Genç Girişimciler İçin Yol Haritası

Genç girişimciler hayallerini yaşattıkları sürece yeni fikirlere sahip olurlar. Bu fikirleri gerçekleştirme yollarını bulduklarında engelleri aşarlar.

Genç girişimciler hayallerini yaşattıkları sürece yeni fikirlere sahip olurlar. Bu fikirleri gerçekleştirme yollarını bulduklarında engelleri aşarlar. Günümüzde adım adım genç girişimciler yola çıkmaya başladılar. Sizde bu yoldaki o engelleri aşmanın püf noktaları için bu seyahate katılın.

Genç Girişimciler Nelere Dikkat Etmeli

Satmak istediğinin ne olduğuna karar vermelidir.

Her şey belirginmiş gibi dursa da o kadar da net değildir, en kötüsünü düşünürsek her an durum değişebilir. Yani satmak istediğiniz ürünü belirleyin. Bu belirleme sonrası zincirleme olarak bütün faktörler değişecek ve sonuç bambaşka bir hal alacak. Zor iş çünkü duygusallığınızı mı mantığınızı mı dinleyeceksiniz tercih etmelisiniz.

Satmak istediğiniz kişileri belirleyin.

Önemli bir konu daha var. Satmayı planladığınız piyasanın ilgili kısmını belirlemelisiniz. Genç girişimciler baz alınarak yapılan veri analizlerine göre en başta alacağınız karar, hedeflerinize varmak için kime hitap etmeniz gerektiğini belirleyecektir.

Piyasaya genel olarak bir bakın.

Diğer bir etkili konu da piyasanın satmayı belirlediğiniz ürüne talebinin olup olmadığını bilmek mecburiyetindesiniz. Bu olduysa etkenleri değiştirin. Mesela mevcut durumdaki piyasa, kısım, ürün yerine başka bir piyasa, kısım, ürün deneyin.

Gelir ve giderlerinizi belirleyin.

İşte geldik, bir ihtimalle en can alıcı kısımdır. Genç girişimciler arasından böyle düşünmeyenler olabilir. Bunu su götürmez bir durum olarak görüyorum. Nokta koysak ta virgüle de çevrilebilir. Çünkü küçük bir sermaye ile yapabileceklerinizi düşleyemezsiniz. Tabii ki de işin gelir gider farkını göz önünde bulundurmalı ve hesabınızı bilmelisiniz. Hiç olmazsa bununla uğraşın. Yine karar sizin. Bu makul bir öneridir.

Ortaklarınızı ve/veya işçilerinizi belirleyin.

İşinizde en belirleyici etken olduğu kanaatindeyim. İnsan varlığı etkenlerin en başında gelir. Günlerce, aylarca hatta yıllarca uğraşılarak yapılan emeklerin ortadan kaldırılmasının nedeni olabilir. Ters açıdan bakarsak daha iyi sonuçlar almakta üstünlük sağlayabilir. Dolayısıyla isabetli yer, isabetli insanları belirlemek, hatta güven duyulacak ortak tercihi en öncelikliler arasındadır.

Mekanı belirleyin.

Genç girişimciler mekanı belirlemeyi ihmal ederler. Bu büyük bir hatadır. Açacağınız iş yeriniz veya mağazanızın nerede olacağını belirlemek önceliklerdendir. Birkaç metre mesafede yer farkı bile size üstünlük sağlayabilir. Örneğin, sokağın köşesindeki bir mağazanın müşteri sayısı yüksek olabilecekken ortasındaki mağaza, müşteri sayısında sıkıntı çekebilir. Ancak sokağın olduğu şehirdeki farklılık bile sokağın ortasındaki mağazayı da olumlu yönde etkileyebilir. Hatta deniz kıyısı bir şehirde mayonun ticaretini yapmak daha basittir değil mi?

Ürünlerinizi geniş kitlelere nasıl takdim edeceğinizi belirleyin.

Çalışmalarınızın can damarını oluşturan ürünlerinizi nasıl tanıtacağınızı belirleyin. Pazarın ilgi merkezi ve alıcıların alışkanlıkları gibi. Alıcılarınızın toplu olarak veri analizlerini bilmelisiniz. Reklam için gazete, tv, internet veya sosyal ağları kullanabilirsiniz. Vermek istediğiniz reklam kampanyası kimlere ulaşacak?  Örneğin, sosyal medya da tanıtım yapmak. Ulaşmak istediğiniz topluluk anneler veya babalar ise doğru yerde nineler dedeler ise çok doğru bir mecrayı kullanmıyorsunuz.

Ürünleri alış-veriş şeklini belirleyin.

Yaklaşık olarak bir öncekisiyle aynıdır. Alışagelmiş yollar ile mi, internet mi veya evden eve gezerek mi satacağınızı belirlemelisiniz.

İşinizden beklentiniz nedir?

Netleştirin. Sırada geç girişimciler için temel faktörlerden biri de işinizin size sağlayacağı yararların ne olacağıdır? Şöyle, hangi miktarda, neyi yatırım olarak kullanacaksınız. Bunları biliyorsanız, iş hayatına atılmakta engeliniz kalmamıştır.  Sürdürülebilir ve gelişime uygun ticaret, daha iyi durumda olmayı bile feda ederek müşterilerin memnuniyetine yönelmek ile olur. Böylece her fırsatta müşterileriniz için tercih sebebi olabilirsiniz.

Çalışma/Özel hayat bütünlüğünü koruyun.

Çalışma/özel hayat arasındaki ilişki kendini çalışma ortamına veya özel hayatına kaptıranlar için tehlikelidir. İyi bir iş insanıysanız özel hayatınız ve işiniz arasındaki sınırları belirlemelisiniz. Genç girişimciler robot değildirler. Hisleriniz sizi etkiler ve bu etkiler sizi içten çökertebilir ve yanlış kararlar almanıza sebep olabilir. Eğer iyi kullanırsanız belki normalden de daha büyük sinerji yakalamanıza sebep olabilir. Bu nedenle sevdiklerinizle beraber olmak sizin sıkıntılı anlarınızda ruhsal gerilimlerinizi azaltmanıza ve veya düşüncelerinizin netleşmesini sağlayabilir. Bu nedenle sevdiklerinizle iş ortamınızın getirdiği sorumluluklarınızı iyi ifade etmeli ve anlayışla karşılamalarını sağlamalısınız.

Yazar: Cumhur Öztürk