri gibi maliyetler ortadan kalkmış olur.

Ürün hakkında mağaza sayfasında detaylı bilgiye yer verilerek daha başarılı bir satış rakamı sağlanabilir. E-ticaret ile satış yapmak firmalar, fiziksel mağazalar gibi sadece bulunduğu konuma göre kısıtlı bir kitleye değil, kullandıkları e-ticaret platformunun popülerlik seviyesine göre potansiyel müşteri sayısına ulaşırlar. Unutmayın ki İnternet kullanıcılarının sayısı her geçen gün artmaktadır.

Ödeme kolaylıklarının sunulması ve kargo gönderim sürelerinin düşük olması da e-ticaret platformlarının tercih edilmesini olumlu yönde etkiliyor. Bu da daha fazla satış yapabilme imkanı demektir. Ayrıca e-ticaret platformu üzerinden satış yapan bir satıcı zaten platformda potansiyel müşteri sayısının yeterli olması nedeni ile reklam masraflarını kısabilir.

E-Ticaretin Müşteri Yönünden Faydaları

e-ticaret- -e-ticaretin faydaları, e-ticaret, pazarlama, eğitim,

Müşteriler alışveriş yapmak için saatlerini harcamaz. Karşılarında sürekli açık olan bir mağaza olduğu için istedikleri zaman alışveriş yapabilirler. Bir ürün almak istedikleri zaman en uygun ürünü en iyi fiyata diğer mağazalar ile karşılaştırarak mümkün olan en kısa zamanda alabilirler. Online platform da sağlam bir rekabet durumu vardır. Satıcılar sadece kendi aralarında rekabet etmezler. Aynı zamanda satış yaptıkları e-ticaret platformu ile de rekabet ederler. Bu rekabet ise fiyatlara indirim olarak yansır ve müşteri avantajlı duruma geçer. Müşteriler alacakları ürün hakkında kullanıcı yorumlarını okuyabilir ve söz konusu ürün hakkında tam bilgiye sahip olabilirler. İhtiyaca uygun ürün bulmak e-ticaret platformlarında daha kolaydır.

E-Ticaret Hangi Sektörleri Etkiler?

E-ticaret sadece alıcı ve satıcıyı etkilemez. Öncelikle bu ticaretin sağlanması için gerekli olan online platformu yapan yazılımcılar için gelir kaynağı oluşturur. Yıllık bazda e-ticaret satışlarının çok büyük işlem hacmi vardır ve devlet bu satışlardan vergi gelirleri elde eder. Bankalar ödeme yöntemleri ve para aktarımı gibi nedenlerle işlem ücreti keserek gelir elde eder. Ayrıca e-ticaret ürünün tüketiciye ulaşmasında büyük rol oynayan kargo şirketleri için büyük bir gelir kapısıdır.

Online Mağazanızın Fiziksel Mağazanıza Faydaları Nelerdir?

Eğer fiziksel bir mağaza sahibi iseniz ve herhangi bir e-ticaret platformu üzerinden online mağaza açtıysanız, sizin vereceğiniz her reklam, online platformda alacağınız her görüntülenme ve olumlu yorum aynı zamanda sizin fiziksel mağazanız için artı müşteri çekmek anlamına gelir. İstatistiklere göre online mağazada popüler bir satıcı durumunda olmak fiziksel mağazaya da yüzde elli oranında müşteri atışı sağlıyor. Bu sebeple mutlaka online mağaza profilinizde iletişim bölümüne fiziksel mağaza adresini eklemek gerekir.

E-Ticaret Eğitimi Almak

Eğitim ile birlikte E ticaret öğrenmek demek konuya daha hakim olarak ticaret yapmaya başlamak ve zarar etme riskini azaltmak anlamına gelir. Ticaret yapmak isteyen herkes zarar etme riskini azaltmak ister. Ayrıca tek başına e-ticaret eğitimi yeterli olmayabilir. Dijital pazarlama eğitimi alarak e-ticarete başlamadan önce tam olarak hazır hale gelebilirsiniz. Sonuçta Enstitü de bu konuda uygulamalı olarak verilen online eğitimler var. Uygulamalı olarak verilen eğitimler deneyim seviyenizi de arttıracağı için etkili bir öğrenme yöntemidir.  Bir firmaya iş başvurusu yapacağınız zaman, CV içinde bu eğitimleri almış olduğunuzu belirtmeniz işe kabul edilme olasılığınız kesinlikle artacaktır. Nasıl ki eskiden öğrenmenin yeri iş başı olarak görülürdü, şimdi de mesleki eğitimin yeri sertifika alınabilen okullar olarak görülüyor.

E-Ticaret Düşünmeyi ve Üretmeyi Gerektirir

Eğer e-ticaret yapmak istiyorsanız ne satacağınız konusunda limit olmadığını aklınızdan çıkarmayın. E-ticaret sitelerinde iki çeşit satıcı vardır. İlki belirli bir ürün belirleyen ve bu ürünü satan, ikincisi ise aklınıza gelebilecek her türlü malı satan satıcıdır. Eğer e-ticaret yapmak istiyorsanız öncelikle bu iki tür arasından hangi tür satıcı olmanız gerekiyor ise plan yapın. Eğer ilk satıcı gibi belirli bir ürün belirleyip o ürünü satmayı isterseniz iyi reklam yapmanız gerekebilir. Yeni bir mağaza açmak mağaza ve ürünler hakkında yorum yapılmamış demektir. Bu da insanların o ürünleri satın almadan önce bir kez daha düşünmelerine sebep olur.

e-ticaretin faydaları, e-ticaret, pazarlama, eğitim, online eğitim, 

Bu olumsuz durumu kurtarmak için iyi reklam yapıp öne çıkabilmek ve piyasayı iyi araştırıp indirim yapabilmek belirli bir mağaza güveni kazanmak için gereklidir. Genellikle yeni açılan ya da düşük satış rakamlarında kalan mağazalar göze çarpan indirimler yaparak müşterilerin dikkatini çeker. Sonuçta ne kadar ürün satışı, o kadar mağaza ve ürün yorumu anlamına gelir.

Dropshipping Nedir?

E-ticaret hakkında biraz araştırma yaparsanız, stoksuz e-ticaret yani dropshipping kavramını kesinlikle duyarsınız. Dropshipping bir e-ticaret platformu üzerinden online mağaza açıp elinizde olmayan ama başka mağazalarda satılan ürünleri satmaya çalışmak anlamına gelir. Bir tacir, bir online mağazada kendine bir mağaza açar. Daha sonra başka online mağazaların sattığı ürünleri inceler ve aynı ürünü kendi satıyormuş gibi satın aldığı mağazanın stok bilgilerini düzenli olarak takip ederek stok bilgisi verir. Eğer mağazaya yüklediği bir ürün satılır ise satıcı malı kopyaladığı mağaza üzerinden kendi adresine sipariş eder.

Daha sonra gelen ürünün ambalajını değiştirip kendi etiketlerini yapıştırarak kendi satış yaptığı müşteriye yine kendi ürünü gibi göstererek ticaret yapar. Genellikle bir depoya ve stok yapmaya ihtiyaç duymadığı için kâr eder. Başka online satış platformları üzerinde uygun fiyata bulduğu ürünleri bir başka platform üzerinde satar.

İnternet imkanları e-ticaret yapmak için yeteli mi?

Günümüz teknolojisi e-ticaret yapabilmek için yeterlidir. Güncel olarak kullanılan e-ticaret platformları ve bu platformların kullanıcı sayıları bunu kanıtlar nitelikte. Ayrıca online ödeme teknolojileri yani bankalar da bu teknolojiye ayak uydurmuş durumdalar.

E-ticaret yapmak için eğitime ihtiyaç var mı?

Eğitim görmeden deneme yanılma yolu ile de tecrübe edilebilir. Ancak unutulmamalı ki uğraştığımız şey geniş anlamda ticaret ve işim içinde zarar etmek de var. Gerekli eğitimler zarar oranını minimum seviyeye çekecektir.

E-ticaret sadece internet üzerinden mi yapılabilir?

Hem evet hem hayır.  Eğer bir fiziksel mağaza sahibi iseniz, insanlar ürünlerinizi görmek için fiziksel mağazanıza gelmek isteyebilir. Ürünleri inceledikleri zaman mağazaya olan güven artacaktır.