Günümüzde Sosyal Medya

Son zamanların gözdesi olan sosyal medya tüm dünya tarafından kullanıma sahip teknolojinin gelişmesi ile insanların kolay bir şekilde iletişim halinde olmasını sağlayan dijital bir ortamdır

Son zamanların gözdesi olan sosyal medya tüm dünya tarafından kullanıma sahip teknolojinin gelişmesi ile insanların kolay bir şekilde iletişim halinde olmasını sağlayan dijital bir ortamdır.

Sosyal Medya Platformları

Sosyal medya denildiğinde akla gelen, kullanıcı sayıları ile zirvede olan Instagram, Facebook, Twitter, WhatsApp gibi platformlardır. Kısaca bu platformları tanıtacak olursak, Instagram Ekim 2010'da Kevin Systrom ve Mike Krieger tarafından kurulmuş olan fotoğraf ve video paylaşılan bir platform olup şu an canlı yayın ve IGTV kanalı ile devam etmektedir.

Şu an kullanıcı sayısı en fazla platformlardan olan Instagram yediden yetmişe tüm dünyada rağbet gören platformdur. Facebook, Şubat 2004'te Mark Zuckerberg tarafından sadece Harvard Üniversitesi öğrencilerinin iletişim kolaylığını sağlama amacıyla geliştirdi. Tüm dünyada daha fazla kullanıcısı olan en bilindik sosyal medya platformudur.

Zirvede Twitter

Şu zamana kadar en fazla kullanıcıya sahip olan platform liderliğini asla bırakmamıştır. Twitter, sadece sosyal medya platformu olmaksızın mikro blog sitesi olarak bilinir. 140 karakterden oluşan ve buna tweet adı verilen metinlerin yazıldığı, sonrasında daha çeşitli şeyler kullanarak günümüzde yeni bir iletişim aracı olarak bilinir. Tweet atmak yani cıvıldaşmak olarak tanınan Twitter ülkemizde her geçen gün popülerliği artış göstermekte.

2006'da Jack Dorsey tarafından geliştirilen bu platform, ilerleyen zamanda 2008'de ABD seçimlerinde özellikle Barack Obama tarafından sıklıkla kullanılmıştır. Bizim ülkemizde de seçim zamanlarında kullanılan Twitter'a 2011'de Türkçe dil desteği uygulanmaya başlanmıştır.

Popüler Mesajlaşma WhatsApp

WhatsApp akıllı telefonların kullanımı yaygınlaştığı sırada oluşturulup, geliştirilen bir platform olmakla beraber geçmişte bir çok ülkede indirilen en fazla Android ve iOS uygulaması olmuştur. WhatsApp eski Yahoo! elemanı olan Biran Acton Jan Koum tarafından kurulup geliştirilmeye başlanmıştır. 2014'ün başlarına geldiğimizde WhatsApp 19 milyar dolar karşılığında Facebook'a satılmıştır.

Günümüzde en popüler mesajlaşma platformu olarak bilinen WhatsApp mesajlaşma, fotoğraf, ses, dosya gönderilme çağrı araması ve görüntülü arama özelliği bulunmakta olup artık sadece akıllı telefonlardan veya tabletlerden değil bilgisayarlarda WhatsApp Web olarak yaygın bir şekilde kullanılmaya devam ediliyor.

Sosyal Medya Verileri

Sosyal medya kullanımı ile ilgili verileri paylaşacak olursak yaklaşık 3.48 milyar sosyal medya kullanıcısı bu da demek oluyor ki dünya nüfusunun %45'i tarafından tercih edilmekte. 2017 yılındaki veriler incelendiğinde 2.1 milyar kullanıcı ile zirvede olan Facebook, 2018'de de 2.27 milyar kullanıcı ile liderlik koltuğunu vermemiştir. En çok kullanılan ikinci sosyal medya platformu olan Instagram'dır. En fazla kullanıcıya sahip olan üçüncü sosyal medya platformu olan Twitter sırayı devam ettiriyor.

Sosyal Medya İle Arkadaşlık Kurmak

Artık her şey için sosyal medya bir fırsat. Teknolojinin gelişmesiyle insanlarında iletişimi kolaylaştırmak için farklı platformlar oluşturarak daha rahat bir ortam elde etmek için uğraşılıp çaba gösterilmektedir. Tüm dünyadaki insanların sosyal medya kullanılması her şekilde amaçlarına uygun kullanıldığında faydalı ve güvenilir olma amacı güdülmektedir. Sosyal medya ortamında arkadaş edinmek hakkında bilgi verilecek olursa insanların iletişimi çok sevdiği ve bu iletişimi sanal yoldan yapmak önceki zamanlarda tuhaf ve saçma olarak bakılsa da artık günümüzde yadırganmayıp kendilerine uygun birilerini bulduklarında evlenen birçok insan görülmektedir.

E-Ticaret

E-ticaret için sosyal medyanın öneminden bahsedecek olursak site sahiplerinin yaptıkları ürün çalışmaları sosyal mecralarda paylaştıklarında satışların otomatikman iki katına çıkararak e-ticaret sitelerine büyük bir kar payı bırakmaktadır. Sosyal medyanın ne kadar önemi bilinirse o kadar e-ticaret siteleri için müşteri kazandırarak daha çok satış yapma şansına sahip olabilirler. Burada da sosyal medyayı kullanarak hem daha fazla kitleye ulaşmış olup müşterilerin bu ortamlarda ürünler hakkında beğenilerini, şikayetlerini sosyal mecralardan e-ticaret sitesine ulaştırarak müşteri memnuniyeti bakımından da kolaylık ve fayda sağlar.

Yazar: Hüseyin Ceylan