Geçmişten Günümüze Başarılı Kadınlar

Kendi motivasyon dünyalarında başkalarının övgülerine ya da yergilerine yer yoktur. Kendi heveslerini kamçılayan yine kendileridir. Onlar için motivasyon yolculuğunda kendi evrenlerine ilerlemek kafidir.

Başarı "kişinin durumsal ya da eylemsel olarak bir işi istenildiği gibi ortaya koyması" içsel dünyasında ise "kişinin istediğini bulması, elde etmesi" demek.

Tarihin tozlu sayfalarına dikkatle eğildiğimizde başarılı kadın örneklerine rastlamak mümkün. Bu kadınların belirli ortak özellikleri var. Buradan yola çıkarak tarihin başarılı kabul ettiği birkaç kadının öyküsüne kısaca göz atalım.

Agatha Christie

Hepimizin küçük yaşlarda ilgisini cezbeden, hayalini kurduğumuz belli başlı hevesleri vardır. Minik adımlarımızı o yöne sürüklemeye çalışırız çoğu zaman. Agatha Christie’nin ise bu küçük yaştaki en büyük tutkusu denemeler yazmaktır. Bu heves ileride onun dünya çapında çok başarılı bir polisiye roman yazarı olmasını kaçınılmaz kılmıştır.

Türkan Saylan

1986 Uluslararası Gandhi ödülünü alan Saylan, Türkiye'nin öne çıkan doktorları arasındadır. Cüzzamla Savaş Derneği ve Vakfı'nı kurmakla birlikte cüzzam hastalığının büyük ölçüde gerilemesi sağlamıştır. Yaşamı boyunca özellikle kız çocuklarının eğitimine verdiği önemle bilinmektedir.

Indira Gandhi

Hindistan'ın ilk kadın başbakanıdır. Ülkenin çalkantılı siyasi durumu göz önüne alındığında ülkesini dağılmaktan son an da kurtaran kadın olarak bilinmektedir.

Hypatia

Bilimde haksız bir zorbalıkla kadına yer vermeyen Yunan Medeniyetinde doğmuştur Hypatia. Babasının "düşün, düşünceleri sorgula ve onları süz" doğrularıyla yetişmiştir. Aristo ve Platon'u kendisine rehber edinerek çıktığı bu yolda ilk kadın matematikçi olmuştur. Henüz böylesine bir gelişimi kabul edemeyen bir kesim tarafında öldürülmüştür.

Marie Curie

İlk kadın fizikçi ünvanına sahip Marie Curie kadınların üniversiteye kabul edilmediği bir ortamda açar gözlerini dünyaya. Pes etmez. Avrupa'da doktora ünvanını almaya hak kazanıp aynı anda iki Nobel Ödülü'ne sahip ilk bilim insanı olarak adını tarihe yazdırmayı başarır.

Başarılı Kadınların Ortak Özellikleri

İçsel Motivasyona Sahiptirler

Kendi motivasyon dünyalarında başkalarının övgülerine ya da yergilerine yer yoktur. Kendi heveslerini kamçılayan yine kendileridir. Onlar için motivasyon yolculuğunda kendi evrenlerine ilerlemek kafidir.

Risk Almaktan Kaçınmazlar

Güvenli sınırları onlar için yeterli değildir. Gerekli bir durumda uygun riski almaktan çekinmezler. Ancak elbette bu riskin sonuçları hakkında da sorumluluğu elden bırakmazlar.

Asla Vazgeçmezler

Başarılı kadınlar fırtınalı günlere boyun eğmez ve asla pes etmezler. Bilirler ki ulaşacakları noktanın ulviyeti şu an ki küçük engellere kaptırılmayacak kadar değerlidir.

İşlerine Tutku Derecesinde Bağlıdırlar

Nitekim bu konu hakkında Georg Wilhelm Friedrich Hegel'in bir sözü olaya netlik kazandırmaktadır. "Dünya'da tutkulu olmaksızın başarılmış hiçbir büyük şey yoktur"

İç Dünyalarına Zaman Ayırırlar

Başarılı kadınlarımız kendilerini ve ruhlarını asla ihmal etmezler. İç dünyalarına doğru yola çıkmaktan keyif alırlar. Akıllarını besledikleri gibi ruhlarını da doyururlar.

Başarıya Maddi Açıdan Bakmazlar

Başarılı kadınlar başarının, maddiyatın çok ötesinde bir tutku olduğunu bilirler. Maddiyat ise aşk derecesinde bağlılıkla yapılan bir işin, müthiş bir disiplinin, her yönüyle kuvvetli bir sürecin sonucu olarak kaçınılmazdır.

Nitekim, yukarıda başarılı kadın örneklerine ve ortak özelliklerine baktığımızda yıllardır süregelen toplumsal dayatmaların kadına giydirilmeye çalışılan pasiflik kalıplarının, başarılı kadınların dünyasında kendisine yer bulamadığını görüyoruz. Tutku derecesinde bağlı bir iş ve yukarıda bahsettiğimiz ortak özellikler kadının adını tarihe yazdırmakta oldukça etkili olmuştur. Kadının sadece adı değil, kendisi, tutkuları ve başarıları da vardır ve katlanarak olmaya devam edecektir.

Yazar: Tuğçe Huşut