En Etkili Motivasyon Yöntemleri

En Etkili Motivasyon Yöntemleri
Photo by Fab Lentz / Unsplash

Motivasyon aslında davranışlara enerji kazandırarak verimli çalışmayı sağlamaktır. Her insan motivasyon sahibidir. Motivasyon insanların yeteneklerine göre değişiklik gösterir. Yorgunluk, stres ve cesaretsizlik gibi haller karşısında motivasyon neden önemli?

Çünkü bunları önlemeye yönelik birşeyler yapmaya başlamazsanız korkarım ki bir depresyonun başlangıcında olabilirsiniz. Mevsim geçişlerinde iyi düşünme ve pozitifliğinizi kullanarak bu geçişi hayatınızda olumlu bir olaymış gibi gördüğünüz sürece ruh halinizi düzene sokabilirsiniz.

Olumlu olarak değişmek istediğinizi belirtmeniz sizin için tam anlamıyla yeterli değil. Düşünce ve sözcüklerden eyleme geçmelisiniz. Her birimizin içinde görkemli bir güç var ama önemli olan bu gücümüz ile neyi gerçekleştireceğimizi seçmek. İçsel olarak huzurlu ve mutlu olmak için karşınıza bir sebep çıkaramadığınız zamanlarda yastığınıza kafanızı koyduğunuz anda uyumanız ve her sabah kalkıp işe gitmek zorlaşır. Bu gibi durumlarda daha da kötü bir hal almamak için bazı etkili motivasyon teknikleri bilmeniz gerekir.

Yapmak İstediklerinizi Not Edin

Yapmanız gereken işleri, ikili ilişkilerinizi, hayallerinizi ve dinlenmeyi eşit olarak ayarlamak bazen neredeyse çok güç bir sorumluluk ister. Düşünerek kısa ve uzun sürede elde etmek istediklerinizin bir listesini yapın. İlk sıralarda daha gerçekçi ve erişilebilir hedeflere odaklanın. Sonra daha geniş düşünmenize engel olmayın. Gayret ve istikrar olağanüstü nitelikler. Biliyoruz ki şans kapımıza öylece gelmez. Bunun için hazırlıklı olmak gerekir. Gaye ve hayallerinizi belirlemek çok önemli. Her şeye dair algınızı değiştirerek kendinizi geliştirmeye başlamanız sizi harekete geçirecektir.

Motive Olmuş Gibi Davranın

Saçma düşünebilirsiniz ama olmuş gibi yapmak bazen en etkili yöntemdir. Bu durum hepimizin en iyi ve en kötü yönlerini ortaya çıkarmaktan sorumludur. Yaşamınıza gerçekten aşık olmuş gibi düşünün. Kibar olun, her şeyi olumlu düşünün ve etrafınıza neşe yayın. İlk başlarda imkânsız gibi gelebilir hatta kendinizi ikiyüzlü hissedebilirsiniz. Ama buna devam ettikçe işe yaradığını ve kendinizi yansıtan bir imge hâline geldiğinizi göreceksiniz. Konsantre Olun

Tükenmişlik ve ilgisizlik çoğu zaman aşırı düşünmekten ve çalışmaktan gelir. Mevcut olan en iyi motivasyon yöntemlerinden birisi yaptığınız şeylere dikkatinizi vererek odaklanmaktır.Bir sonraki yapacağınız işi ya da bir öncekini düşünmeyin. Vakit kaybetmeyin ve akşam evde hallederim demeyin. Size verilen işi bitirin ve yapabildiğinizin en iyisini yapın. Mükemmel sonuçlar göreceksiniz. İş yükünüz daha kolay gelecek ve sorumluluklarınız daha erken sona erecek.

Gülmeyi Silah Olarak Kullanın

Kahkaha atmak ve gülmek en iyi doğal ilaçlardan biridir. Mutluluk hormonu olarak adlandırılan endorfin hormonunu salgılar. Eğlenceli bir gülme eyleminden sonra kendinizi huzurlu ve olumlu hissedersiniz. Kendinizi hayat enerjisi olan, pozitif eğlenceli ve mizah anlayışı yüksek olan kişilere yöneltin. Komedi gösterilerine katılın ve komedi filmleri izleyin. Hayatın eskisi kadar olumsuz ve renksiz olmadığını göreceksiniz. Unutmayın, mutlu yaşamak bir seçim değil zorunluluktur.

Gitmediğiniz Yerlere Gidin

Her gün anlık olarak kararlar alın. Rutin faaliyetlerinizin dışına çıkın. Önceden hiç dinlemediğiniz tarzda bir şarkı dinleyin. Hiç düşünmediğiniz bir ortama girin. Arkadaşlarınızla anlık karar alarak bir buluşma ayarlayın. Hayatınızın monoton geçmesi çok tehlikeli olabilir. İlginiz olan bir şeyler öğrenmeye başlayın. Sizi heyecandan hızlı nefes aldıran bir şey yapmak için kendinize karşı gelin. Yaşınız kaç olursa olsun bir şeye başlamak için asla geç değildir. İmkânsıza ulaşmanın tek yolu; onun mümkün olduğuna inanmaktır.

Ayrıca bunların dışında bir önerim daha var. Son yıllarda çok etkili bir motivasyon yöntemi: Meditasyon. Meditasyon yöntemlerini uygulayamak da sakinleşmek ve dinlenmek adına çok faydalı bir motivasyon tekniğidir. Yine motivasyon konusu için İstanbul İşletme Enstitüsü blog sayfalarında Motivasyon İçin 9 İpucu yazısına göz atabilirsiniz.

Motivasyon Nedir?

Motivasyon aslında davranışlara enerji kazandırarak verimli çalışmayı sağlamaktır. Her insan motivasyon sahibidir. Motivasyon insanların yeteneklerine göre değişiklik gösterir.

Yorgunluk, Stres ve Cesaretsizlik Karşısında Motivasyon Neden Önemli?

Bunları önlemeye yönelik bir şeyler yapmaya başlamazsanız korkarım ki bir depresyonun başlangıcında olabilirsiniz. Mevsim geçişlerinde iyi düşünme ve pozitifliğinizi kullanarak bu geçişi hayatınızda olumlu bir olaymış gibi gördüğünüz sürece ruh halinizi düzene sokabilirsiniz.

Etkili Motivasyon Teknikleri Nelerdir?

Etkili motivasyon tekniklerinden bazıları şöyle sıralanabilir: Yapmak istediklerinizi not edin. Motive olmuş gibi davranın. Gülmeyi silah olarak kullanın. Gitmediğiniz yerlere gidin.