Gerilla Pazarlama Nedir?

Gerilla pazarlama, gerilla savaşçısı tekniği gibi değişik ve şaşırtıcı stratejiler ile dikkati başka bir yere çekmeye dayalı olan bir kavramdır. Diğer bir deyişle gerilla pazarlama kavramı, işletmelerin ürün ve hizmetlerini yaratıcı bir şekilde tüketicilerin karşısına çıkardıkları tutundurma faaliyetlerini kapsamaktadır.

Farklı Bir Pazarlama

Gerilla pazarlamanın farkı nedir?

Gerilla pazarlama, klasik pazarlama metotlarından oldukça farklı olup dünyada yaratıcı ve alışılmışın dışında kullanılan strateji gerektiren bir pazarlama tekniğidir. Monoton ve klişe reklamların aksine yenilikçi pazarlama tekniği kullanılmaktadır. Doğru yöntemler tercih edildiğinde bir reklamdan çok daha uyguna mal olmaktadır.

Tüketicilerin sık tercih ettiği yerler bu yöntemler için uygundur. Örneğin; toplu taşıma araçlarında, cadde, sokak, duraklar, kaldırımlar bu teknik için son derece uygun ve akılda kalıcıdır. En küçük detaylar bile önemli olmaktadır. Bu teknik ile karşılaşan tüketiciler ürünleri görebilmekte fark edebilmekte, hatırlayabilmekte veya tanıyabilmektedirler.

Yaratıcılık Gerektirir

Gerilla pazarlama, hayal gücü ve yaratıcılık gerektirmektedir. İşletmeler alışılmadık yöntemler kullanılmasına rağmen daha az bütçe ile daha fazla insana ulaşabilmektedirler. Bu yüzden bu teknik diğer yöntemlere göre daha az masraflıdır.

Gerilla pazarlama avantajlı mı?

Gerilla pazarlama, küçük işletmelere ve küçük markalara avantaj sağlayabilecek bir stratejidir. Normal şartlarda başarılı olamayan veya gerileyen işletmelerin kurtarıcısı konumdadır.

İşletmelerin Görevleri

İşletmelere düşen görevler, sabırlı olmaları, duyarlı olmaları, yaratıcı olmaları, değişime açık ve cesur olmaları, insanlara yönelik olmaları gibi durumlardır. Gerilla pazarlama tekniği yaşanılan topluma, ülkeye ve bölgeye göre değişkenlik gösterebilmektedir. Bu yüzden de işletmeler, toplumsal değerlere ve rekabete saygılı olmak zorundadırlar. Önemli olan hitap edecek kitleyi tanımak ve kendisini tanıtmaya zemin hazırlamaktır. En nihayetinde tüketicilerin de uygulamaya katılımını sağlamaktır.

AIDA modeli nedir?

Pazarlama karması unsurlarından biri olan tutundurma unsuru sayesinde gerilla pazarlama kavramını AIDA modeli ile açıklamak mümkündür. Gerilla pazarlama yöntemini tercih eden işletmelerin amacı tüketicinin ürünü görmeyi beklemediği anda ürünle karşılaşmasını sağlamak dolayısıyla dikkat çekmek, ilgi ve istek uyandırmak, son olarak tüketiciyi harekete geçirmektir.

Dolayısıyla da tüketicinin, karşılaştığı ürün ve markayı farkında olmadan bilinçaltında kodlamasına yardımcı olmaktır. Böylelikle işletmeler farklı stratejiler ile satışı ve kârı arttırmaktırlar.