Farklı Bir Karar Verme Yöntemi

Karar verme ve uygulama konusunda ne kadar başarılısınız? Karar verme bazen güvenli limanları terkedip yeni dünyaları keşfedecek cesareti gerektirir.

Hayatımızın her anında birçok şeye karar veriyoruz. Bu kararlar bazen anlık basit kararlar olabiliyorken bazen hayatımızı etkileyecek derecede önemli kararlar olabiliyor. Her kararın mutlaka doğru nedeni vardır çünkü kişiseldir; bir şey hakkında karar vermek o anki hislere, duygulara ve algılara bağlı oluyor.

Karar Vermenin Zorluğu

Peki kararlarınızı nasıl verirsiniz? Karar verme ve uygulama konusunda ne kadar başarılısınız? Karar verme bazen güvenli limanları terkedip yeni dünyaları keşfedecek cesareti gerektirir. Yaşamımızı kontrol altına alabildiğimizi hissetmek için çoğu zaman bilindik ve güvenli yolları seçeriz. Doğru bir karar aldığınızı düşünür müsünüz?

Benim en çok zorlandığım konulardan biri karar vermek. Karar vereceğim durumun başını sonunu etkenlerini kafamda düşünmekten nihai karar sonucuna ulaşamadığım çoğu zaman olmuştur. Peki yanlış bir karar sonrasında ne düşünürsünüz? Belki pişmanlık belki hislerinize güvenememe korkusu, bundan sonra ki kararlarınızda yine yanlış yapma korkusu gibi hepimizde oluşabilecek birçok olumsuz düşünce ve duygular.

Farklı Yöntem Bulmak Gerek

Alacağınız bir kararın sonucunun sorumluluğunu bilerek ve alarak karar veriyorsanız belki bu da olumsuz sonucu daha da etkilenmeden atlatabilmenizi sağlar. Kendi doğrularınızla karar alırken eminsinizdir. Çünkü o sizin inandığınız bir karardır sonucunda mutlu olursunuz ama belki çok sonrasında o kararın aslında sizin için pek de doğru bir karar olmadığını anlamışsınızdır. Hayatınızda ki gidişat onu gösteriyordur.

Peki karar verememenin sıkıntıları nelerdir? Düşünüp hiçbir şeyi yapmamayı tercih etmekte baktığınızda bir seçimdir kısa vadede bir çözüm sunar mı sunar ancak sonrası kaygıdır. Tüm bunları yaşamamak için ya da olumsuz sonuçları en aza indirgemek, kararınızı verirken daha net ve kolay değerlendirebileceğiniz ve görebileceğiniz bir yöntem var.

Zihin Haritaları Nedir?

Zihin haritaları yöntemi, düşünceleri/kavramları beyninizin hem sol hem de sağ lobunu birlikte ve dengeli kullanmanın en etkili yöntemidir. Beynin sol tarafını temsil eden anahtar kelimeler ile beynin sağ tarafını temsil eden renk ve resimlerden oluşur. Aslında siz bu yöntemle düşünürken beyninizde birçok bağlantılar kurularak harekete geçer.

Zihin Haritaları İle Karar Verme Nasıl Oluyor?

Evet, bu yöntem bütünü görebilmenizi sağlayıp daha doğru kararlar vermenizi sağlayacak. Hem de eğlenceli bir şekilde. Düşündüğünüz tüm alternatifleri kafanızda dolandırmak yerine seçenek ve alternatiflerle doğru kararı vermiş oluyorsunuz. Öncelikle kağıt üzerinde aşağıdaki şekilde bir diyagram oluşturuyoruz. Seçeneklerimiz evet ve hayır. Bu seçenekler üzerinden avantaj ve dezavantajlarınızı da belirtmeniz gerekiyor.

Bu yöntemi kesinlikle zihin haritaları yöntemi ile yapmanızı tavsiye ediyorum çünkü liste halinde yazmanız durumunda yine bütünü görmeniz zorlaşacak. Örneğin bir araba almaya karar vereceksiniz. Kafanızda düşündüğünüzde sağlıklı bir değerlendirme yapamayabilirsiniz ancak aşağıdaki şekilde diyagram üzerinden gittiğinizde arabanın özelliklerini ve iki model arasındaki farkları belirtmeniz halinde daha kolay bir şekilde karar verdiğinizi göreceksiniz.

Ve artık harekete geçme zamanı. Zihin haritaları yöntemi ile kolay bir şekilde ve yorulmadan tüm seçenekleri değerlendirerek karar verdiyseniz artık harekete geçme zamanı daha da kolay. Karar ver. Karar ver ki daha çok keşfet daha çok deneyimle daha çok umut et, değiş ve yenilen. Karar vermenin hafifliği ile yaşamanız dileğiyle.

Yazar: Aydan İndere