Hayal Rotamız

Hayal kurmak, hedef belirlemekten daha basittir. Çünkü insan hayal gücünün sınırları boyunca hayal kurabilir. Ancak hedef belirlemek daha sınırlı ve zorlu bir iştir.

Eğer bir hedefiniz yoksa, o hedefe nasıl varabilirsiniz? Dünyaca ünlü başarılı doktor Edward de Bono'nun sorduğu bu soru, başarılı olmak isteyen her insanın düşünmesi gereken bir sorudur. Çünkü başarılı olmak için en başta kişi ne istediğini bilmelidir. Bunu başarmanın en doğru yollarından biri de belirlediğimiz hedeflerdir.

Hedefe Yolculuk

Ancak çoğu zaman hedef ile hayaller karıştırılır. Hayal kurmak, hedef belirlemekten daha basittir. Keşke hayaller gerçek olsa. Çünkü insan hayal gücünün sınırları boyunca hayal kurabilir. Ancak hedef belirlemek daha sınırlı ve zorlu bir iştir. Çünkü hedef belirlerken düşünmek ve yoğun düşünme sonucunda daha sağlam adımlar atmak gerekir.

Hedef Belirleme Kriterleri

Hedef belirleme hayal kurmaktan çok daha zorlu bir süreçtir. Çünkü hedef belirlemek eylem gerektirir. Eyleme geçmeyen düşünceler ve istekler hayal boyutunda kalır. Hedefler ise emek gerektirir. Bu zorlu süreci daha kolay ve eğlenceli hale getirmek yine kişinin elinde olan bir durumdur. Bu noktada bir kaç adımda hedeflerimizi daha kolay bir süreçte belirleyebiliriz:

Planlı Olmak

İlk olarak hedef belirleme sürecinde planlı hareket etmek gerekir. Hedeflerimizi

  • Kısa vadeli (1-5 ay)
  • Orta vadeli (6 ay 1 yıl)
  • Uzun vadeli (1 yıl)

olarak belirleyebiliriz. Bu şekilde daha planlı hareket etmiş oluruz. Hedeflerimizi bu şekilde planladığımız taktirde kademe kademe hedeflerimize yaklaşmış oluruz.

Kendini Tanıma

Hedef belirlerken önemli olan diğer konu da kişinin kendini iyi tanımasıdır. Birey hedef belirlerken kendisine yönelik hedefler belirler. Bu noktada kişinin kendine soracağı ; 'ben ne istiyorum?' , 'yeteneklerim neler?' , ' bu hedef beni mutlu edecek mi? ' gibi sorular bireyin hedef belirleme de kendisine yardımcı olacak sorulardır. Bu soruların cevapları kişinin kendini tanıma da kritik cevaplardır. Kişiye yardımcı olur. Kişi kendini tanıdıkça hedeflerini o yönde seçer. Aksi takdirde kişi kendinden uzak hedefler belirler ve sonuç başarısızlık hissiyle sonuçlanır.

'Nereye gittiğini bilen kişiye yol vermek için dünya bir yana çekilir”. David Star Jordan

Kararlı Olma

Karar verme hedef belirlemenin en önemli aşamasıdır. Kişi karar verdiği zaman geriye sadece uygulama kısmı kalır. Ancak uygulama adımı da en az karar verme aşaması kadar zorlu bir süreçtir. Çünkü kişi hedefe giden yolda istikrarlı, sabırlı ve kararlı olmalıdır. Bunları sağlamak ise emek isteyen süreçlerdir. Ancak sağlandığı takdirde kişi hedefine doğru emin adımlarla ilerler.

Hedefe Ulaşma

Hedefe ulaşma artık sonuç noktasıdır. Kişi yorulduğu uzun bir yolculuk sonunda artık dinlenebilir ve başarının tadını çıkarır. Üstelik artık bu yolda öğrendiği bilgilerle daha donanımlıdır. Bir süre dinlendikten sonra kendine yeni rotalar çizebilir. Çünkü hayaller sınırsızdır ve gerçekleşmesi için yeni rotalara yani yeni hedeflere ihtiyaç vardır.

Yazar: Merve Kolcu