Etkili Özgeçmiş Hazırlamanın Yolları

Yayınlanan bir ilana yapılan başvuruların sayısı kimi zaman binleri bulduğundan etkili bir özgeçmiş hazırlamanın önemi daha da net anlaşılıyor.

Yapılan araştırmalar insan kaynakları personellerinin ve işverenlerin bir özgeçmişi incelerken ilk altı saniye içerisinde adaya dair olumlu ya da olumsuz ilk izlenimi edindiklerini gösteriyor. Olumlu bir izlenim bırakılmış olsa dahi altmış saniye kadar kısa bir sürede de başvuru sahibinin işe alınıp alınmayacağına, diğer aşamalara katılıp katılmayacağını karar veriliyor. Yayınlanan bir ilana yapılan başvuruların sayısı kimi zaman binleri bulduğundan etkili bir özgeçmiş hazırlamanın önemi daha da net anlaşılıyor. İşte size etkili cv ve özgeçmiş hazırlama teknikleri hakkında biraz ipuçları.

Pozisyona Özel Özgeçmiş Hazırlayın

Her ilan için aynı yetenek ve şartlar aranmadığından standart bir özgeçmiş oluşturarak tüm ilanlara bu CV ile başvurmak yerinde bir karar olmaz. Farklı pozisyonların gerektirdiği farklı niteliklerin ön plana çıkarıldığı alternatif özgeçmişler oluşturarak, başvurulara uygun olanı kullanmak başvuru sahibini bir adım öne taşımanın ilk basamağıdır.

İş Deneyimlerinizin Sıralanmasına Dikkat Edin

Etkili bir özgeçmiş hazırlamak için ikinci ipucu iş tecrübelerinin doğru sıralanmasıdır. En çok tercih edilen yöntem ters kronolojik sıra ile yazma. Ancak başvurulan pozisyon ile benzer yeterlilikleri gerektiren deneyimleri ilk sıralara yerleştirmek etki edicidir. Ayrıca kısa süren iş deneyimleri, CV' yi inceleyen kişi tarafından olumsuz algılanabilir.

Sıralamaya dahil edilmemelidir. Eğer bu durum işletmenin taşınması, iflası gibi sebeplerden kaynaklanıyorsa açıklamada belirtilmelidir. Olumsuz algı bu şekilde önlenebilir.

Eğitim Bilgilerinde Kazanımlara Yer Verme

Yüksek öğretim başta olmak üzere eğitim ve öğretim kişiyi gerçek yaşama hazırlar. Kişi elde ettiği beceriler ve kazanımlarla hayatını idame ettirecek düzeye gelir. Tercihi doğrultusunda  mesleğinin gerektirdiği altyapıya sahip olur.

Yapılan başvurularda işverene, gerekli bilgi ve donanımlara sahip olunduğunun gösterilmesi etkili özgeçmiş hazırlamanın yoludur. Örnek vermek gerekirse, Maliye lisans mezunu, iş arayan bir kişi, bir bağımsız denetim şirketinin ilanına başvururken vergiye dair kazanımları ön planda tutar.

Herhangi bir bankanın ilanına başvururken iktisata dair kazanımları, bir varlık yönetimi şirketinin ilanına başvururken sermaye piyasalarına dair donanımını vurgular. Tıpkı iş deneyimlerinde olduğu gibi eğitim kısmında da işvereni ve işçi adayını ortak noktada buluşturan bilgilere yer verilir. Bu sayede kabul edilme şansı artar.

Eğitim Bilgilerinde Ortaöğretim Düzeyinin Yer Alması

Bu konu, insan kaynakları personellerince ve akademisyenlerce tartışmalıdır. Daha fazla kabul gören bir görüşe göre öğrenim görülen liseye yer verilmesi tamamen başvuruya bağlıdır. Örneğin lisede sayısal bölümde öğrenim gören fakat üniversitede iktisat fakültesini bitirmiş bir aday var.

Bu aday satış mühendisliğine başvurmak ister. Aynı ilana başvuran pek çok endüstri mühendisi de olur. Adayın bu durumda lise bilgilerine ve kazanımlarına yer vermesi sözel ağırlıklı bir bölümün mezunu olması dezavantajını önler. Yine aynı şekilde yabancı dil bilgisinin ön plana çıkarılması için anadolu lisesi seviyesine, teknik ve mesleki bilgiye sahip olunduğunun gösterilmesi için meslek lisesi seviyesine yer verilir.

Europass Sitesi

Europass Avrupa Birliği vatandaşlarının becerilerini ve yetkinliklerini tüm Avrupa' da açıkça ve kolayca ifade edebilmesi için ortak standartlara göre oluşturulmuş ücretsiz bir kamu hizmetidir. Bunun yanında tüm dünya vatandaşları tarafından kullanılabilir. Etkili bir özgeçmiş hazırlamanın yolu bu ortak standartları barındıran bir platformda özgeçmişin hazırlanmasıdır. Herhangi bir üyelik ya da parola gerektirmez. Özgeçmişler çevrimiçi olarak oluşturulur ve anında bilgisayara indirilir, bulut hesaba yüklenir, mail atılır.

Yazar: Hüseyin Taylan