Hayal Et ve Hedef Belirle

Hayal Et ve Hedef Belirle
Photo by Илья Мельниченко / Unsplash

Hayalinin neresindesin? Hayal etmek sahibini mutlu etmek üzerine kuruludur. Çünkü hayallerin değil sen hayallerinin sahibisin. Kendi irademizle kurguladıklarımız, kabus görmek, rüya görmek isteğimiz dışında geliştiğinden mutlu veya mutsuz olmak tesadüften ileriye gitmiyor. Hayal kurmak belki hüzünden kaçış belki yorgunluğumuza bir nebze dinlenme durağı oluyor.

Kimimiz en sevdiği yatağında gözlerimizi tavana dikip bunu yapar. Kimimiz elimizde kahvemiz, pencere veya balkonda. Kimimiz de en umutsuz anında kurduğu hayaliyle ruhunda ve yüzünde bir gülümsemeyle devam eder hayatına.

Hayaller Gerçek Olsa

Eminim bir çoğunuz keşke dedi. Belki yine gülümseyerek belki de iç çekerek. Kim bilir belki de umutsuzca boynunu bükerek. Sorun kendinize. Bir çok şey için fazladan efor sarfetmiyor muyuz? Ya da aman boşver deyip bir kenarda başkalarının hayal kurup gerçekleştirdiğine şahitlik etmiyor muyuz? Peki, bazen yaşam nedenlerimiz ve etkenlerimizden yorgun hissedip sinmiyor muyuz? Yaşıyorsak halen umut var. Evet yaşıyoruz ama neden mutluluk çerçevesinde olmasın.

Hayal etmiştim, senaristliğimi ete kemiğe büründürdüm ve şiirlerim için klipler çekiliyor. Hayalindeki iş ne olursa olsun, bu hayali gerçekleştirmek için bazı yöntemler kullanman gerek. İstanbul İşletme Enstitüsündeki ücretsiz online eğitimler arasından seçtiğim içerik editörlüğü eğitimini aldım. Hatta şu anda içerik editörlüğü eğitimi için hazırladığım ödevi okuyorsun. Sen de hayal ettiğin kariyer planın için eğitim al ve hayalindeki iş gerçek olsun.

Mecburiyetleri Oluşturan Sensin

Herkes mutluluğun tanımını arıyor. Özgür olmak, eğlenmek, alışveriş yapmak, aile, çocuk, eş, sevgili, şarkı söylemek, yazmak, okumak, iyileşmek, şifa bulmak ve bir ağacın gölgesine sığınmak. Evet, hepsi mutlu ediyor. Mutlu olmak istiyorsan seni mutsuz eden her şeyden uzaklaş.

Sanırım bu bir bütünlüğü kapsıyor. Borçlar, sevilmeyen, sevmeyen insanlar, çalışmak zorunluluğu, rutinlik veya maddi/manevi yetersizlik. Bunların hepsinden bir anda kurtulmak mümkün olmayabilir fakat bir yerden başlamak mümkün.

Hedefin İçin Çözüm Sende

Sevmediğin arkadaşlarını değiştirebilirsin. Bir sabah yenisine merhaba demek ne iyi serüven olur. Borçların için ek bir iş deneyebilirsin hatta bu en sevdiğin hayal ettiğin işin bile olabilir. Teklif etmelisin. Uzaktan uzağa hayal ettiğin hoşlandığın kız ya da erkeğe sokakta bağıra bağıra şarkı söylemekse hayalin yapmalısın. Tartıştıysan birisiyle bir kere daha konuşmayı dene. O kişiyi seviyorsan bir şans ver, sevmiyorsan bırak gitsin.

Düşünme Yap

En güzel mutluluk, mutlu olurken hayal etmek olmamalı. Aynaya baktığında mutlu olduğunu görmek olmalı. İşte o zaman güneş daha sarı, kuşlar daha sesli ve korna sesleri sana senfoni oluşturuyor. O yüksek yüksek binaların arasından bulutlar sana gülümsüyor, insanlar daha anlayışlı, sevdiklerin ve sevenlerin çoğalıyor. Neden mi? Sen mutlusun ve gülümsüyorsun. Çünkü gülümsemek bulaşıcı. Dene ve gör. Bir gülümseme tüm mutsuzluklarımı uzaklaştırır. Yeni ve hep yeniden yenilikleri al hayatına.

Hedef Belirleme Ve Hayal

Önce hayal edelim. Hatta zaman tutalım. 1dakika boyunca gözlerimizi kapayıp hayal edelim. Neler yapmak istiyoruz? Gelecek için nasıl hayaller kuruyoruz? Hedef belirleme ve hedefe giden yol hayalden geçer. Hayal edersek o hayalleri hayata geçirebilmek için çaba sarf ederiz. Bu çabanın sonucunda eğer ulaşılabir ise hayalimiz, elbette ki hedefe dönüşür. Peki, Hayal Kurmak Mı, Hedef Belirlemek Mi?

Hedef belirleme hayal ile birlikte odaklanmamızı artırır. Yani bir hedef belirlediğimiz zaman o hedefe ulaşabilmek için bütün dikkatimizi o hedefe çeviririz ve böylece odaklanmamız artar. Hedefimize giden yolda plan yapma becerimiz gelişir.

Hayal Kurmak Neden Önemli?

Kendi irademizle kurguladıklarımız, kabus görmek, rüya görmek isteğimiz dışında geliştiğinden mutlu veya mutsuz olmak tesadüften ileriye gitmiyor. Hayal kurmak belki hüzünden kaçış belki yorgunluğumuza bir nebze dinlenme durağı oluyor.

Hayali Gerçekleştirmek İçin Ne Yapmalı?

Sevmediğin arkadaşlarını değiştirebilirsin. Bir sabah yenisine merhaba demek ne iyi serüven olur. Borçların için ek bir iş deneyebilirsin hatta bu en sevdiğin hayal ettiğin işin bile olabilir. Teklif etmelisin.

Hayali Gerçekleştirmek İçin Önemli Olan Nedir?

O yüksek yüksek binaların arasından bulutlar sana gülümsüyor, insanlar daha anlayışlı, sevdiklerin ve sevenlerin çoğalıyor. Neden mi? Sen mutlusun ve gülümsüyorsun. Çünkü gülümsemek bulaşıcı. Dene ve gör. Bir gülümseme tüm mutsuzluklarımı uzaklaştırır. Yeni ve hep yeniden yenilikleri al hayatına.