Finans Alanında Kariyer Yapmak İsteyen Kadınlara Öneriler

The New Yorker eski editörü Tina Brown şöyle söylemiş: "kocam olmasaydı bulunduğum kariyere asla gelemezdim. Verdiğim kararlarda onun etkisi çok büyük." Bu sözler iş hayatındaki birçok kadından yankı buldu. Çalıştığım sektör itibariyle uzun yıllardan beri finans alanıyla çok fazla içli dışlıyım. Ayrıca finans alanında iyi kariyer yapmış iş kadınlarıyla sıkı ilişkilerim var. Bu tecrübe beni finans işinde en yükseğe ulaşmak isteyen kadınların ihtiyaç duyduğu beş aksesuarı yazmaya itti.

Finansçı kadınlar için ihtiyaç listesi nedir?

Aksesuar 1 - Ev kocası

Bazı kadınlar olmadan da yapabiliyorlar ama gerçek şu ki her başarılı kadının arkasında eşinin ışığının altında gölgede kalmaya hazır olan destekleyici bir erkek vardır. Sadece bu da değil, bu erkek her gün okul kapılarının dışında bekleyen annelerin kalabalığıyla karşılaşacak kadar cesaretlidir de. Bunu her erkek yapamaz.

Aksesuar 2 - Destekleyici bir patron

Bu seçenek destekleyici bir koca bulmaktan bile daha zordur, eğer bir tane varsa çok şanslısınız. Eğer yoksa o zaman cidden bulmayı denemelisiniz. Kızları olan erkekler iş yerlerinde kadınların daha iyi destekleyicisi olurlar. Sizin ihtiyacınız olan şey sizin tehdit olmayacağına inanan bir patron. Aslında siz iyi işler çıkardığınızda onun iyi görünmesini sağlıyorsunuz.

Aksesuar 3 - Bir danışman

Bazen "o yollardan yürüdüm" diyebilen birinin bilgeliğinin yerine hiçbirşey geçemez. İşte bu yüzden finansta en yükseği amaçlayan bir kadın için danışman paha biçilemez bir aksesuardır. Eğer danışmanınız varsa o zaman hem deneyime bolca sahip hem de taze bakış açısına sahip olan biriyle kariyerinizi, önemli iş mevzularını tartışma imkanınız var.

Aksesuar 4 - Siyah topuklular.

Üniversiteyi bitirdiğimde ilk stajımı ünlü bir dergide yapmıştım. Dergide staj yaparken bir keresinde finansçı kadını sunmak için ön sayfaya yüksek topuklu ayakkabı koyuldu diye fazlasıyla eleştirilmişti. Şimdi ise siyah yüksek topuklu ayakkabılar sadece klişe değil aynı zaman da görsel olarak da zorunludur. Kendimi onları giymeden bir finans etkinliğine katılırken düşünemiyorum. Size nedeni için verebileceğim mantıklı bir şey yok; konuştuğum kişilere boy olarak daha yakın olmam hariç!

Aksesuar 5 - Özgüven neden önemli?

Bu birçok kadının birçok alanda sahip olmadığı bir aksesuardır. Ama kariyerinizde öne geçmek için de gereken esas aksesuardır. Eğer doğal olarak özgüvenli değilseniz o zaman kişisel gelişiminize yatırım yapın ve daha özgüvenli hale gelin. Belki de kişisel anlamda hayat koçu veya eğitim işinize yarayabilir. Her şekilde çok iyi bir blöfçü olmalısınız!