En Garip İş Görüşmesi Durumları

En Garip İş Görüşmesi Durumları
Photo by Bruce Warrington / Unsplash

İş görüşmesi hakkında birçok araştırma yapılmasına karşın tuhaf iş görüşmesi ile ilgili hiç araştırma yapılmadığını görüyoruz. İş görüşmesi teknikleri ve iş görüşmesi soruları en çok aranan terimler olurken biraz farklı bir yola girerek en garip 3 iş görüşmesini derledik.

İş görüşmesinde adaylar garip bir hale dönüşürler. Çünkü özünde garip bir etkinlik vardır. Bu gariplik bazen hata bazende elde olmayan sonuçlarla garipleşebiliyor.

Bir masa ve o masada iki kişi oturuyor. Daha önce hiç tanımadığınız birine kariyer hedeflerinizi, yaşamınızı ve garip sorulara cevap vermek durumunda kalıyorsunuz. Dövüş sanatlarında rakiplerin en zayıf noktaları analiz edilir ve o zayıf noktaya çalışılır. İş görüşmesinde size en zayıf noktanız nedir diye sorulması garip değil mi ? Sol kroşe darbesiyle yere yığılacakmış gibi hissedenler elbette olabilir. Aşağıda en garip 3 iş görüşmesini sıraladık.

İş görüşmesi tuhaflıkları

Pantolon giyme zorunluluğu olmayan bir şirket

Bu iş görüşmesi tam anlamıyla bir mülakat değildi ama bir tanışma görüşmesiydi. 1997 yılında görüşmek üzere bir şirketin CEO sunu ziyaret etmek istediler.

Toplantı yapmak için bir grupla birlikte şirketin müdürlük binasına gittiler. CEO toplantı masasını etrafında dolaşırken bir taraftan konuşuyor, diğer taraftan eliyle not alıyor ve tahtada bir şeyler göstermeye çalışıyordu. Tam dikkatler dağılmak üzereyken CEO pantolununu çıkardı ve toplantıya bu şekilde devam etti. Hiçbirşey olmamış gibi anlatmaya devam etti.

Toplantı çıkışında CEO nun bu hareketini dikkatimizi daha iyi toplamamız için vermemiz gerektiğini düşünseler de CEO nun yardımcılarına bunu sebebini sordular. Yardımcıların verdiği cevap ise ilginçti. Bu şirkette pantolon giymek zorunlu değildir.

İş görüşmesi sırasında deprem oldu

Yaklaşık 300 çalışanı olan bir teknoloji şirketine iş görüşmesine gittim. Görüşmeyi şirketin departman müdürüyle yapıyordum. Deprem sırasında küçük çaplı bir deprem oldu ama kitaplar patır patır düşmeye başlamıştı. Departman müdürü ise hiç hareketini bozmadan sorular sormaya devam ediyordu.

Deprem yaklaşık 30 saniye sürdü ve şirketteki tüm çalışanlar binayı terk etti. Büyük çığlık sesleri ve gürültü karşısında ne yapacağımı şaşırdım. Bu sırada hala bana sorular soruyor ve bende hiç birşey olmamış gibi cevap veriyordum.

Yaklaşık bir hafta sonra beni aradı ve iş teklifi yaptı.

Çevreci avukat

Hukuk fakültesini bitirdim ve okul biter bitmez staj için bir hukuk bürosuyla görüşmeye gittim. Çevreye karşı oldukça duyarlıyımdır. Doğanın korunmasına fazlasıyla katkıda bulunurum.

Özgeçmişimde de bu özelliklerimi betimledim. Kağıt israfından ve ağaçların yok edilmemesi gereğinden bahsettim.

Görüşme sırasında ik uzmanı bana şunu söyledi. "Buradaki kağıt israfı seni rahatsız etmiyor mu? Yanımda duran senin boyundaki atık kağıtları gördüğünde ne düşünüyorsun?" İk uzmanı bana harika bir gol atmıştı.

Artık avukat değilim.

Ve keşke fakültenin ilk sınıfında bu meslekte kağıt israfının fazla olduğunu söyleselerdi.

İş görüşmesi tuhaflıkları nelerdir?

İş görüşmesi tuhaflıkları başlıkları şöyle sıralanabilir: Pantolon giyme zorunluluğu olmayan bir şirket. İş görüşmesi sırasında deprem oldu. Çevreci avukat.

İş görüşmesi sırasında deprem olması olayı nedir?

Yaklaşık 300 çalışanı olan bir teknoloji şirketine iş görüşmesine gittim. Görüşmeyi şirketin departman müdürüyle yapıyordum. Deprem sırasında küçük çaplı bir deprem oldu ama kitaplar patır patır düşmeye başlamıştı. Departman müdürü ise hiç hareketini bozmadan sorular sormaya devam ediyordu.

Çevreci avukat olayı nedir?

Çevreye duyarlı avukat idim. Özgeçmişimde de bu özelliklerimi betimledim. Kağıt israfından ve ağaçların yok edilmemesi gereğinden bahsettim. Görüşme sırasında ik uzmanı bana şunu söyledi. "Buradaki kağıt israfı seni rahatsız etmiyor mu? Yanımda duran senin boyundaki atık kağıtları gördüğünde ne düşünüyorsun?" İk uzmanı bana harika bir gol atmıştı.