Ehliyet Sınavında Başarılı Olmanın Yolları

Ehliyet sınavında en önemli belirleyici unsur heyecan faktörüdür. Heyecana kapılırsanız hata yapma riskiniz artar.

Bir araç kullanabilmenin en önemli şartı olan ehliyet sınavı sadece İstanbul ‘da 678, Türkiye genelinde ise 3550 Motorlu Taşıt Sürücüleri Kursu tarafından her ay düzenli olarak uygulanıyor. MEB istatistik bilgilerine göre 2018 yılında 1.007.197 kişi ehliyet sınavlarında başarılı olurken 567.280 kişi de başarısız oldu. Yine MEB verilerine göre başarısız olan sürücü adaylarının başarısız olma nedenlerinin başında aracı kaldıramama ve park edememe yer alıyor.

Uygulama Sınav Aşaması

Siz de teorik sınavı geçtiniz ve ehliyet sınavının en önemli aşaması olan uygulama sınav aşamasına geldiniz. Bu aşamada basında yer alan haberler, çevrenizden duyduklarınız vb. nedenlerle önyargılı ve endişeli olabilirsiniz. Öncelikle ehliyet sınavına hazır olduğunuzdan emin olun. Kendinizi yetersiz görüyorsanız özellikle kayıtlı olduğunuz kurstan takviye ders alabilirsiniz. Bu aşamada sınava girme ihtimaliniz olan aracı tanıyor olmanız size kendinizi daha rahat hissettirecektir.

Farklı bir araç kullanırsanız o aracın kavrama noktasına, ebadına alışırsınız. Geri vitesin yeri bile araçtan araca farklılık gösterebilir. Kursta kullandığınız araç ile diğer araç arasında ki bu farklılıklar kafanızın karışmasına sebep olur. Bu nedenle takviye ders için araç kiralama, tanıdık birinin aracını kullanma gibi bir yol seçmeyin. Teorik bilgilerinizi de tazeleyin. Emin olun çok işinize yarayacak.

Heyecan Faktörü

Ehliyet sınavında en önemli belirleyici unsur heyecan faktörüdür. Heyecana kapılırsanız hata yapma riskiniz artar. Ayrıca sınav komisyonu sizin çok heyecanlı olduğunuzu fark ettiğinde sınav yönergesi doğrultusunda sınavınızı başarısız sayabilir. Bu nedenle kendinize telkinlerde bulunun. Araç içinde kursunuzun direksiyon usta öğreticisi ve MEB tarafından görevlendirilmiş iki komisyon üyesi olacak. Bu sınavı bir yolcu taşıma görevi olarak tanımlayarak kendinizi motive edebilirsiniz. Şöyle düşünün; kurallara uyarak üç yolcunuzu varmaları gereken yere ulaştıracaksınız.

Unutulmaması Gerekenler

Sınav günü geldiğinde kimliğinizi ve sınav giriş belgenizi unutmayın. Bazı kurslar sınav giriş belgesini sürücü adayına teslim ederken bazı kurslar da bu belgeyi sınav alanına diğer evraklarla birlikte kendileri götürür. Bu konu ile ilgili kursunuz size bilgi verecektir. Ehliyet sınav süresi 35 dakikadır. Belirtilen sınav saatinizden en az yarım saat önce sınav alanında hazır bulunun. Diğer adaylar ile iletişime geçmeniz, sizden önce ehliyet sınavına girenleri görmeniz sınav sürecine uyum sağlamanızı kolaylaştıracaktır. Ayrıca beş dakikalık bir gecikme bile sınava alınmanıza engel teşkil eder.

Araca geçtiğinizde sınav komisyonu ile iletişime geçin. Günaydın, iyi günler ve sınav ile ilgili bir temenni cümlesi yeterli olacaktır. Aynaları kontrol ettiğinizden, emniyet kemerinizi taktığınızdan emin olduktan sonra komisyonun direktifi ile kalkış yapabilirsiniz. Birçok dönüş yapacağınız için sinyalleri, sürekli dur-kalk yapacağınız için vites geçişlerini unutmayın. Bunları unutmanız ehliyet sınavında kalmanıza neden olabilir.

Özgüvenli Olun

Bunların dışında aşırı özgüvenli olmanız, direksiyonu tek elle tutmanız, hızlı ve tehlikeli araç kullanmanız sürekli sollama yaparak şerit değiştirmeniz gibi aslında acemice olmayan ama tehlikeli olan davranışlar da sınav komisyonun tepkisini çekerek ehliyet almanızı geciktirebilir. Ancak hata yapmamalıyım derken mükemmeli aramaya çalışmayın. Hata yapabilirsiniz. Hata yaptığınızda motivasyonunuzu bozmayın. Moralinizin bozulması daha fazla hata yapmanıza neden olabilir.

Hata yaptığınızı fark ettiğinizde komisyon üyeleri sınavı bitirmiyorsa hala şansınız var demektir. Çünkü telafi edilemez hata yaparsanız yönetmelik gereği sınavınızın durdurulması gerekir. Sınav başlangıç noktasına dönüş yaptıysanız ehliyetinizi hak ettiniz demektir. Tabi ki her şey burada bitmiyor. Unutmayın, ehliyetinizi aldıktan sonra trafikte sakin ve güvenli sürüş yapmanız, trafik kurallarına ve trafik adabına uymanız hayati önem taşıyor. İyi sürüşler.

Yazar: Esra Sural