Girişimcilik Nedir, Öğrenilir mi?

Hemen hemen hepimizin dünyayı değiştireceğine inandığı bazı fikir ve hayalleri vardır. Hayata geçirildiğinde her şeyin çok daha farklı olacağına inanılan fikirlerdir çoğu zaman. Bazısı bunu hayata geçirirken, bazıları ise yalnızca hayalini kurmakla yetinir. Ancak büyük değişimleri meydana getiren, hayata geçirilen fikirlerdir. Bill Gates’i, Jack Ma’yı, Steve Jobs’ı herkesten ayıran en önemli şey fikirlerini hayata geçirecek cesaretlerinin olmasıydı.

Girişimcilik Nedir, Girişimci Kimdir?

Girişimciliğe olan ilgi her geçen gün artmaktadır. Girişimcilik, finansal, psikolojik, sosyal riskleri alarak yeni bir iş kurmaktır. Girişimcilik, hayalleri ve hedefleri gerçekleştirme içgüdüsüyle kar elde etme çabasıdır. Herkes başarmak ister ancak yola çıkanlar, yerinde sayanlardan önde olacaktır.

Birçok girişimci, dünyayı daha iyi bir hale getirmek ister. Girişimci, insanların sorun ya da sıkıntı gördüğü şeylere çözüm üretebilen ve hayata geçirebilen insanlardır. Kendi projesini üreten ve tüm sorumluluğu üstüne alan kişidir.

Girişimci, projesini hayata geçirmek için bir yola çıktığında bilir ki pek çok şeyden fedakarlık etmesi gerekir. Aile, arkadaşlar, sevdikleri insanlar… Hayatının merkezinde kendi işleri olmak zorundadır. Çünkü bir projeye yeni bir adım atıldığında devamını getirmek, büyük çabalar gerektirir.

Girişimciler kademeli olarak bazı temel süreçlerden geçer. Bir projeyi hayal etme ve planlama ile başlar her şey. Projenin hayata geçmesi için zaman ve çaba gerekir. Finansal ve psikolojik risklerin sorumluluğunu alabilmek projenin kaderi için belirleyicidir. Çünkü en az yola çıkmak kadar önemli bir şey varsa o da o yola devam edebilmektir. Sabır ve içsel motivasyon gerekir. Proje başarı ile sonuçlandığında kişisel tatmin ve mutluluk yaşanır.

girişimcilik, başarı, freelance, girişimcilik ve değer yaratma, eğitim, online eğitim, sertifika

Girişimcilik Neden Önemli?

Girişimcilik, kendi işini kurmak ve kendi bağımsızlığını ilan edebilmek açısından özel bir yere sahiptir. Belki rüyalarınızı süsleyen bir fikriniz var. Peki bunu neden hayata geçirmeyesiniz? Girişimcilik sayesinde kendi kendinizin patronu ve lideri olursunuz. Kendi büyük sorumluluğunuzu kaldırabildiğinizde kendinize olan güveniniz artar.

Girişimcilik size kendi paranızı kazanmanın iç tatminini yaşatır. Hedeflerinize adım adım yaklaştıkça motivasyonunuz artar.

Esnek çalışma saatlerinin yanı sıra bir yere bağımlı kalmak istemeyenler için birebir. Her gün aynı yerde çalışmaktan sıkılan insanlar, girişimcilik sayesinde diledikleri yerden çalışma imkanına sahip olabilir.

Hayallerinizi gerçekleştirmenin yanı sıra insanlığa faydası dokunacak bir şey yaptığınızda neler hissederdiniz? Muhtemelen oldukça heyecanlı ve mutlu olurdunuz.

girişimcilik, başarı, freelance, girişimcilik ve değer yaratma, eğitim, online eğitim, sertifika

Girişimcilik Eğitimi Almak Mümkün mü?

Bir şeyleri başarmak bir adım atmakla başlar. Ancak bunu adımı nasıl atmanız ve nereden başlamanız gerektiğini bilmiyorsanız bu konudaonline eğitimalabilirsiniz. İstanbul İşletme Enstitüsü tarafından organize edilen Girişimcilik ve Değer Yaratma Stratejileri Eğitimi sayesinde girişimciliği öğrenebilir ve hayallerinize ulaştıracak o ilk adımı atabilirsiniz…