Erken Yaşta Yabancı Dil Öğrenmenin Faydaları

İletişimin birincil ögesi dildir ve uzmanlara göre bebeklerin dil öğrenme süreci anne karnında başlıyor. Yeni bir dille tanışma süreci henüz doğmadan başlayan çocuklar 7 yaşına kadar maruz kaldıkları her dili istemsiz bir biçimde edinir.

Modern dünyada uluslararası bir kimliğe kavuşmanın ve başarılı bir kariyere sahip olmanın yolu en az bir yabancı dil bilmekten geçiyor. Bu gerçeğin farkında olan ebeveynler çocuklarını yabancı dille erken yaşta tanıştırıyor. Erken yaşta yabancı dil öğrenmeye başlayan çocuklar için bu süreç çok daha kolay bir biçimde ilerliyor. Yabancı dil öğrenimine küçük yaşta başlamanın birçok avantajı var.

Çocuklar Yabancı Dil Öğrenmede Daha Hızlıdır

İletişimin birincil öğesi dildir ve uzmanlara göre bebeklerin dil öğrenme süreci anne karnında başlıyor. Yeni bir dille tanışma süreci henüz doğmadan başlayan çocuklar 7 yaşına kadar maruz kaldıkları her dili istemsiz bir biçimde edinir. Erken yaşta yabancı dil öğrenen çocuklar duyduklarını taklit etme eğiliminde oldukları için kısa süre içinde basit cümleler kurmaya başlarlar.

Çocukların yabancı dil öğrenme süreci yetişkinlere göre çok daha kolay ve hızlı ilerler. Yapılan bazı araştırmalar çocukların aynı anda 4 farklı dil öğrenebileceğini gösteriyor. Çocukların erken yaşta yabancı dil öğrenme süreci yetişkinlerin şarkı ve melodileri öğrenme sürecine benzer biçimde ilerliyor.

Farklı Beceriler Kazandırır

Araştırmalara göre erken yaşta yabancı dil öğrenmeye başlayan çocukların problem çözme, eleştirel düşünme ve yaratıcılık becerileri de gelişiyor. Küçük yaşlardan itibaren hangi dili ne zaman konuşacaklarıyla ilgili zihinsel antrenman halinde olan çocuklar birçok konuda tek dilli çocuklardan daha hızlı gelişirler.

Uzmanlar erken yaşta yabancı dil ile tanışan çocukların planlama ve konsantrasyon konularında da yaşıtlarından çok daha iyi olduğunu söylüyor. Birden fazla dil öğrenmek çocukların zekasını da pozitif etkiliyor. İki dil arasında bağlantı kurmayı öğrenen çocukların hafızası diğer çocuklardan daha güçlüdür. Erken yaşta yabancı dil öğrenmeye başlayan çocuklar kendilerini sözel olarak daha iyi ifade eder ve farklı öğrenme stratejileri geliştirir.

Yabancı Dil İş Fırsatıdır

Globalleşen dünyada birçok firma artık birden fazla dil bilen çalışma arkadaşları arıyor. Ürün ve hizmetlerini uluslararası pazara açacak nitelikte elemanlarla çalışmak isteyen firmalar birden fazla dil bilen çalışanlarına cazip imkanlar sunuyor. Bu, erken yaşta yabancı dil öğrenen çalışan adayları için harika bir haber. Bu sayede kariyerlerine rakiplerinden çok daha önde başlama fırsatı bulabiliyorlar.

Farklı Kültürlerin Kapısını Açar

Erken yaşta yabancı dil öğrenmek heyecan verici olduğu gibi kişiyi tamamen özgür kılar. Dil, farklı kültürlerden birçok insanla iletişim kurabilmek için kimi zaman büyük bir engel kimi zamansa mükemmel bir araçtır. İki dilli çocuklar dünyayı gezmek ve değişik kültürlerle tanışmak için sayısız fırsata sahip olur. Örneğin; İngilizce bilen birinin dünyanın istediği herhangi bir yerinde yaşamak, eğitim almak ve yalnızca turistik gezi yapmak için önünde bir engel yoktur. Erken yaşta yabancı dil eğitimi alan çocuklar akıcı ve aksansız bir şekilde konuşabilirler.

Çocuklar Hata Yapmaktan Çekinmez

Yeni bir yabancı dil öğrenen birçok yetişkin hata yapma korkusuyla kendini özgürce ifade etmekten kaçınır. Utanç yetişkin bireylerin yabancı dil öğrenme sürecini sekteye uğratan bir duygudur. Kusursuz konuşma konusunda hassasiyet gösteren kişiler bir süre sonra demotive olabilir ve yabancı dil öğrenmekten tamamen vazgeçebilir. Ancak çocuklar için aynı şeyi söylemek pek de mümkün değil. Erken yaşta yabancı dil öğrenmeye başlayan çocuklar utanç duygusuyla henüz tanışmadıkları için kendilerini rahatlıkla ifade ederler. Hata yapma kaygısı taşımayan küçük yaştaki çocuklar için dil öğrenme süreci oldukça keyiflidir.

Yazar: İrem Sakarya