En Popüler 5 İş Arama Sitesi

İş arayanlara profesyonel olarak iş bulma hizmeti sunan şirketler müşterilerine iş kapısı aralarken bir yandan da kendi mesleki uğraşlarını yerine getirmekteler.

Günümüzde ortaya çıkan yeni meslek dallarıyla her geçen gün büyüyen iş dünyasında iş bulma fırsatları da doğru orantılı olarak artmakta. Bununla birlikte iş arayanların çokluğu ve fırsatların çeşitliliği nedeniyle iş arama eylemi başlı başına bir uğraş.

İş bulma ise uzmanlık alanı haline gelmiş durumda. İş arayanlara profesyonel olarak iş bulma hizmeti sunan şirketler müşterilerine iş kapısı aralarken bir yandan da kendi mesleki uğraşlarını yerine getirmekteler.

LinkedIn

İş arama sitesinden daha çok sosyal medya platformunu andıran LinkedIn şu anda dünyanın en büyük kariyer platformu. Microsoft’un 2016 yılında satın aldığı LinkedIn aynı zamanda dünyanın en büyük sosyal ağlarından biri durumunda. Çoğunlukla beyaz yakalıların kullandığı LinkedIn kendini gösterme ve görünürlük için önemli bir kaynak. Birçok şirket iş başvurularında başvurucunun LinkedIn profilini bir kriter ve özgeçmiş olarak kabul ediyor.

LinkedIn‘de bulunduğunuz lokasyona ve mesleğinize göre iş arama ve aynı zamanda iş ilanı yayımlama imkanınız mevcut. Bunun yanında profilinize uygun iş fırsatlarından da haberdar olabiliyorsunuz. Ayrıca iş dünyasındaki profesyonellerle ağ üzerinden bağlantı kurup tecrübelerinden yararlanmak da mümkün.

İşkur

Alan adı uzantısından da anlaşılacağı üzere devlet destekli bir iş arama sitesi. Türkiye İş Kurumu’nun kısa adı ve web platformu olan İşkur mavi yaka başta olmak üzere iş arayanlar için ülkemizdeki en önemli kaynak. Çünkü sadece iş bulma hizmeti sunmuyor. Buna ek olarak meslek edindirme kurs ve programları, iş ve meslek danışmanlığı ve de işsizlik sigortası hizmetleri mevcut.

Engelli vatandaşlar için iş bulma konusunda İşkur hem iş arayan engelli işçiye hem de işverene kolaylıklar sağlıyor. 4857 sayılı İş Kanunu’na göre 50 ve üzerinde işçi çalıştıran özel şirketler en az %3, kamu kurumları en az %4 oranında engelli istihdam etmekle mükellef. Özel sektördeki işverenlerin her bir engelli işçi başına yatırmakla yükümlü olduğu sosyal güvenlik sigorta primini Hazine karşılıyor. Bunun için gerekli olan tek şey İşkur’a engelli statüsünde kayıt yaptırmak.

Indeed

Indeed de LinkedIn benzeri küresel bir iş arama platformu ve iş arama motoru. Ülkemizde de hizmet veren bu kariyer platformu dünyanın en önemli iş arama ağlarından biri olarak öne çıkıyor. Benzerlerinden farklı olarak iş aradığınız şirketlerle ilgili yorumlara ulaşabiliyorsunuz. Bu kısımda şirketlerle ilgili sıkça sorulan sorulara, açık pozisyonlara ve maaş durumuna ulaşılabiliyor.

Kariyer.net

Türkiye’nin en fazla ilan içeriğine sahip ve en eski iş arama platformlarından biri olan kariyer.net hemen her iş arayanın uğrak yeri konumunda. Beyaz yakalılardan mavi yakalılara, engelliden yeni mezuna kadar birçok farklı kategoride iş ilanları yer alıyor. Bunun yanında ilan verilen meslek çeşitliliği de çok fazla. Şirketin ayrıca kariyerakademi.net adında ücretli uzaktan eğitim programları düzenleyen bir web sitesi bulunmakta.

Yenibiriş.com

Hürriyet Gazetecilik ve Matbaacılık’a ait olan site uzun zamandan beri kariyer platformu olarak hizmet veriyor. Yenilik ve değişim odaklı vizyonuyla öne çıkan site çok fazla sayıda ilana sahip. Yenibiriş.com tam zamanlıdan part time çalışana engelli işçiden stajer olarak çalışana kadar geniş bir perspektifte iş arayanlara hizmet sunuyor. Sitede işçi ve işverene rehberlik edecek blog yazıları da mevcut.

Yazar: Mustafa Sünter