En Etkili Mülakat Soruları ve Cevapları

İş mülakatları birçok zorluk çıkaran sorularla dolu. Bir tanesi var ki maaş gereksinimleri ilgili olan. Güçlü ve zayıf yönlerimizi sıralamak korktuğumuz mülakat soruları arasında en başında gelenlerden. Bir de mülakatın sonunda pusuya yatmış bir soru var. Tam bütün soruları çok güzel yanıtladığımızı düşündüğümüz sırada bir anda çıkabilir. Arkadaşça ve sıradan bir soru gibi gözükse de dikkat etmemiz gereken bir soru. Soru “Hobileriniz nelerdir?” aynı zamanda  “Boş zamanını nasıl geçirirsin?” olarak da bilinir. Hiç korkulmayan mülakat soruları arasında olsa da önemi ve amacı yüksek bir sorudur.

Hobileriniz Neler?

Hobiler ile ilgili sorulan bir soru, düşünerek cevaplanması gereken bir sorudur. Çünkü bundan önce yaptığınız iyi şeyler gözlerinizin önünde birden kaybolabilir. Bu soru kariyerinizin neresinde olduğunuzu göze olmaksızın birden karşınıza çıkabilecek bir sorudur. Bu tür mülakat soruları için verilecek tipik cevaplar sizi yönetici kıyafetinin içine sokabilecek aktiviteler içerebilir. Bu “hobiler” denize açılmak, golf yapmak, dağcılık ya da organizasyonlara katılmayı içerir. Bunların hepsi iyidir tabi eğer gerçekten boş zamanlarınızı böyle geçiriyorsanız…

Gerçek genelde biraz daha karışıktır…

Yeni mezun olmuş bir üniversiteli için bu aktivitelerin arasında arkadaşlarla video oyunları oynamak ve bu aktiviteler yüzünden geri kalan zamanı uykuya ayırmak gibi..  Veya facebook ya da twitter da on iki saat geçirmek de olabilir. Dürüst cevaplar olsa bile bu hobilerin söylenmemesi daha iyi. Yeni mezun mülakat soruları normalden daha farklıdır.

Kariyerinde daha ileriye gelmiş birisi için, hobilerin arasında çocukları okula bırakmak veya evi çekip çevirmek olabilir. Ya da bir daha bu saçma mülakatlara girmemek ve saçma mülakat soruları duymamak için şirket kurmaya yönelik fikirler üretmek de olabilir. Ya da yaşlı bir yakına bakmakta olabilir. Ya da birçok kişi için hobi her gününü saatlerce otobüs, araba ya da trende geçirmek de olabilir. Bu hobilerin hepsi o kadar zaman alıyor ki golf yapmak ve ya denize açılmak gibi hobilerin oluşmasını önlüyor.

Şansınıza mülakatı yapan kişinin de hobiler için fazla zamanı olamayabilir onun için verdiğiniz yanıtların inanılır olduğuna dikkat edin.

Denizleri dolaşmak ve bira içmek arasında ortak bir alan hepimiz için vardır. Verilen cevap inanılırlığının önemi soruyu takip eden başka bir soru doğurabilmesidir. Eğer siz belirli bir yerde gönüllü olarak çalıştığınızı söylerseniz mülakatı yapan kişinin de buna yönelik detaylı sorular sormasına hazırlıklı olun. Verdiğiniz cevaba yönelik mülakat soruları ile muhatap olacaksınız. Eğer 10 Km yol yarışlarına katıldığınızı söylerseniz buna yönelik olarak nasıl antrenman yaptığınızı sorabilmesine hazırlıklı olun.

Boş zamanınızı nasıl geçirdiğiniz test sorusu değildir. Bunun amacı sizin biraz daha açılmanızı ve iş dışında bir şeylere yönelmenizi sağlamaktır. Mülakatı yapan kişi sizin biraz tanımaya çalışıyor fakat dikkatli davranın. Size enteresan gelen bir hobi karşınızdakine biraz tuhaf gelebilir.

O zaman bu kadar basit ve naif bir soruya en güzel cevap nedir? Bütün mülakatlar için en iyi cevap dürüst olmaktır. Gerçeği nasıl açıkladığınız ve biçimlendirdiğiniz size kalmış.

Boş Zamanları Daha Faydalı Geçirmek Mümkün mü?

Elbette mümkün. Boş zamanlarınızda online eğitim sertifika programlarına katılarak iş görüşmelerinde önde olun.