Excel Ne İşe Yarar? Kullanım Alanları Nelerdir?

Excel Ne İşe Yarar? Kullanım Alanları Nelerdir?
Photo by Mika Baumeister / Unsplash

İş dünyasında analiz ve raporlama önemli bir yer tutar. Bazı verilerin karşılaştırılması, tekliflerin bir liste halinde tutulması ya da ne zaman emekli olunacağının hesaplanması iş hayatında kullanılan şeylerdir. Bunlar nasıl yapılır? Elbette excel programıyla.

Pek çoğumuz excel programından korkarız. Çünkü hiç tanışmadığımız şey bizde tedirginlik yaratır. Size iyi bir haberim var. Günümüzde excel kullanmak oldukça kolaylaştı. Bu sebeple kendinize bir şans verin. Kötü haber ise excel kullanmayı bilmeyenler işe alımda arka plana atılıyor. Günümüzde sizden teknolojiyi etkin kullanmanız bekleniyor.

Excel Ne İşe Yarar?

Özgeçmişinize excel biliyorum yazmak için bile öğrenmeye değer. Ancak sadece bunlarla sınırlı değil.

Sadece tablo yapmak için değil.

excel tablo

Geçmişte bir tablo yapmak için veya birkaç veriyi sıralamak için excel kullandınız. Ancak, Excel bundan çok daha fazlasını yapabilir. Aşağıda sıraladığım işlevleri excel yapabiliyor:

  • Verileri düzenleme,
  • Temel ve karmaşık matematiksel fonksiyonlar,
  • Veri yığınlarını grafiklere dönüştürme
  • Verileri analiz et ve tahmin yapma,
  • Finansal işlemleri hızlıca yapma.

Uzun lafın kısası excel programı bildiğiniz şeylerin dışında birçok şeyi yapabiliyor. Tahmin ettiğinizden fazlasını tek bir işlemle halledebiliyor.

Excel işleri hızlandırır.

Eğer iş hayatında profesyonel olmak istiyorsunuz zamanı etkin kullanmalısınız. Excel verileri düzenler ancak çok sayıda fonksiyonlarla size zaman kazandırır. Aylık giderlerinizi otomatik olarak hesaplayabilir. Matematiksel işlevlerde excel size büyük kolaylık sağlar.

Excel işleri hızlandırır

Excel'i kullanarak işinizde ve / veya kişisel yaşamınızda fazlasıyla zaman kazanırsınız ve karmaşık şeyleri hesaplamanıza gerek kalmadan herşey otomatik olarak ilerler.

Maaşınızı artırır.

Excel bilginizi ve zamanınızı arttırır. Ancak bunun yanı sıra işe girme olasılığınızıda arttıracaktır. Böyle harika bir programı biliyor olmanız birçok işin altından kalkabileceğiniz anlamına geliyor.

Hatta daha büyük paralardan bahsedebilirim. Araştırmalara göre excel bilenler iş başvurusu yaptığında işe alımları daha hızlı olabiliyor.

Excel iş hayatınızı daha iyi hale getirir.

excel işe alım

Exceli kimler kullanabilir? Excel kullanan kişiler sadece bankacılar ya da muhasebeciler değildir. Akademisyenler, öğretmenler, küçük işletme sahipleri, grafik tasarımcıları, eğitim danışmanları ve adı her ne olursa olsun excel herkes için faydalıdır. İşinizi geliştirmenize yardımcı olur. Çalıştığınız şirkette pozisyonunuz ve göreviniz ne olursa olsun excel kullanmak işinizi daima bir adım öne taşır. Örnek mi istiyorsunuz? Çok basit bir örnekle ofiste çay servisi yapmaktan sorumlu olduğunuzu düşünelim. Bir kg çaydan kaç bardak çay çıktığının hesabını tutabilirsiniz. Kimin kaç adet çay içtiğini, siparişleri ve envanterinizin ne kadar kaldığını excel programıyla öğrenebilirsiniz.

Elinizde birçok veri olduğunu düşünün. Bu verileri daha iyi anlayabilmek için muhtemelen kağıtlara yazıp çizeceksiniz. Bunu yapmak yerine verilerinizi excele kaydedin ve onları grafiklere dönüştürün. Birçok kağıt parçasını çöpe atmaktan kurtulabilirsiniz. Ayrıca geçmiş grafiklere bakarak ilerlemenizi çok kolay şekilde görebilirsiniz.

Excel bilmenin en güzel yanı ise ofiste adeta bir yıldız gibi parlamanızdır. Ofiste excel bilen birine ihtiyaç olduğunda öne çıkabilir ve terfi zamanı geldiğinde elinizi güçlendirebilirsiniz.

Excel eğitimine nasıl katılabilirim?

Excel ilk bakışta size korkutucu gelebilir. Ancak excel eğitimi alarak tüm bunların üstesinden gelebilirsiniz. İstanbul İşletme Enstitüsü ücretsizonline eğitimkapsamında excel eğitimine katılarak tüm bu görevleri başarıyla yerine getirebilirsiniz. Hem işinizi hem hayatınızı kolaylaştıracaktır.

Excel ilk bakışta korkutucu görünebilir, ancak sadece hayatınızda temel görevler için programı kullanmaya başlayarak, nasıl çalıştığını ve nasıl yaptığınız her şeyi bu kadar kolaylaştıracağını daha iyi hissedeceksiniz.

Excel eğitimine katılmak için hemen başvuru yapın.