Feng Shui

Feng Shui’de amaç doğa ile yaşam arasında uyum sağlamaktır. Ancak yalnızca eşya ve renkleri değiştirmek değil aynı zamanda hayata bakış açınızı da olumlu yönde değiştirmeniz gerekir.

Hepimiz zaman zaman motivasyonumuzu sağlamakta güçlük çekeriz. Birçok yöntem kullanırız ancak çözüm bulamayız. Aslında çözümü çok da uzakta değil. Aramızda sadece 10721 km var. Neyse ki motivasyon için bu kadar yol kat etmenize gerek yok.

Feng Shui Nedir?

Her madde ve rengin mevcut olan enerjisini doğru kullanıp yaşama yansıtabilmeyi amaçlayan bir hayat felsefesidir. Kelime anlamı ise rüzgar-su ’dur. Feng Shui 5000 yıl öncesine dayanan bir Çin kültürüdür. Feng Shui’de amaç doğa ile yaşam arasında uyum sağlamaktır. Ancak yalnızca eşya ve renkleri değiştirmek değil aynı zamanda hayata bakış açınızı da olumlu yönde değiştirmeniz gerekir.

Feng Shui Felsefesi ve Ortaya Çıkış Hikayesi Nedir?

Feng shui’nin temelinde Chi denilen hayat enerjisi yer alır. Chi her şeyin temelini oluşturan bir enerjidir ve yaşamın olmazsa olmazı elementler-ağaç, su, toprak, ateş, metal- Chi’yi oluşturur. Chi’nin doğadaki değişimini gösterirler. Tabi halk arasında iyinin içindeki kötü ve kötünün içindeki iyi olarak bilinen dişi Yin ve erkek Yang’ın ise Feng Shui için önemi yadsınamaz.

Feng Shui’nin ortaya çıkış hikayesi ise biraz tüyler ürpertici. Cenazeleri defnetmek için mezar yerleri bulmakta kullandıklarını söylesem yeterli olur sanırım. Ama düşünceleri tamamen masum. Cenazeleri defnettikleri toprakların geride kalanlar üzerinde etkisi olduğuna inandıkları için Feng Shui düşüncesini ortaya atmışlardır. Günümüzde her ne kadar yaygın bir felsefe olsa da o dönemde Çinli üstatlar tarafından gizli tutulmuştur. Ta ki üstatlar göç edip felsefeyi beraberlerinde başka coğrafyalara taşıyana dek.

Evinizde Feng Shui kullanın

Kristaller gücü temsil eder. Aynalar genişliği ve sesler insanda uyanma hissini uyandırır. İşte rüzgar çanları bu nedenle kullanılabilir. Rüzgarın etkisiyle ses çıkaran çanlar sizi uyandırırken aynı zamanda dinginliği sağlayacaktır. Ve bu da motivasyonunuzu artıracaktır. Evinizde Feng Shui’yi kullanacağınız bir diğer alan ise renklerdir. Sürekli üretim yaptığınız yeni fikirler bulmanız gereken bir işte çalışıyorsanız çalışma odanızda yeşil kullanmanız size fayda sağlayacaktır. Feng Shui’de mavi, mor ve kırmızı başarıyı siyah kariyeri, turkuaz, bej ,krem gibi ferah renkler ise bilgiyi ve kişisel gelişimi temsil eder.

Tüm bunların yanında Feng Shui’de herkesin kendine has renkleri de vardır. Yani belki de başarı renginiz mavidir. Kıyıda köşede kalmış nefret ettiğiniz o renklere dönme vaktiniz gelmiş olabilir belki de. Taze çiçekler odanızda Yang enerjisini hissettirecektir. Eviniz daima temiz ve ferah olmalıdır. Chi enerjisinin hissedilmesi için evinizde sıkışık mobilyalar olmasın. Bu sizin enerjinizi düşürecektir. Ve dolayısıyla motivasyonunuz olumsuz etkilenecektir. Tüm bunlara dikkat ederseniz motivasyonunuzu kolaylıkla sağlayabilirsiniz.

Çalışmaya başlamadan oturuşunuz her şeye hakim olsun

Feng Shui’ye göre oturuş gücü temsil eder. Eğer oturuşunuz “güç” ya da “hakimiyet” duruşunda ise her şeye hakim ve güçlü hissedersiniz. Bu da çalışacağınız iş üzerinde motivasyonunuzu artıracak ve dikkatinizi toplamanızı sağlayacaktır. Bunun yanında Feng Shui’ye göre oturma yönünüz de çok önemli. Tehlikenin nereden geleceğini anlayabileceğiniz bir yerde oturduğunuzda kendinizi daha rahat hissedersiniz. Bu nedenle yüzünüz kapıya dönük ve sırtınız duvarda olsun.

Odanızın havası temiz olsun

Temiz bir hava sağlamak için en önemli işlem pencereleri açmaktır tabiki. İçerideki hava ne kadar ferah olursa sizde o kadar konsantre ve uyanık olursunuz sonuçta. Bir diğer yol ise canlı bitkiler kullanmaktır. Hem havayı temizleyecekler hem de sizin gözünüzü gönlünüzü açacaklardır.

Çalışma odanız aydınlık olsun

Feng Shui’ye göre aydınlık yerlerde dikkat toplamak ve motive olmak daha kolaydır. Bu nedenle çalışma odanızda yukarı uzanan ince aydınlatmalar kullanmanız size fayda sağlayacaktır.

Öz yaşayın

Eşyalarınız az olsun. Çok eşya karmaşıklık yaratacak ve dikkatinizi dağıtacaktır. Feng Shui fazlalıklardan kurtulmanın rahatlamaya yardımcı olacağını savunur. Çalışacağınız masanızın düzenli olması motivasyonunuzu artıracaktır. Masanızdaki bozuk eşyaları tamir etmeniz ya da atmanız enerjinin yayılımı için fayda sağlayacaktır. Gördüğünüz gibi motivasyon için binlerce km kat etmeye gerek yok! Çözümünü biz verdik artık uygulaması sizden. Feng Shui ile hepinize başarılar.

Yazar: Nilay Avcıoğlu