Elektrikli Isıtıcılar Hakkında

Günümüzde hızla gelişen teknoloji farklı ısınma sistemlerini beraberinde getirmiştir. Bu sistemlerden bir tanesi hepimizin de bildiği gibi elektrikli ısıtıcılardır. Bizler diğer ısınma araçlarının çalışmadığı ya da yetersiz kaldığı durumlarda elektrikli ısıtıcılara ihtiyaç duyarız.

Günümüzde hızla gelişen teknoloji farklı ısınma sistemlerini beraberinde getirmiştir. Bu sistemlerden bir tanesi hepimizin de bildiği gibi elektrikli ısıtıcılardır. Bizler diğer ısınma araçlarının çalışmadığı ya da yetersiz kaldığı durumlarda elektrikli ısıtıcılara ihtiyaç duyarız. Neredeyse hemen hemen hepimizin evinin, işyerinin bir köşesinde mutlaka yerlerini almışlardır.

Sizde gündelik yaşantınızda basit yapıda olmaları ve kullanımlarının kolay olması nedeniyle birçok ev ve iş yerinde onlarla sık sık karşılaşmışsınızdır. Hijyenik ve zahmetsiz olmaları zehirli gaz çıkarmamaları bu cihazların en önemli tercih sebeplerindendir.

Farklı Modeller

Bugün ülkemizde çok farklı modellerde ve markalarda elektrikli ısıtıcının üretildiğine şahit olmaktayız. Ayaklı, yerde duran, duvara monte edilen hatta şömine görünümlü elektrikli ısıtıcılar yeni marka ve modellerle ev ya da iş yerlerinin tarzına uygun olarak üretiliyor. Hal böyle olunca model ve marka olarak değişen elektrikli ısıtıcıların seçimi de bizim için önemli hale geliyor. Peki bu seçimde nereden başlamalı? Nelere dikkat etmeli?

Isıtıcı Satın Alırken Dikkat Etmeniz Gerekenler

İlk olarak satın almak istediğiniz ısıtıcıyı hangi alanı ısıtmak için kullanacağınıza karar vermelisiniz. Çocuğunuzun odası için mi? yoksa yatak odanız, salonunuz, bahçeniz ya da herhangi bir yer için mi?  ısıtıcıya ihtiyacınız var. Bu soruya vereceğiniz cevap doğal olarak sizin ihtiyacınız olan ısıtıcının tipini de değiştirecektir. Bu ayrıntıyı dikkate almazsanız bazı sorunlarla karşılaşmanız kaçınılmaz olacaktır.

Örneğin; aldığınız ısıtıcı kullanmak istediğiniz alan için büyük gelebilir ya da tam tersi küçük gelebilir ve bunun sonucu olarak kullanmak istediğiniz alanın yeterli ısıya kavuşmasını engelleyebilir. Bu nedenle seçtiğiniz ısıtıcı kullanacağınız alan için uygun ve elde etmek istediğiniz ısı için yeterli olmalıdır. Satın alırken kaç metre karelik bir alanı ısıtmaya elverişli olduğuna bakmanız bu açıdan faydanıza olacaktır

Kaliteli Seçim

İkinci olarak dikkat etmeniz gereken kaliteli bir seçim yapmanızdır. Kaliteli bir ısıtıcıdan hem daha fazla verim alacak hem de daha uzun süre kullanma imkanına sahip olacaksınız. Bu nedenle uygun fiyattaki ısıtıcıyı almanızdan ziyade kaliteli ısıtıcıyı almanız ideal bir ısınma elde etmeniz açısından sizin için önerilendir.

Elektrikli Isıtıcılar Fazla Elektrik Harcıyor Mu?

Aslında sadece ısıtıcı satın alırken değil her türlü elektronik eşya satın alırken bu soruyu sormalısınız çünkü satın alacağınız ürünün fiyatı kadar elektrik faturalarına olan yansıması da sizin için önemli olacaktır. Isıtıcıların elektrik tüketimi ısıtıcı çeşitliliğine paralel olarak değişecektir. Havayı kurutmayan ısıyı alanın tamamına yayabilen ve uzun zamanlı kullanımlarda sağlığınıza zarar vermeyecek modeller haliyle maliyetli olacaktır.

Fakat ısıtıcılar söz konusu olduğunda genel bir söylem olan ‘’çok yakar’’ yargısı aslında çok doğru değil aksine elektrikli ısıtıcıların birçoğu enerji tasarrufuna katkıda bulunur. Örneğin; doğal gazla ısınmanız durumunda kombinizin çalışması için gerekli olan elektrik enerjisine ödediğiniz ücrete bir de doğalgazın kendi ücretinin eklendiğini düşünürseniz elektrikli ısıtıcı sizin için daha kârlı ve hesaplı olacaktır.

Elektrikli Isıtıcılar Sağlığımızı Tehdit Ediyor Mu?

Bu konuda toplumda farklı görüşler olsa da uzmanların ortak bir noktada birleştiğini söylemek mümkün. Uzmanlar elektrikli ısıtıcıların genel olarak insan sağlığı üzerinde herhangi bir olumsuz biyolojik etki yaratmadığı görüşünde. Bununla birlikte ısıtıcıya çok yakın durmanız sonucunda aşırı ısınma nedeniyle cildinizde kuruma ve tahriş oluşması kaçınılmazdır.

Oluşturdukları elektromanyetik alan dolayısıyla baş ağrısı, bulantı, gerginlik, halsizlik gibi olumsuz etkileri olduğu yönünde öne sürülen görüşlerin bilimsel verilere dayanmadığı da Dünya Sağlık Örgütü (WHO) tarafından açıklanmış bulunmaktadır. Sonuç olarak elektrikli ısıtıcıların insan sağlığı bakımından tehlike oluşturmadıklarını söyleyebiliriz.

Yazar: Nahide Zengin